Zamknij

Nowotwór - nowa choroba przewlekła?

Monika Piorun
04.08.2016 16:32

Na całym świecie żyje około 30 milionów ludzi, u których raka zdiagnozowano kilka lub kilkanaście lat temu. Według raportu brytyjskiej organizacji Macmillan Cancer Support pacjenci onkologiczni są już w stanie żyć niemal dwa razy dłużej niż czterdzieści lat temu.

Nowotwór - nowa choroba przewlekła?
fot. ---

Współczesna medycyna radzi sobie coraz lepiej z różnymi rodzajami nowotworów. Mimo że w wielu przypadkach wykrywane są na tyle późno, że nie można już pomóc chorym, to jednak wczesne rozpoznanie daje nam dużo większe szanse na wyleczenie niż w latach 70. XX wieku, kiedy stan wiedzy na ten temat oraz świadomość społeczna nie była taka, jak teraz.

Wyniki badania mierzącego średnią długość życia po zdiagnozowaniu raka "Cancer Then and Now", które prowadzono od 1970 do 2016 roku wskazują, że choć zachorowalność na nowotwory stale rośnie, to szanse na pokonanie choroby, są coraz większe. Liczba Polaków, u których wykryto dowolny rodzaj nowotworu minimum 5 lat temu wynosi już ponad 400 tysięcy.

Czym się różni nowotwór od raka?

Nowoczesne sposoby leczenia pacjentów onkologicznych w znacznym stopniu ograniczają ilość skutków ubocznych terapii onkologicznych. Przypadki zawałów serca czy udarów mózgu zdarzają się coraz rzadziej. Niestety, ponieważ możemy już coraz dłużej żyć z różnego rodzaju chorobami nowotworowymi, nie radzi sobie z tym nasza psychika. Znacząco zwiększyła się ilość przypadków depresji wśród osób cierpiących na raka.

Zarówno kobietom, jak i mężczyznom nie jest łatwo zachować spokój po chemioterapii. Problemem jest nie tylko kwestia bólu, ale także oswojenia się z nowym wizerunkiem - stratą włosów, zmianami fizycznymi na ciele czy wahaniami wagi. Wiele osób wymaga wsparcia i profesjonalnej opieki osób specjalizujących się w pomocy psychologicznej dla pacjentów onkologicznych.

Łyse piękno - akcja Fundacji Rak`n`Roll

Osobom, którym udało się pokonać raka zaleca się minimum 150 minut aktywności fizycznej w ciągu tygodnia. Może to zapobiegać nawrotom choroby. Choć do każdego przypadku należy podchodzić indywidualnie, to nauka ma coraz więcej dowodów na to, że umiarkowany wysiłek w połączeniu z odpowiednią dietą może myć najlepszym sposobem profilaktyki antynowotworowej, szczególnie u osób, które zaatakował rak piersi, jelita lub prostaty.

Przeczytaj: Jak się chronić przed rakiem piersi?

___

Redakcja Zdrowo Bardzo/π