Zamknij

Nowotwory, które udają inne choroby. Te objawy powinny niepokoić

30.04.2021
Aktualizacja: 30.04.2021 16:20
Ból brzucha
fot. Shutterstock

Zanim zostaną rozpoznane, chorzy długo szukają przyczyny pogarszającego się stanu zdrowia. Odwiedzają różnych specjalistów, stosują różne formy leczenia. W tym czasie choroba postępuje. Guzy neuroendokrynne, bo o nich mowa, to nowotwory podstępne, trudne do rozpoznania, długo rozwijające się w ukryciu. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę.

Guzy neuroendokrynne (NET) to nowotwory nietypowe i bardzo trudne w rozpoznaniu. Rozwijają się powoli i dają niespecyficzne objawy, które można łatwo pomylić z innymi chorobami. 

Zanim zostaną rozpoznane, u chorych często podejrzewa się wrzody przewodu pokarmowego, astmę, menopauzę, a nawet nerwicę.

Nowotwory neuroendokrynne to rzadkie schorzenia. Statystyki podają 2,5 – 5 przypadków na 100 000 mieszkańców rocznie – choć mogą to być dane niedoszacowane. Choroba dotyczy osób dorosłych, najczęściej w szóstej dekadzie życia. 

Zlokalizowane są w około 70 proc. w przewodzie pokarmowym i do 30 proc. w układzie oddechowym. Stanowią tylko 2 proc. nowotworów danego narządu.

Guzy neuroendokrynne: objawy. Jak rozpoznać chorobę?

Prof. dr hab. med. Marek Ruchała, Kierownik Katedry i Kliniki Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Prezes Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego wyjaśnia, że większość, bo aż 60 proc. wszystkich przypadków NET stanowią nowotwory czynnie hormonalne. Są to nowotwory typu midgut wydzielające serotoninę (rakowiaki) oraz guzy trzustki typu insulinoma (wydzielające hormon insulinę) i gastrinoma (wydzielające hormon gastrynę). 

Tego typu nowotwory powodują pojawienie się objawów w postaci:

  • napadowych biegunek,
  • zaczerwień twarzy,
  • objawów imitujących zespół jelita drażliwego, 
  • objawów podobnych do astmy, 
  • trudności w oddychaniu, 
  • skurczy mięśni, 
  • obrzęków,
  • niewyjaśnionego niepokoju,
  • napadów hipoglikemii i nawrotowej choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. 

Te niespecyficzne objawy, często są powodem błędnych rozpoznań, na przykład zespołu jelita drażliwego, hipoglikemii reaktywnej czy menopauzy, co wydłuża proces diagnostyczny do 5-7 lat.

Jakie badania wykonać?

Badaniem, które stosuje się w przypadku diagnostyki guzów neuroendokrynnych, jest badanie krwi na oznaczenie odpowiednich hormonów. W diagnostyce guzów NET stosuje się również badanie USG, rezonans magnetyczny, badanie moczu.

Guzy neuroendokrynne: leczenie

Główny sposób leczenia guzów neuroendokrynnych to zabieg chirurgiczny. W przypadku zmian nieresekcyjnych leczenie farmakologiczne stanowi formę terapii paliatywnej. Stosujemy tutaj w pierwszej linii wspomniane analogi somatostatyny. W przypadku progresji choroby sięgamy po Radioizotopową terapię celowaną (PRRT) czy też terapie celowane ukierunkowane molekularnie. Warto również dodać, że średni czas przeżycia tych chorych oraz rokowanie są znacznie lepsze niż w klasycznych rakach niskozróżnicowanych – wyjaśnił prof. Ruchała.

Guzy neuroendokrynne: rokowania

Guzy neuroendokrynne rosną znacznie wolniej niż inne nowotwory, co daje dużo lepsze rokowania. W przypadku nowotworów neuroendokrynnych nawet późne wykrycie choroby nie wyklucza bowiem szansy na skuteczne leczenie. Jak podkreślił prof. Ruchała, to dobra wiadomość, biorąc pod uwagę, że niemal u 60 proc. pacjentów choroba rozpoznawana jest w stadium z przerzutami do innych organów.

Nowotwory neuroendokrynne należą najczęściej do guzów wysokozróżnicowanych z indeksem proliferacyjnym do 50 proc. Z tego powodu rozwijają się znacznie wolniej aniżeli klasyczne raki. Obecność na ich powierzchni receptorów somatostatynowych umożliwia stosowanie analogów somatostatyny, które nie dają objawów ubocznych spotykanych w klasycznej chemioterapii systemowej.

Źródło: PAP