Oceń
Nowotworom głowy i szyi zwykle towarzyszą banalne dolegliwości, które wielu z nas myli ze zwykłą niedyspozycją. Niestety, jeśli utrzymują się dłużej niż 3 tygodnie, koniecznie powinniśmy wykonać badania przesiewowe, dzięki którym można przekonać się, czy przyczyną naszych problemów jest rak. W przypadku nowotworu jamy ustnej i gardła chorobie często sprzyja zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. W Polsce aż 30 proc. pacjentów ma objawy tego typu infekcji - w USA aż 70 proc.
Zdaniem ekspertów jest to efekt różnic w praktykach seksualnych (zwłaszcza rozpowszechnienia seksu oralnego), podczas których często dochodzi do zakażeń HPV. Najwyższym ryzykiem zachorowania na nowotwory głowy i szyi obciążone są też osoby nadużywające alkoholu, uzależnione od palenia papierosów oraz niedbające o higienę jamy ustnej.
Choć wcześnie wykryte nowotwory głowy i szyi są uleczalne w przypadku 80-90 procent pacjentów, to jednak w Polsce połowa chorych umiera w ciągu 3 lat od postawienia diagnozy. Zwykle dowiadują się o raku dopiero w III-IV stadium, kiedy leczenie nie jest już tak skuteczne jak na początkowym etapie i przynosi pozytywne rezultaty jedynie u 10 proc. osób.
Ze względu na skomplikowane położenie anatomiczne tego typu nowotworów, chorym grożą poważne konsekwencje - utrata mowy, zaburzenia komunikacji, a oprócz problemów z mówieniem - trudności z widzeniem a nawet z oddychaniem. Niezbędna jest im fachowa pomoc medyczna.
Najczęstsze objawy nowotworów szyi i głowy:
- pieczenie języka,
- ból gardła,
- przewlekła chrypka,
- problemy z przełykaniem pokarmów,
- białe lub czerwone naloty na języku,
- owrzodzenia w obrębie jamy ustnej,
- krwotoki z nosa/niedrożność nosa,
- zmiana tonu głosu,
- utrata wagi,
- wyczuwalne guzki na szyi.
Przeczytaj: Lista ośrodków, w których można wykonać bezpłatne badania w ramach V Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi
Jakie organy mogą zaatakować tego typu nowotwory?
Prof. Wojciech Golusiński twórca Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi wyjaśnia, że za tego typu nowotwory uznaje się zmiany rakowe w okolicach położonych powyżej obojczyka, z wyjątkiem nowotworów ośrodkowego układu nerwowego i oka. Zalicza się do nich m.in. raka:
- jamy ustnej,
- języka,
- gardła,
- krtani,
- nosa i zatok przynosowych,
- ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego,
- skóry
- okolic głowy i szyi.
Szansa na poprawę wczesnej diagnostyki nowotworów szyi i głowy?
Polska, jako pierwszy kraj w Europie wdraża program badań przesiewowych w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania Nowotworów Głowy i Szyi, który powstał dzięki współpracy ekspertów oraz przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, przy wykorzystaniu europejskich funduszy strukturalnych.
Zostały już podpisane umowy z 11 wysokospecjalistycznymi ośrodkami, w tym niektórymi wojewódzkimi centrami onkologii, które będą realizowały program - zdradzają pracownicy Ministerstwa Zdrowia. Przeznaczono na to ponad 20 mln złotych. MZ szacuje, że w ramach programu z badań skorzysta ponad 71 tys. osób znajdujących się w grupie ryzyka lub mających niepokojące objawy, które wymagają diagnostyki w kierunku nowotworów głowy i szyi.
Wykorzystaliśmy mechanizmy stworzone przez środki europejskie i zwiększyliśmy szansę dla tych chorych (...) na to, by kierować ich do leczenia we wcześniejszym stadium, gdy szansa na wyleczenie wzrasta – podsumował wiceminister zdrowia Piotr Gryza.
W ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi pacjenci oprócz bezpłatnych badań w całej Polsce będą mogli skorzystać z konsultacji ze specjalistami - m.in. psychologami i fizjoterapeutami, dzięki którym będą mogli dowiedzieć się, jak uzyskać odpowiednie wsparcie ułatwiające powrót do aktywności zawodowej i społecznej po leczeniu tego typu nowotworów.
__
zdrowie.radiozet.pl/π
Oceń artykuł