Zamknij

Nowotwory a palenie papierosów: 16 powodów, dla których trzeba rzucić

07.04.2020
Aktualizacja: 20.08.2021 15:10

Ukryte w papierosach rakotwórcze substancje zawarte w dymie tytoniowym działają na cały organizm człowieka i są odpowiedzialne na rozwój wielu nowotworów. Niebezpieczne jest nie tylko palenie czynne, ale również bierne. Szacuje się, że palenie tytoniu odpowiada za powstanie jednej trzeciej wszystkich nowotworów.

Palenie papierosów a nowotwory
fot. Shutterstock

W Polsce – mimo szeroko zakrojonych kampanii, informujących o szkodliwych skutkach palenia, nadal pali około 31% mężczyzn oraz 18% kobiet. Obserwuje się też wzrost liczby wapującej młodzieży (czyli palącej e-papierosy). Dowiedz się, jakie nowotwory mogą być konsekwencją palenia papierosów i jakie są ich wczesne objawy. Pamiętaj, że im wcześniej zostanie wykryta choroba, tym lepsze są rokowania.

 1. Rak płuc – przyczyną 90% zachorowań na raka płuc jest palenie papierosów, zarówno czynne, jak i bierne. To istotne, bo skutki nałogu palacza odczuwają również jego najbliżsi, małżonkowie oraz współpracownicy. Okazuje się, że u biernych palaczy ryzyko zachorowania na raka płuc wzrasta o około 25% (dotyczy małżonków osób palących) i o około 17% w przypadku osób, które są narażone na przebywanie w dymie tytoniowym w pracy. Jakie są wczesne objawy raka płuc? Mogą być one niespecyficzne. Jednak lekarzom udało się stworzyć taką listę. Znalazły się na niej m.in.: kaszel i problem z odkrztuszaniem wydzieliny (ma go około 45-75% chorych, niepokój powinien wzbudzić kaszel utrzymujący się dłużej niż 8 tygodni), duszność i świszczący oddech (ma go około 30-50%, niepokój powinno wzbudzić nasilenie tej dolegliwości), odkrztuszanie wydzieliny z krwią, inaczej krwioplucie, i chrypka (ma je około 19-29% chorych), uczucie zmęczenia, znacząca utrata wagi – 6 kg bez żadnych celowych działań, ból w klatce piersiowej i barkach (ma go około 25-50% chorych).
 2. Rak jamy ustnej – szkodliwe rakotwórcze substancje zawarte w dymie tytoniowym są najważniejszym czynnikiem, odpowiadającym za 45-60 proc. zachorowań na raka zlokalizowanego w jamie ustnej. Pojawiające się zmiany stosunkowo łatwo dostrzec, należą do nich: owrzodzenie, naciek, ból podczas jedzenia, ograniczenie ruchomości języka.
 3. Rak wargi – w tym przypadku najczęstszą przyczyną tej choroby jest również palenie tytoniu. Objawami, które powinny nas zaniepokoić są: stwardnienie lub owrzodzenie wargi.
 4. Rak jamy nosowej i zatok – przyczyn rozwoju tego typu nowotworu może być wiele, ale palenie papierosów jest z pewnością jednym z nich. Niestety ten typ nowotworu jest bardzo trudny do zdiagnozowania, bo przez bardzo długi okres nie daje żadnych objawów lub objawy te są niespecyficzne. Należą do nich m.in. jednostronna niedrożność nosa, uczucie mrowienia czy drętwienia części twarzy.
 5. Rak gardła – ze statystyk wynika, że najczęściej na ten typu nowotworu zapadają młodzi mężczyźni (po 40. roku życia), często sięgający po wysokoprocentowy alkohol. Pierwsze objawy przypominają zwykłe przeziębienie: ból gardła, zatkany nos. Potem może pojawić się chrypka lub uczucie ciała obcego w gardle, ból przy przełykaniu, owrzodzenie, naciek, krwawienia. Jeśli te objawy trwają dłużej niż kilka tygodni, koniecznie zgłoś się do lekarza.
 6. Rak krtani – jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów w obrębie głowy i szyi. Pierwszymi objawami jest utrudnione i bolesne przełykanie, a także nieustępująca chrypka oraz uczucie duszności.
 7. Rak przełyku – czynników przyczyniających się do tego typu nowotworu jest wiele. Oczywiście na liście znajduje się palenie papierosów, picie alkoholu i infekcje wywołane bakterią Helicobacter pylori. Objawy, jakie pojawiają się przy tym rodzaju nowotworu, należą: trudności w przełykaniu jedzenia i towarzyszący temu ból, uczucie "kulki" w gardle, niechęć do posiłków. Później mogą się pojawić: utrata masy ciała, kaszel i chrypka, ból za mostkiem oraz... czkawka.
 8. Rak żołądka – wydawałoby się, że palenie tytoniu może mieć wpływ głównie na układ oddechowy. Niestety nie jest to prawda. Rakotwórcze substancje zawarte w dymie tytoniowym odpowiadają również za rozwój raka żołądka. Jeśli pojawiły się u Ciebie: czeste wymioty, utrata masy ciała, a w twoim stolcu widoczna jest krew, koniecznie idź do lekarza.
 9. Rak wątroby – niestety większość przypadków raka wątroby wykrywania jest zbyt późno, więc rokowania w tej chorobie są gorsze. Oczywiście, podobnie jak w przypadku pozostałych nowotworów, palenie papierosów odkrywa tu nie małą rolę. Objawami, które powinny nas zaniepokoić są: pogorszenie samopoczucia, nudności, żółtaczka i nagła utrata masy ciała.
 10. Rak trzustki – w wielu badaniach udowodniono związek pomiędzy paleniem tytoniu, a rakiem trzustki. Niestety rak trzustki rozwija się podstępnie – długo może nie dawać żadnych objawów. Jeśli jednak pojawią się u Ciebie: brak apetytu i spadek masy ciała, ból brzucha, a także żółtaczka, nudności i wymioty, bolesność w okolicy trzustki, uczucie tzw. burczenia w brzuchu, "przelewanie się", wzdęcia, odbijanie, biegunki i zaparcia, to jak najszybciej skontaktuj się w lekarzem.
 11. Rak jelita grubego – Palisz więcej niż 20 papierosów dziennie? Może się u ciebie rozwinąć rak jelita grubego lub odbytnicy. Do objawów mogących świadczyć o tego typu nowotworów należą: krwawienia z odbytu, bóle w dolnej części brzucha, krew w kale.
 12. Rak nerki – jedną z najczęstszych przyczyn zachorowania na raka nerki jest palenie papierosów. O rozwijającym się w tym narzędzie nowotworze mogą świadczyć: bóle krzyża, krwiomocz, spadek masy ciała, nocne poty, nawracające infekcje dróg moczowych, uporczywy kaszel, bóle w podbrzuszu o charakterze kolki.
 13. Rak pęcherza moczowego – jeśli pojawią się u ciebie jakiekolwiek problemy z oddwaniem moczu, np. ból, krwiomocz, obecność skrzeplin, idź jak najszybciej do lekarza. Ten nowotwór również rozwija się wskutek palenia tytoniu. Pamiętaj o tym sięgając po kolejnego papierosa.
 14. Rak prącia – za ten typowo męski nowotwór również może odpowiadać palenia papierosów. Możemy dopisać do tego również nieodpowiednią higienę. Do objawów raka prącia należą: stwardnienie miejscowe prącia, brodawka, płaski guzek przypominający płytkę, ubytek tkanki, trudno gojące się owrzodzenie.
 15. Rak szyjki macicy – ten typ nowotworu wywołuje głównie HPV, wirus brodawczaka ludzkiego, ale przyczynia się do tego również palenie papierosów. Objawy, które mogą oznaczać raka szyjki macicy to: nieregularne miesiączki, krwawienia między miesiączkami, upławy.
 16. Ostra białaczka szpikowa – do czynników ryzyka rozwinięcia się tego typu nowotworu należy również palenie tytoniu. Do objawów mogących świadczyć o tej chorobie zalicza się: ciągłe zmęczenie, bladość skóry, a także śluzówek w jamie ustnej, osłabienie, uczucie braku tchu i częste infekcje.

Czy tych 16 powód nie jest na tyle istotnych, by rzucić palenie papierosów?

loader

Źródło: Ministerstwo Zdrowia