Zamknij

"Nowotwór prawdziwego mężczyzny". Nie przegap jego objawów

15.04.2021
Aktualizacja: 15.04.2021 14:08
Rak krtani - nowotwór prawdziwego mężczyzny
fot. Shutterstock

Ten nowotwór lubi papierosy i alkohol. Rak krtani, nazywany "nowotworem prawdziwego mężczyzny". Dowiedz się, jakie są jego objawy.

Alkohol i papierosy to mieszanka wybuchowa, prawdziwy "koktajl Mołotowa" dla ludzkiego organizmu – uważa prof. Krzysztof Szyfter z Zakładu Genetyki Nowotworów Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu. I dodaje: – W naszym zakładzie pracujemy m.in. z nowotworami krtani, które najczęściej rozwijają się właśnie wśród osób pijących i palaczy. W jamie ustnej dym tytoniowy spotyka opary alkoholu i łącząc się z nim, penetruje organizm, uszkadzając DNA.

Rak krtani – im szybciej wykryty, tym większa szansa przeżycia

Rak krtani – co podkreśla prof. Szyfter – czasem nazywany jest stereotypowo "nowotworem prawdziwego mężczyzny", ponieważ pojawia się w konsekwencji nadmiernego spożywania alkoholu i palenia, co zawsze było głównie domeną mężczyzn (choć niestety nie tylko).

– Ten rodzaj nowotworu zwiastuje często charakterystyczna chrypka, stąd osoby, które ją u siebie obserwują, z pewnością powinny jak najszybciej udać się do laryngologa, aby potwierdzić lub wykluczyć zagrożenie onkologiczne – apeluje ekspert.   

Jakie mogą być przyczyny raka krtani?

Do głównych czynników ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy krtani zalicza się palenie tytoniu, zwłaszcza połączone z nadużywaniem alkoholu. Ryzyko zachorowania u osób palących nałogowo przez wiele lat zwiększa się nawet 30-krotnie. Zdecydowanie rzadziej choroba spotykana jest u osób niepalących. Co ciekawe, nałogowe palenie i nadużywanie alkoholu jako czynniki działające jednocześnie powodują wzrost ryzyka zachorowania nawet 330-krotnie.

Rak krtani to choroba, która wykrywana jest zbyt późno, co znacząco wpływa na statystyki związane z umieralnością na ten rodzaj nowotworu. Tylko 60 proc. chorych przeżywa, a aż 40 proc. umiera przedwcześnie. Tymczasem, jak w większości nowotworów, im szybciej rak krtani zostanie wykryty, tym większa szansa na wyleczenie. W Polsce mamy coraz nowocześniejsze terapie celowane, oprócz standardowej triady obejmującej chirurgię, chemio- i radioterapię.

– Dlatego wciąż najważniejsza jest szybka i skuteczna diagnostyka, podjęcie odpowiedniego leczenia i oczywiście, prowadzenie jak najzdrowszego trybu życia, o czym warto, ciągle przypominać – tłumaczy profesor Szyfter i dodaje, że alkohol i papierosy są przyczyną wielu chorób przewlekłych i cywilizacyjnych, m.in. chorób układu krążenia. Niestety skłonności do nich dziedziczone są przez następne pokolenia.

Objawy raka krtani – nie przegap ich!

Zgłoś się do lekarza, jeśli zauważysz u siebie:

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.