Oceń
- Choroba nowotworowa nie zaczyna się w chwili, gdy wystąpią pierwsze dolegliwości. Wszystko ma swój początek dużo wcześniej. Stąd potrzeba obserwacji organizmu i regularnych badań profilaktycznych.
- Na raka umiera ponad 8 milionów osób rocznie. W Polsce rak zabija blisko 110 tysięcy osób, z czego około 100 tysięcy umiera w wyniku nowotworów złośliwych. Kluczowe jest dążenie do rozpoznawania nowotworów złośliwych we wczesnych stadiach klinicznego zaawansowania.
- Poznaj 10 objawów, które są charakterystyczne dla rozwoju raka, ale niestety często ignorowane.
1. Ból miednicy
Istnieje wiele możliwych przyczyn bólu miednicy, w tym rozwój raka jajnika. Niestety ten typ raka zwykle pozostaje niezauważony, dopóki nie dotrze do brzucha i miednicy. W przypadku wczesnego wykrycia, leczenie jest często skuteczne, dlatego należy również pamiętać o innych objawach, w tym utracie masy ciała, zwiększonym oddawaniu moczu i wzdęciach.
2. Trudności z połykaniem
Formalnie znany jako dysfagia, niektóre nowotwory atakują szyję i głowę, utrudniając połykanie. W niektórych przypadkach może istnieć guz blokujący gardło lub przełyk. Jeśli podczas połykania czujesz, jakby jedzenie utknęło ci w gardle, może to wskazywać na raka. Z początku objaw ten jest często łagodny, ale z czasem się nasila.
3. Drętwienie kończyn
Drętwienie stóp, dłoni, nóg lub ramion może być oznaką wielu nowotworów, w tym kręgosłupa, prostaty i białaczki. Jest to określane jako neuropatia obwodowa i na ogół dotyka około 10 do 20% pacjentów nowotworowych.
4. Nocne pocenie
Podczas gdy wiele stanów powoduje nocne pocenie, w tym menopauza i cukrzyca, objaw ten może być również wczesnym sygnałem ostrzegawczym niektórych nowotworów – mianowicie chłoniaka. Jeśli jest to nowotwór, nocnym potom najprawdopodobniej towarzyszy gorączka i /lub utrata masy ciała.
5. Problemy ze wzrokiem
Jeśli chodzi o raka i wzrok, zmiany widzenia mogą być niewielkie lub poważne. W niektórych przypadkach widzenie staje się lekko rozmyte, podczas gdy w innych rzadkich przypadkach dochodzi do całkowitej utraty wzroku w jednym oku. Najczęściej niewyraźnemu widzeniu i zmętnieniu soczewki towarzyszy utrata równowagi, błędne określenie odległości, mogą wystąpić też omamy wzrokowe.
6. Ból brzucha, nudności
Kiedy odczuwasz ból brzucha i/lub nudności, najprawdopodobniej będzie to spowodowane wrzodem lub wirusem. Jeśli jednak występują u ciebie takie objawy, jak słaby apetyt, utrata masy ciała, zgaga, obrzęk lub krew w stolcu, przyczyną może być rak żołądka. Niestety wcześnie stwierdza się tylko 1 na 5 przypadków raka żołądka, dlatego właśnie musisz słuchać swojego ciała.
7. Problem z trzymaniem moczu
Niektóre formy raka uszkadzają lub zmieniają nerwy i mięśnie związane z drogami moczowymi. Najczęściej są to nowotwory występujące w okolicy miednicy, w tym pęcherza, jelita grubego, prostaty, szyjki macicy i raka cewki moczowej. Rak mózgu może jednak wpływać na nerwy kontrolujące mięśnie miednicy i pęcherza.
8. Krew w kale
Często niezauważona krew w kale może być oznaką raka jelita grubego. Jeśli zauważyłeś problemy z jelitami, jesteś słaby, odczuwasz ból brzucha i tracisz na wadze, lekarz może przeprowadzić różne testy, w tym badanie krwi. Niska liczba czerwonych krwinek może wskazywać na raka jelita grubego.
9. Niedokrwistość
Czerwone krwinki u pacjentów chorych na raka dają głównie objawy niedokrwistości. Najczęściej dzieje się tak, gdy rozwija się rodzaj raka, który powoduje dowolną formę utraty krwi, a także raka związanego ze szpikiem kostnym. Gdy poziom hemoglobiny spada, możesz także odczuwać zawroty głowy, obrzęk dłoni, duszność i przyspieszenie akcji serca.
10. Chrypka
Chrypka jest częstym objawem u pacjentów z rakiem płuc, najczęściej spowodowanym osłabieniem nerwu krtaniowego. Jeżli przyczyną jest rak płuc, pacjenci często odczuwają ból w klatce piersiowej, uporczywy kaszel, świszczący oddech, zmęczenie, duszność i nawracające infekcje dróg oddechowych.
Źródło: healthylivingmagazin.com
Oceń artykuł