Zamknij

10 objawów raka, które najprawdopodobniej zignorujesz

02.06.2020
Aktualizacja: 17.02.2021 07:53

Dzięki współczesnej medycynie coraz szybciej można wykryć i skutecznie leczyć raka. Najważniejsze jest obserwowanie swojego organizmy, wczesne wykrycie objawów i sięgniecie po specjalistyczną pomoc. Chociaż istnieje wiele rodzajów raka, wszystkie one mają jedną wspólną cechę – znaczenie wczesnej diagnozy. Jeśli wystąpi którykolwiek z następujących 10 objawów, koniecznie zasięgnij profesjonalnej opinii lekarskiej.

Najczęstsze objawy raka. Często je ignorujemy.
fot. Shutterstock
  • Choroba nowotworowa nie zaczyna się w chwili, gdy wystąpią pierwsze dolegliwości. Wszystko ma swój początek dużo wcześniej. Stąd potrzeba obserwacji organizmu i regularnych badań profilaktycznych.
  • Na raka umiera ponad 8 milionów osób rocznie. W Polsce rak zabija blisko 110 tysięcy osób, z czego około 100 tysięcy umiera w wyniku nowotworów złośliwych. Kluczowe jest dążenie do rozpoznawania nowotworów złośliwych we wczesnych stadiach klinicznego zaawansowania.
  • Poznaj 10 objawów, które są charakterystyczne dla rozwoju raka, ale niestety często ignorowane. 

1. Ból miednicy

Istnieje wiele możliwych przyczyn bólu miednicy, w tym rozwój raka jajnika. Niestety ten typ raka zwykle pozostaje niezauważony, dopóki nie dotrze do brzucha i miednicy. W przypadku wczesnego wykrycia, leczenie jest często skuteczne, dlatego należy również pamiętać o innych objawach, w tym utracie masy ciała, zwiększonym oddawaniu moczu i wzdęciach.

2. Trudności z połykaniem

Formalnie znany jako dysfagia, niektóre nowotwory atakują szyję i głowę, utrudniając połykanie. W niektórych przypadkach może istnieć guz blokujący gardło lub przełyk. Jeśli podczas połykania czujesz, jakby jedzenie utknęło ci w gardle, może to wskazywać na raka. Z początku objaw ten jest często łagodny, ale z czasem się nasila.

3. Drętwienie kończyn

Drętwienie stóp, dłoni, nóg lub ramion może być oznaką wielu nowotworów, w tym kręgosłupa, prostaty i białaczki. Jest to określane jako neuropatia obwodowa i na ogół dotyka około 10 do 20% pacjentów nowotworowych.

4. Nocne pocenie

Podczas gdy wiele stanów powoduje nocne pocenie, w tym menopauza i cukrzyca, objaw ten może być również wczesnym sygnałem ostrzegawczym niektórych nowotworów – mianowicie chłoniaka. Jeśli jest to nowotwór, nocnym potom najprawdopodobniej towarzyszy gorączka i /lub utrata masy ciała.

5. Problemy ze wzrokiem  

Jeśli chodzi o raka i wzrok, zmiany widzenia mogą być niewielkie lub poważne. W niektórych przypadkach widzenie staje się lekko rozmyte, podczas gdy w innych rzadkich przypadkach dochodzi do całkowitej utraty wzroku w jednym oku. Najczęściej niewyraźnemu widzeniu i zmętnieniu soczewki towarzyszy utrata równowagi, błędne określenie odległości, mogą wystąpić też omamy wzrokowe.

6. Ból brzucha, nudności

Kiedy odczuwasz ból brzucha i/lub nudności, najprawdopodobniej będzie to spowodowane wrzodem lub wirusem. Jeśli jednak występują u ciebie takie objawy, jak słaby apetyt, utrata masy ciała, zgaga, obrzęk lub krew w stolcu, przyczyną może być rak żołądka. Niestety wcześnie stwierdza się tylko 1 na 5 przypadków raka żołądka, dlatego właśnie musisz słuchać swojego ciała.

7. Problem z trzymaniem moczu

Niektóre formy raka uszkadzają lub zmieniają nerwy i mięśnie związane z drogami moczowymi. Najczęściej są to nowotwory występujące w okolicy miednicy, w tym pęcherza, jelita grubego, prostaty, szyjki macicy i raka cewki moczowej. Rak mózgu może jednak wpływać na nerwy kontrolujące mięśnie miednicy i pęcherza.

8. Krew w kale

Często niezauważona krew w kale może być oznaką raka jelita grubego. Jeśli zauważyłeś problemy z jelitami, jesteś słaby, odczuwasz ból brzucha i tracisz na wadze, lekarz może przeprowadzić różne testy, w tym badanie krwi. Niska liczba czerwonych krwinek może wskazywać na raka jelita grubego.

9. Niedokrwistość

Czerwone krwinki u pacjentów chorych na raka dają głównie objawy niedokrwistości. Najczęściej dzieje się tak, gdy rozwija się rodzaj raka, który powoduje dowolną formę utraty krwi, a także raka związanego ze szpikiem kostnym. Gdy poziom hemoglobiny spada, możesz także odczuwać zawroty głowy, obrzęk dłoni, duszność i przyspieszenie akcji serca.

10. Chrypka

Chrypka jest częstym objawem u pacjentów z rakiem płuc, najczęściej spowodowanym osłabieniem nerwu krtaniowego. Jeżli przyczyną jest rak płuc, pacjenci często odczuwają ból w klatce piersiowej, uporczywy kaszel, świszczący oddech, zmęczenie, duszność i nawracające infekcje dróg oddechowych.

Źródło: healthylivingmagazin.com