Zamknij

Nie tylko palacze są na niego narażeni. 7 groźnych mitów na temat raka płuc

18.11.2021
Aktualizacja: 18.11.2021 12:45
7 mitów na temat raka płuc
fot. Shutterstock

Rak płuc to najczęściej występujący nowotwór złośliwy w Polsce. Stanowi pierwszą przyczynę zgonów z powodu nowotworów. Rak płuc budzi strach, a na temat choroby powstało wiele szkodliwych mitów. Warto wiedzieć, które stwierdzenia o raku płuc są nieprawdziwe – świadomość może uratować nam życie. 

  1. Rak płuc zawsze daje objawy
  2. Tylko palacze są narażeni na raka płuc
  3. Suplementy z dodatkiem przeciwutleniaczy chronią przed rakiem płuc
  4. Rak płuc jest nieuleczalny: to wyrok
  5. Operacja raka płuc może powodować przerzuty
  6. Na raka płuc chorują tylko mężczyźni
  7. Po wykryciu raka płuc można nadal palić

Rak płuc jest coraz bardziej powszechny. Chorują na niego zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Rak płuc należy do nowotworów o bardzo słabym rokowaniu. Jeśli chodzi o śmiertelność kobiet z powodu chorób nowotworowych, rak płuc wyprzedził nawet raka piersi. Statystyki są przerażające: w 2020 roku na całym świecie rak płuc spowodował 1,8 miliona zgonów. W Polsce 5 lat po rozpoznaniu tej choroby przeżywa niewiele ponad 10 procent chorych.

Mimo że choroba atakuje coraz więcej osób, nadal panuje wiele błędnych przekonań na jej temat. Tymczasem wiedza o tym, skąd bierze się rak płuc, może pomóc we wcześniejszym diagnozowaniu chorych. Oto 7 najczęściej powtarzanych mitów o raku płuc:

Rak płuc zawsze daje objawy

Raka płuc wykrywany jest również u osób, które nie mają żadnych dolegliwości w związku z chorobą, lub są one niewielkie. Dlatego tak ważne jest wykonywanie regularnych badań u osób, które są w grupie zwiększonego ryzyka.

Tylko palacze są narażeni na raka płuc

– To nieprawda i niestety jest to bardzo bolesny mit, który powoduje stygmatyzację – wyjaśnia dr Hirsh, dyrektor Center of Excellence for Thoracic Oncology w Tisch Cancer Institute w Mount Sinai w Nowym Jorku.

Każdego roku około 7300 zgonów z powodu raka płuc wśród niepalących pochodzi z biernego palenia, donosi CDC (Centers for Disease Control and Prevention), a kolejne 2900 z narażenia na radon.

Suplementy z dodatkiem przeciwutleniaczy chronią przed rakiem płuc

Według niektórych źródeł przyjmowanie preparatów z dodatkiem przeciwutleniaczy może hamować rozwój raka płuc.

– Istnieje kilka badań wskazujących, że kilka dietetycznych przeciwutleniaczy, takich jak karotenoidy i witamina C, może chronić przed rakiem płuc, ale ogólne wyniki są nieco niejednoznaczne. Potrzebne są bardziej szczegółowe badania w dobrze zdefiniowanych populacjach palących, a także badania „dawkowania” przeciwutleniaczy – podkreśla dr Hirsch

Rak płuc jest nieuleczalny: to wyrok

Przy wczesnym wykryciu choroby, szanse na całkowite wyleczenie to nawet 60 procent. W ciągu ostatniej dekady nastąpił ogromny postęp jeśli chodzi o metody stosowane w leczeniu raka płuc.

Operacja raka płuc może powodować przerzuty

Usunięcie tkanki nowotworowej jest niezbędnym etapem leczenia raka. Operacja jest zalecana we wczesnym stadium choroby. Wystąpieniu nowych komórek nowotworowych zapobiega również chemioterapia stosowana przed i po zabiegu.

Na raka płuc chorują tylko mężczyźni

Niestety, kobiety są tak samo narażone na zachorowanie. W ostatnich latach liczba zachorowań na ten typ nowotworu drastycznie wzrosła właśnie wśród kobiet w wieku od 25 do 64 lat.

Po wykryciu raka płuc można nadal palić

To bardzo szkodliwy mit, a palenie mimo rozwoju choroby znacznie opóźnia rokowania pacjenta. Nigdy nie jest za późno na rezygnację z nałogu. Organizm podczas chemioterapii jest dodatkowo wycieńczony, a papierosy sprawiają, że narządy są niedotlenione, co bardzo źle wpływa na samopoczucie i postępy w leczeniu.

Źródło: medicalnewstoday.com