Zamknij

Naukowcy odkryli nowy typ limfocytów. Uniwersalna metoda leczenia raka?

24.01.2020 14:23

Naukowcy wciąż poszukują uniwersalnej metody leczenia raka, która działałaby zarówno w przypadku agresywnych nowotworów krwi, jak i guzów litych. Na Uniwersytecie w Cardiff właśnie pojawił się nowy trop.

Naukowcy odkryli nowy typ limfocytów T
fot. Shutterstock

Niezwykłym osiągnięciem ostatnich lat w zakresie leczenia nowotworów było wykorzystanie inżynierii biologicznej do stworzenia immunoterapii CAR-T. Komórki odpornościowe chorego - limfocyty T - zostają skierowane do walki z komórkami nowotworowymi, omijając komórki prawidłowe. Terapia daje obiecujące wyniki w przypadku walki z agresywnymi nowotworami krwi, ale wciąż nie przynosi pożądanych efektów w przypadku guzów litych: raka piersi, raka trzustki, glejaka. Wkrótce może się to zmienić.

Naukowcy z Uniwersytetu w Cardiff właśnie poinformowali, że odkryli zupełnie nowy typ limfocytów T z receptorem TCR, który rozpoznaje i zabija większość rodzajów raka u ludzi, ignorując komórki zdrowe. Nowo odkryte limfocyty w warunkach laboratoryjnych zabijały komórki raka płuc, skóry, krwi, okrężnicy, piersi, kości, prostaty, jajnika, nerki i szyjki macicy. Eksperymenty przeprowadzone na myszach również wypadły pomyślnie.

Profesor Andrew Sewell, główny autor badania i ekspert w dziedzinie limfocytów T z Cardiff University of School of Medicine, powiedział, że znalezienie nowego typu limfocytów T znacząco przybliża perspektywę opracowania "uniwersalnej metody leczenia raka".

- Wcześniej nikt nie wierzył, że to możliwe - podkreślił naukowiec.

loader

Źródło: cardiff.ac.uk