Zamknij

Najlepiej i najgorzej rokujące nowotwory. Który rak jest najgroźniejszy?

10.08.2021
Aktualizacja: 05.02.2022 10:21

Internauci często wpisują w wyszukiwarce zapytanie, ''które nowotwory są najlepsze, a które najgorsze''? Chociaż nowotworów nie dzieli się na lepsze i gorsze, to dzieli się je według rokowań. W przypadku jednych nowotworów szanse na wyleczenie i dłuższe życie są wyższe, niż w przypadku innych.  

Kobieta chora na raka
fot. Shutterstock
 1. Rokowania w nowotworach
 2. Klasyfikacja nowotworów według skali TNM
 3. Nowotwory, które najlepiej rokują
 4. Nowotwory, które najgorzej rokują

Rak jest główną przyczyną zgonów na całym świecie. Według danych WHO choroba ta odpowiadała za prawie 10 milionów zgonów w samym 2020 roku.

Najczęściej w 2020 roku rozpoznawano raka: piersi (2,26 mln przypadków), płuca (2,21 mln przypadków), okrężnicy i odbytnicy (1,93 mln przypadków), prostaty (1,41 mln przypadków), skóry — nie czerniaka (1,20 mln przypadków), oraz żołądka (1,09 mln przypadków).

Jednak częstotliwość występowania tych nowotworów wcale nie idzie w parze z ich zjadliwością. Niektóre nowotwory rokują lepiej, inne gorzej. Co to oznacza?

Rokowania mówią o tym, jakie są szanse na wyleczenie i przeżycie (jak długie) w przypadku różnych nowotworów. 

Rokowania w nowotworach

Na ocenę rokowania składa się kilka czynników:

 • postać histologiczna nowotworu,
 • narząd, w którym powstał nowotwór,
 • stopień zaawansowania według skali TNM,
 • charakterystyczne czynniki progonostyczno-predykcyjne.

Taki komplet informacji pozwala ocenić, jakie są rokowania. 

Co poprawia rokowania w chorobie nowotworowej? Szanse na wyleczenie i dłuższe życie zwiększa wczesne wykrycie nowotworu. 

ZOBACZ: Szybkie wykrycie raka. Kiedy zgłosić się do lekarza? 

Klasyfikacja nowotworów według skali TNM

Nowotwory klasyfikuje się na podstawie stopnia zaawansowania, ta klasyfikacja nosi nazwę TNM od łacińskich słów tumor, nodules i metastases.

T: zaawansowany guz pierwotny będący źródłem nowotworu
N: obecność lub brak przerzutów do węzłów chłonnych
M: obecność lub nieobecność przerzutów odległych

Nowotwory, które najlepiej rokują

Nowotwory o dobrym rokowaniu, w przypadku których wskaźnik przeżyć pięcioletnich wynosi powyżej 50 proc. to rak gruczołu krokowego (prostaty) oraz rak pęcherza moczowego u mężczyzn i rak trzonu macicy, oraz rak piersi u kobiet.

Nowotwory, które najgorzej rokują

Do nowotworów najgorzej rokujących zalicza się raka płuca oraz raka żołądka.

Rak płuca był najczęstszą przyczyna zgonów z powodu raka w 2020 roku. Z powodu raka płuca zmarło w minionym roku aż 1,80 mln ludzi. 

Jakie są rokowania w przypadku raka płuca? 

Rak niedrobnokomórkowy: przeżycie 5-letnie w zależności od stopnia zaawansowania TNM:

 • I stopień – 60% do 70%
 • II stopień – 40% do 50%
 • IIIa stopień – poniżej 15%
 • IIIb i IV stopień – 1%

Rak drobnokomórkowy: dla chorych nieleczonych mediana przeżycia wynosi 6 do 8 miesięcy. Chorzy leczeni za pomocą radioterapii i chemioterapii – dwuletnie przeżycie wynosi 2% - 40%. W przypadku postaci ograniczonej (LD), u chorych w dobrym stanie ogólnym rokowanie jest lepsze, w około 10% przypadków można uzyskać długotrwałe przeżycie tj. remisje całkowite trwające dłużej niż 3 lata.

Na raka żołądka zmarło w 2020 roku 769 000 osób.

Jakie są rokowania w przypadku raka żołądka? 

Rokowanie zależy od stopnia zaawansowania histologicznego (grade) i klinicznego (klasyfikacja TNM - głębokość i rozległość naciekania guza, obecność przerzutów do węzłów chłonnych, przerzuty do otrzewnej, przerzuty odległe). 60 % chorych z II° zaawansowania klinicznego przeżywa 5 lat, z III° – 30 % przeżywa 5 lat, zaś w przypadku stwierdzenia przerzutów odległych nie więcej niż 5 % chorych przeżywa 5 lat.

Ponad 90 % chorych z rakiem wczesnym, ograniczonym do błony śluzowej i podśluzowej, przeżywa 10 lat, co jest synonimem wyleczenia.

Rak żołądka najczęściej rozpoznawany jest w stadium zaawansowania, w którym przeprowadzenie operacji prowadzącej do wyleczenia nie jest możliwe. Związane jest to z brakiem badań przesiewowych, umożliwiających wykrycie nowotworu w okresie bezobjawowym. Takie badania przeprowadza się wyłącznie w Japonii.

Najczęstsze przyczyny zgonów z powodu raka w 2020 roku:

 • płuca (1,80 mln zgonów);
 • okrężnica i odbytnica (935 000 zgonów);
 • wątroba (830 000 zgonów);
 • żołądek (769 000 zgonów);
 • pierś (685 000 zgonów).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: zwrotnikraka.pl; onkonet.pl