Oceń
- Rokowania w nowotworach
- Klasyfikacja nowotworów według skali TNM
- Nowotwory, które najlepiej rokują
- Nowotwory, które najgorzej rokują
Rak jest główną przyczyną zgonów na całym świecie. Według danych WHO choroba ta odpowiadała za prawie 10 milionów zgonów w samym 2020 roku.
Najczęściej w 2020 roku rozpoznawano raka: piersi (2,26 mln przypadków), płuca (2,21 mln przypadków), okrężnicy i odbytnicy (1,93 mln przypadków), prostaty (1,41 mln przypadków), skóry — nie czerniaka (1,20 mln przypadków), oraz żołądka (1,09 mln przypadków).
Jednak częstotliwość występowania tych nowotworów wcale nie idzie w parze z ich zjadliwością. Niektóre nowotwory rokują lepiej, inne gorzej. Co to oznacza?
Rokowania mówią o tym, jakie są szanse na wyleczenie i przeżycie (jak długie) w przypadku różnych nowotworów.
Rokowania w nowotworach
Na ocenę rokowania składa się kilka czynników:
- postać histologiczna nowotworu,
- narząd, w którym powstał nowotwór,
- stopień zaawansowania według skali TNM,
- charakterystyczne czynniki progonostyczno-predykcyjne.
Taki komplet informacji pozwala ocenić, jakie są rokowania.
Co poprawia rokowania w chorobie nowotworowej? Szanse na wyleczenie i dłuższe życie zwiększa wczesne wykrycie nowotworu.
ZOBACZ: Szybkie wykrycie raka. Kiedy zgłosić się do lekarza?
Klasyfikacja nowotworów według skali TNM
Nowotwory klasyfikuje się na podstawie stopnia zaawansowania, ta klasyfikacja nosi nazwę TNM od łacińskich słów tumor, nodules i metastases.
T: zaawansowany guz pierwotny będący źródłem nowotworu
N: obecność lub brak przerzutów do węzłów chłonnych
M: obecność lub nieobecność przerzutów odległych
Nowotwory, które najlepiej rokują
Nowotwory o dobrym rokowaniu, w przypadku których wskaźnik przeżyć pięcioletnich wynosi powyżej 50 proc. to rak gruczołu krokowego (prostaty) oraz rak pęcherza moczowego u mężczyzn i rak trzonu macicy, oraz rak piersi u kobiet.
Nowotwory, które najgorzej rokują
Do nowotworów najgorzej rokujących zalicza się raka płuca oraz raka żołądka.
Rak płuca był najczęstszą przyczyna zgonów z powodu raka w 2020 roku. Z powodu raka płuca zmarło w minionym roku aż 1,80 mln ludzi.
Jakie są rokowania w przypadku raka płuca?
Rak niedrobnokomórkowy: przeżycie 5-letnie w zależności od stopnia zaawansowania TNM:
- I stopień – 60% do 70%
- II stopień – 40% do 50%
- IIIa stopień – poniżej 15%
- IIIb i IV stopień – 1%
Rak drobnokomórkowy: dla chorych nieleczonych mediana przeżycia wynosi 6 do 8 miesięcy. Chorzy leczeni za pomocą radioterapii i chemioterapii – dwuletnie przeżycie wynosi 2% - 40%. W przypadku postaci ograniczonej (LD), u chorych w dobrym stanie ogólnym rokowanie jest lepsze, w około 10% przypadków można uzyskać długotrwałe przeżycie tj. remisje całkowite trwające dłużej niż 3 lata.
Na raka żołądka zmarło w 2020 roku 769 000 osób.
Jakie są rokowania w przypadku raka żołądka?
Rokowanie zależy od stopnia zaawansowania histologicznego (grade) i klinicznego (klasyfikacja TNM - głębokość i rozległość naciekania guza, obecność przerzutów do węzłów chłonnych, przerzuty do otrzewnej, przerzuty odległe). 60 % chorych z II° zaawansowania klinicznego przeżywa 5 lat, z III° – 30 % przeżywa 5 lat, zaś w przypadku stwierdzenia przerzutów odległych nie więcej niż 5 % chorych przeżywa 5 lat.
Ponad 90 % chorych z rakiem wczesnym, ograniczonym do błony śluzowej i podśluzowej, przeżywa 10 lat, co jest synonimem wyleczenia.
Rak żołądka najczęściej rozpoznawany jest w stadium zaawansowania, w którym przeprowadzenie operacji prowadzącej do wyleczenia nie jest możliwe. Związane jest to z brakiem badań przesiewowych, umożliwiających wykrycie nowotworu w okresie bezobjawowym. Takie badania przeprowadza się wyłącznie w Japonii.
Najczęstsze przyczyny zgonów z powodu raka w 2020 roku:
- płuca (1,80 mln zgonów);
- okrężnica i odbytnica (935 000 zgonów);
- wątroba (830 000 zgonów);
- żołądek (769 000 zgonów);
- pierś (685 000 zgonów).
Źródło: zwrotnikraka.pl; onkonet.pl
Oceń artykuł