Zamknij

Nadwaga i otyłość przed 40-tką znacznie zwiększają ryzyko raka

10.02.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 06:01

Warto dbać o zdrowie i utrzymywać prawidłową masę ciała. Potwierdzają to badania naukowców z Uniwersytetu w Bergen. Młode osoby otyłe i z nadwagą, czyli kobiety i mężczyźni przed 40-tką, mają większe ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe. Największe ryzyko wiąże się z rakiem endometrium, czyli rakiem trzonu macicy u kobiet i rakiem jelita grubego u mężczyzn.

Otyła młoda kobieta
fot. Shutterstock

Naukowcy z Uniwersytetu w Bergen podczas międzynarodowego badania starali się dowiedzieć, w jaki sposób nadwaga (BMI powyżej 25) i otyłość (BMI powyżej 30) u ludzi dorosłych zwiększają ryzyko różnych rodzajów raka.

Badania wykazały, że u osób, które mają nadwagę jeszcze przed 40. rokiem życia, ryzyko zachorowania na raka wzrasta o 70% w przypadku raka endometrium u kobiet, o 58% w przypadku raka jelita grubego u mężczyzn. Ponadto u młodych osób otyłych o 15% wzrasta ryzyko wszystkich nowotworów - dotyczy to obu płci.

- Otyłość jest ustalonym czynnikiem ryzyka wielu nowotworów. W tym badaniu skupiliśmy się na stopniu i czasie trwania nadwagi i otyłości w związku z ryzykiem raka - powiedziała profesor Tone Bjørge z Uniwersytetu w Bergen.

Otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na raka

Naukowcy badali osoby dorosłe przynajmniej dwa razy (lub więcej) w odstępie co najmniej trzech lat oraz przed możliwą diagnozą raka. Średnio osoby te obserwowane były przez ok. 18 lat.

Uczestnicy otyli (BMI powyżej 30) w pierwszym i w kolejnym badaniu mieli najwyższe ryzyko zachorowania na raka związanego z otyłością w porównaniu z uczestnikami z niższym i prawidłowym BMI.

- Ryzyko wzrosło o 64% dla mężczyzn i 48% procent dla kobiet - mówi Bjørge.

Otyłość jest problemem globalnym. Od lat wiadomo, że zwiększa ryzyko zachorowania na różne nowotwory. Wyniki opisanego wyżej badania wskazały również, że osoby dorosłe z nadwagą i otyłością mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi po menopauzie, raka endometrium, raka nerki i jelita grubego.

- Naszym kluczowym przesłaniem jest to, że zapobieganie przybieraniu na wadze może być ważną strategią zdrowia publicznego w celu zmniejszenia ryzyka raka - twierdzi Tone Bjørge.

Badanie zostało opublikowane w International Journal of Epidemiology.

Źródło: University of Bergen (uib.no)