Zamknij

Nadwaga dwukrotnie zwiększa ryzyko tego raka. Narażone są kobiety

25.04.2022 11:50

Naukowcy potwierdzili, że nadwaga może przyczyniać się do rozwoju raka szyjki macicy. W jaki sposób BMI jest związane z tym groźnym nowotworem i czy międzynarodowe badanie pomoże w profilaktyce choroby?

Nadwaga a rak szyjki macicy: badanie
fot. Shutterstock

Rak szyjki macicy w samej Polsce wykrywany jest u 3 tysięcy kobiet rocznie. Z jego powodu umiera kilka kobiet dziennie. Niestety, w naszym kraju nadal występują zaawansowane przypadki tego nowotworu, co jest rzadkością w innych krajach rozwiniętych. Najlepszą profilaktyką tego raka jest regularne wykonywanie badań (cytologii). Ochronę przed rakiem szyjki macicy daje też szczepionka przeciw HPV, którą powinny przyjmować nastolatki. Istnieją też ważne czynniki ryzyka, takie jak przypadki raka szyjki macicy w rodzinie, palenie papierosów, liczne ciąże i porody czy wczesne rozpoczęcie współżycia. Międzynarodowe badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu wykazały, że kolejnym ważnym czynnikiem ryzyka jest nadwaga. Jak to możliwe?

Nadwaga a rak szyjki macicy: ryzyko wzrasta dwukrotnie

W badaniu przeanalizowano próbki genetyczne pobrane od około 120 tysięcy kobiet z całego świata (m.in. Australii, Belgii, Niemiec, Polski, Szwecji, USA). 13 tysięcy uczestniczek badania cierpiało na raka szyjki macicy. Celem badania było sprawdzenie, w jaki sposób wyższe BMI przez większość życia wpływa na ryzyko zachorowania. Odkryto, że niebezpieczeństwo związane jest z dwoma hormonami, insuliną i testosteronem. Według naukowców z Bristolu, na każde 5 dodatkowych jednostek BMI ryzyko zachorowania na raka macicy u kobiet wzrasta prawie dwukrotnie (88 proc.).

Pięć jednostek BMI to różnica między kategorią nadwagi a otyłości. W przypadku kobiet o wzroście ok. 160 cm wynosi ona około  12 kg. Naukowcy alarmują: nawet 1/3 wszystkich przypadków raka macicy może być powiązana z nadwagą i otyłością.

By zahamować rozwój raka, należy kontrolować poziom hormonów?

W przyszłości naukowcy zamierzają dokładnie określić, w jaki sposób działanie hormonów związanych z nadwagą zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Dzięki temu możliwe byłoby zastosowanie specjalnej terapii zmniejszającej poziom tych hormonów u osób w grupie ryzyka.

– To badanie jest pierwszym krokiem w kierunku wykorzystania analiz genetycznych do odkrycia, w jaki sposób otyłość powoduje raka i co można zrobić, aby temu zaradzić. Powiązania między otyłością a rakiem macicy są dobrze znane, ale to jedno z największych badań, w którym dokładnie przeanalizowano przyczyny tego zjawiska na poziomie molekularnym. Powiązania między otyłością a rakiem macicy są dobrze znane, ale jest to jedno z największych badań, w których dokładnie zbadano, dlaczego tak się dzieje na poziomie molekularnym. Z niecierpliwością czekamy na dalsze badania nad tym, w jaki sposób możemy teraz wykorzystać te informacje, aby pomóc zmniejszyć ryzyko raka u osób zmagających się z otyłością –  powiedziała Emma Hazelwood, główna autorka pracy.

Wprowadzenie środków farmakologicznych jak najwcześniej, mogłoby pomóc w budowaniu skutecznej profilaktyki raka szyjki macicy. Obecnie trwają badania nad metforminą, czyli lekiem stosowanym w leczeniu cukrzycy, który może obniżać poziom hormonów.

Źródło: bristol.ac.uk, mp.pl