Zamknij

Na tego raka choruje 7 milionów Europejczyków. Jak się chronić?

17.05.2022
Aktualizacja: 17.05.2022 13:45

Aż 1,71 proc. dorosłej populacji Europy ma raka skóry, a liczba ta stale rośnie. Skąd takie statystyki i co zrobić, by uniknąć zachorowania?

Rak skóry: ile osób choruje, jak się chronić
fot. Shutterstock

Raki skóry to inaczej grupa nowotworów pochodzenia nabłonkowego.  Przyjmuje się, że raki skóry stanowią 8–10% wszystkich nowotworów złośliwych Niestety, mimo znajomości zasad profilaktyki, na raka skóry choruje coraz więcej osób. Dotyczy to przede wszystkim raka podstawnokomórkowego, kolczystokomórkowego oraz czerniaka.

Najnowsze statystyki są niepokojące: w samej Europie z chorobą zmaga się ponad 7 milionów osób. Tak wynika z najnowszego badania sondażowego Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (EADV).  Dane zebrane w czasie omawianego badania pokazały, że głównym powodem, dla którego pacjenci konsultowali się z dermatologiem w ciągu ostatnich 12 miesięcy, była kontrola pieprzyka lub badanie przesiewowe w kierunku raka skóry. Wśród wszystkich ankietowanych osób 0,6 proc. zgłosiło diagnozę czerniaka (najbardziej śmiertelnej postaci raka skóry). Za to najbardziej rozpowszechnionymi nowotworami z tej grupy okazały się raki keratynocytowe, które obejmują raki podstawnokomórkowe i raki płaskonabłonkowe. Częstość ich występowania stale rośnie (do 2040 roku ma wzrosnąć o ponad 40 procent). Dlaczego choruje aż tyle osób?

Profilaktyka raka skóry: jak uniknąć zachorowania?

Statystyki są przytłaczające, mimo że raka skóry można uniknąć, pamiętając o odpowiednich nawykach. Większość zmian wywołana jest szkodliwymi promieniami UV. Inne czynniki ryzyka to:

  • wirusy (np. HPV)
  • czynniki chemiczne
  • przyjmowanie leków światłouczulających lub immunopresyjnych
  • przewlekłe stany zapalne skóry, blizny pooparzeniowe
  • promieniowanie jonizujące

Mimo że przed rakiem skóry można się chronić, problemem pozostaje niska świadomość społeczna. Jak podkreślają czołowi członkowie EADV, wyniki badania o nazwie „Obciążenia Chorobami Skóry” przeprowadzonego wśród 44 689 dorosłych z 27 krajów,  wskazują na pilną potrzebę poszerzenia działań edukacyjnych na temat raka skóry w całej Europie, aby pomóc populacji w dokonywaniu bezpieczniejszych wyborów dotyczących zdrowia skóry.

– Należy podjąć szybkie działania w celu zapobiegania rakowi skóry, który wcześniej wykryty ma bardzo dobre rokowania, za to nadal jest postrzegany przez ludność jako stan poważny i zagrażający życiu – mówi prof. Marie-Aleth Richard ze Szpitala Uniwersyteckiego w La Timone w Marsylii, członkini zarządu EADV.

– Rak skóry należy do tych 40 proc. nowotworów, którym można zapobiegać i których częstość występowania moglibyśmy znacznie zmniejszyć, gdybyśmy zapewnili społeczeństwu bardziej spójną i powszechną edukację – dodaje lekarka.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Rak podstawnokomórkowy we wczesnym stadium może przebiegać bezobjawowo lub objawiać się bardzo niejednoznacznie. Czasami u chorego pojawiają się niewielkie zgrubienia z pojedynczymi poszerzeniami naczyń.  Może to być guzek, który rośnie powoli, krwawi podczas golenia i nigdy się nie goi. Rak kolczystokomórkowy to zwykle guzek lub owrzodzenie o nacieczonej podstawie i wyniosłych brzegach. U niektórych osób przypomina bliznę. W przypadku wystąpienia takich objawów należy jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem.

Źródło: PAP, mp.pl