Zamknij

Jedno badanie pozwala wykryć nowotwór we wczesnym stadium

02.09.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 13:19

Jest jedno badanie, które obrazuje stan całego organizmu - to morfologia krwi. Ten z pozoru zwykły, szybki test pozwala na wczesne wykrycie nowotworów krwi. Chociaż morfologia jest szybka i tania, to wciąż niechętnie ją wykonujemy. Eksperci przekonują jednak, by dla własnego dobra robić to przynajmniej raz w roku.

Morfologia krwi pozwala wykryć nowotwór
fot. Shuttertosck

Morfologia kwi - badanie popularne i wszystkim znane, ale wciąż zbyt rzadko wykonywane. Pozornie ''zwykła'' morfologia pozwala wykryć nowotwory krwi we wczesnym stadium.

Według danych Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, w Polsce na nowotwory krwi choruje 150 tys. osób, a co 30 sekund jedna osoba na świecie dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. Dlatego ważne jest regularne wykonywanie badania krwi.

Nowotwór krwi łatwo pomylić z infekcją

Diagnostyka nowotworów krwi jest utrudniona, bo objawy są niespecyficzne, a pacjenci często je lekceważą, myląc z wieloma innymi chorobami, a nawet ze zwykłym przemęczeniem.

- Pierwsze objawy w przypadku nowotworów układu chłonnego to najczęściej gorączka, nocne poty, utrata masy ciała, osłabienie. Czyli objawy, które pojawiają się przy wielu schorzeniach. Jednym z objawów nowotworu układu chłonnego mogą być nawracające zakażenia, które nie reagują na antybiotykoterapię. Podczas rozwoju choroby mogą pojawić się powiększone węzły chłonne, ból w lewym podżebrzu świadczący o powiększającej się śledzionie, bóle kostne i zmęczenie – wylicza prof. Ewa Lech-Marańda, dyrektor Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, konsultant krajowy w dziedzinie hematologii.

Tego typu objawy często tłumaczone są przemęczeniem, przepracowaniem, stresującym trybem życia i niewyleczonym przeziębieniem. Chorzy zwykle nie doszukują się w objawach nowotworu krwi, dlatego stosunkowo późno zgłaszają się po pomoc. Bardzo często nowotwory krwi są wykrywane przypadkiem właśnie podczas rutynowej morfologii krwi.

Jedno badanie krwi pozwala wykryć nowotwór 

- Morfologia krwi jest podstawowym badaniem, które obrazuje stan całego organizmu. To na jej podstawie możemy dowiedzieć się o rozwijających się chorobach krwi nie tylko tych nowotworowych. Morfologia pozwala wykryć nowotwory krwi we wczesnym stadium. W czasie kiedy morfologia była wykonywana w ramach badań u lekarza medycyny pracy (do 1996 r.), rozpoznawano na jej podstawie około 20 proc. białaczek, dziś jest to zaledwie 2 proc. Z kolei w Szwecji około 40 proc. białaczek jest rozpoznawanych na podstawie morfologii krwi. Dlatego podkreślamy, że morfologia krwi powinna być wykonywana raz w roku – stwierdza prof. Ewa Lech-Marańda.

Morfologia krwi to badanie szybkie i stosunkowo tanie (jeśli wykonywane prywatnie). Polega na pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej. To badanie nie obciąża pacjenta, jest bezpieczne i trwa zaledwie chwilę - po pobraniu krwi można wrócić do szkoły, pracy, codziennych obowiązków. 

Zdaniem Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie w ciągu ostatnich 30 lat zapadalność na nowotwory krwi wzrosła dwukrotnie i należy się liczyć z dalszym systematycznym wzrostem. Najczęściej chorują osoby w przedziale wiekowym 50–79 lat, ale również są to dzieci i młodzież. Im szybciej wykryjemy chorobę, tym skuteczniejsze będzie leczenie.

Źródło: PAP