Zamknij

Mieszkasz z palaczem? Jesteś w grupie ryzyka rozwoju raka jamy ustnej

28.04.2021 11:50
Rak jamy ustnej
fot. Shutterstock

Nie tylko rak płuc. Bierni palacze są grupie ryzyka rozwoju raka jamy ustnej. Z najnowszych badań wynika, że ''palący z drugiej ręki'' mają ponad 50 proc. wyższe ryzyko rozwoju raka języka, policzka lub wargi, niż osoby unikające dymu tytoniowego. Sprawdź, jak rozpoznać objawy raka jamy ustnej. Na co zwrócić uwagę? 

Osoby niepalące mieszkające z palaczami są o 51 proc. bardziej narażone na rozwój raka jamy ustnej, niż gdyby mieszkały w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.

Od dawna wiadomo o szkodliwości dymu tytoniowego. Palenie zwiększa ryzyko rozwoju raka jamy ustnej, gardła i warg, a także płuc, trzustki, żołądka i innych narządów.

Jednak nowe badanie naukowców z King's College London potwierdza, że zagrożenie to nie dotyczy tylko samych palaczy. Bierne palenie również znacznie zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów. Wcześniejsze badania wykazały, że bierne palenie może powodować raka płuc, ale to badanie jest pierwszym tego rodzaju, które wiąże bierne palenie z rakiem jamy ustnej.

Nie tylko rak płuc. Bierni palacze narażeni na raka jamy ustnej

Dym tytoniowy, który jest pełen czynników rakotwórczych, jest powiązany z jedną piątą zgonów z powodu raka na całym świecie. Uważa się, że jeden na trzech dorosłych i 40 procent dzieci cierpi z powodu biernego palenia przebywając w pobliżu kogoś, kto pali.

Dane zebrane od ponad 6900 osób z całego świata ujawniły, że osoby, które są narażone na bierne palenie, są o 51 proc. bardziej narażone na raka jamy ustnej.

Analiza, która została opublikowana w czasopiśmie ''Tobacco Control'' wykazała również, że stała ekspozycja na dym tytoniowy jeszcze bardziej zwiększa ryzyko osoby.

Osoba, która mieszka od 10 do 15 lat w domu z palaczem, jest ponad dwa razy bardziej narażona na raka jamy ustnej niż na osoba, która unika dymu.

Palenie z trzeciej ręki, czyli dym w mieszkaniu

Palenie z trzeciej to wdychanie dymu papierosowego, który jest obecny w przestrzeni domowej i innych miejscach, w których przebywa człowiek. Chodzi o dym i substancji toksyczne z papierosów, które osadzają się na dywanie, wgryzają w kanapę, zasłony, a nawet farbę na ścianach. 

Jak wcześnie wykryć nowotwór jamy ustnej?

Nowotwory jamy ustnej to grupa nowotworów, które rozwijają się w obrębie jamy ustnej, ale różnią się między sobą lokalizacją, budową oraz rokowaniem.

Wśród nowotworów złośliwych jamy ustnej wyróżnia się raka języka, raka dna jamy ustnej, raka policzka i raka wargi. Najczęściej występuje rak języka – to niemal 50 procent wszystkich przypadków nowotworów złośliwych jamy ustnej.

Objawy raka jamy ustnej. Na co zwrócić uwagę?

  • Guz w jamie ustnej - często zauważany przez lekarza dentystę,
  • Czerwone i białe plamki na języku,
  • Owrzodzenia,
  • Uczucie drętwienia wewnątrz jamy ustnej,
  • Ślinotok,
  • Brzydki zapach z ust,
  • Krwawienie z jamy ustnej,
  • Chrypka (przy raku gardła),
  • Ból przy połykaniu, który promieniuje do ucha,
  • Powiększenie węzłów chłonnych szyi.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dailymail.co.uk, enel.pl