Zamknij

Rak płuca: najbardziej śmiercionośny z nowotworów. Jak się go leczy w Polsce?

Monika Piorun
13.11.2017
Aktualizacja: 17.11.2020 02:52

Jedna czwarta wszystkich zgonów z powodu nowotworów dotyczy raka płuca. W listopadzie przypada Miesiąc Świadomości tej choroby, dlatego organizacje pacjentów przypominają, że zwalczanie tej jednej z najgroźniejszych chorób nowotworowych powinno być jednym z priorytetów onkologicznych państwa.

East News
fot. ---

25 proc. chorych na raka umiera z powodu nowotworu płuc

Powoduje więcej zgonów niż rak jelita grubego, piersi i gruczołu krokowego razem wzięte. Tylko w Polsce co roku wykrywany jest u 22 tys. osób. Niestety śmiertelność z jego powodu jest na tyle wysoka, że umiera na niego rocznie niemal tyle samo osób, u których statystycznie się go diagnozuje.

Najczęściej chorują mężczyźni: ostatnio co roku ten nowotwór rozpoznawany jest u około 15 tys. mężczyzn i ponad 7 tys. kobiet. Za 85-90 proc. zachorowań na raka płuca odpowiedzialne jest palenie tytoniu.

Jak tłumaczy prof. Joanna Chorostowska-Wynimko - kierownik Zakładu Grenetyki i Immunologii Klinicznej Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie:

Od kilku lat spada zapadalność na raka płuc wśród mężczyzn. Zmniejszył się bowiem odsetek mężczyzn palących, tylko w ciągu trzech lat z prawie 40 do 31 proc. Niestety liczba kobiet palących papierosy się nie zmienia, pozostając na poziomie ok. 23 proc. A zapadalność na raka płuca wśród kobiet rośnie. Tak więc możemy mówić o sukcesie, ale jednocześnie i o porażce.

Objawy raka płuc

pluca
fot.
fot. pixaby.com/CC0 Public Domain

Zwykle diagnozowany jest za późno. Dlaczego? Głównym tego powodem jest to, że nowotwór ten w początkowym okresie wywołuje nietypowe objawy, takie jak:

  • chrypka,
  • kaszel,
  • duszność i
  • ból w okolicach klatki piersiowej.
  • Najbardziej niepokojącym objawem jest krwioplucie, jednak Ewelina Szmytke ze Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca twierdzi, że wielu chorych bagatelizuje nawet tę dolegliwość i nie od razu zgłasza się do lekarza tracąc cenny czas na skuteczne leczenie.

Tylko 15 proc. chorych ma szansę na przeżycie 5 lat od momentu zdiagnozowania u nich raka płuca. Największe nadzieje na skuteczne leczenie mają chorzy, u których guz płuca można usunąć operacyjnie. Na ogół jest to możliwe u pacjentów, u których rak ten został wykryty w I lub II stadium rozwoju.

Jak się leczy raka płuca w Polsce?

Ostatnio wzrosła liczba chorych operowanych we wczesnych fazach raka płuca. Według opublikowanego w sierpniu 2017 r. raportu „Poprawa profilaktyki, diagnostyki i leczenia nowotworów płuca. Rekomendacje zmian”, w I i II stadium zaawansowania choroby operowanych jest 80 proc. chorych.

W ciągu ostatnich 5 lat nastąpił wzrost liczby chorych operowanych w I stadium zaawansowania choroby o 31 proc., a w stadium II - o 40 proc. „Świadczy to o znacznej poprawie diagnostyki przedoperacyjnej” – podkreślają autorzy raportu.

U pozostałych chorych możliwe jest jedynie tzw. leczenie systemowe, czyli przede wszystkim chemio- i radioterapia oraz leczenie ukierunkowane molekularnie i immunoterapia.

Zobacz także

Badania genetyczne - sposób na wykrycie niedrobnokomórkowego raka płuca

Każdy chory na niedrobnokomórkowego raka płuca, na który przypada 85 proc. przypadków tej choroby, powinien mieć wykonane badanie genetyczne w kierunku specyficznych zmian molekularnych odpowiedzialnych za rozwój choroby, np. mutacji w genie EGFR czy rearanżacji w genie ALK. Od niedawna takie badanie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jedynie dzięki takim badaniom można ustalić, jacy chorzy mają mutację i mogą być włączeni do leczenia ukierunkowanego molekularnie. Fundacja Onkologiczna Alivia zwraca jednak uwagę, że nie wszystkie szpitale realizują programy, w ramach których taka terapia jest stosowana.

Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca, Ruch Społeczny Polskie Amazonki oraz Fundacja Onkologiczna Alivia skierowanym do rządu apelu podkreślą, że w naszym kraju wciąż brakuje najnowszych terapii stosowanych w leczeniu raka płuca.

Pacjenci czekają na refundację nowych terapii zarówno w płaskonabłonkowym raku płuca (aktualnie chorym podaje się tylko standardową chemioterapię) oraz uzupełnienie linii leczenia w niepłapłaskonabłonkowym raku płuca.

Zobacz także

Chrypka? To może być objaw raka płuca!

O swoich zmaganiach z rakiem gruczołowym płuca lewego opowiada pacjentka - Monika Makson.

Zainicjowana przed kilkoma miesiącami kampania „Hamuj raka! Daj szansę płucom!” przypomina, że najlepszą ochronę przed rakiem płuca daje pozbycie się nałogu palenia, które zwiększa ryzyko raka płuca aż o 15-30 razy.

źródło: PAP

Zobacz także

Czy jesteś uzależniony od palenia papierosów? Test online

loader
Rozwiąż quiz

Czy jesteś uzależniony od palenia papierosów?

cigarette-1533104_1920
fot.
fot. Comfreak, pixaby.com, CC0 Public Domain

Ile czasu odkąd się budzisz upływa do momentu, w którym masz chęć zapalenia papierosa?

________

zdrowie.radiozet.pl/π