Zamknij

Mięsaki: groźne, trudne do wykrycia nowotwory. Czym się charakteryzują?

07.02.2019 13:06

Mięsaki to grupa nowotworów, które wywodzą się z nerwów, mięśni, stawów, kości czy naczyń krwionośnych. Są nowotworami rzadkimi, częściej występują u dzieci niż dorosłych. Są to nowotwory złośliwe i groźne, ale można z nimi walczyć. Podstawą jest jednak odpowiednie i szybkie rozpoznanie choroby, a to często bywa dużym problemem. 

Mięsaki: groźne, trudne do wykrycia nowotwory. Czym się charakteryzują?
fot. Shutterstock

Mięsaki (sarcoma) to grupa nowotworów wywodzących się z tkanek nienabłonkowych, tkanek miękkich. Do tej grupy zalicza się m.in. nowotwory tkanki tłuszczowej, mięśniowej, naczyniowej towarzyszącej nerwom oraz tkanki włóknistej, mogą również pojawiać się na skórze. Charakteryzują się różnym, choć nierzadko szybkim tempem wzrostu. 

Mięsaki tkanek miękkich stanowią ok. 1 proc. wszystkich zachorowań na raka wśród dorosłych i ok. 15-20 proc. zachorowań u dzieci w Polsce. Mogą pojawiać się w każdym miejscu, ale często lokalizują się głęboko pod powięzią na kończynach.

W zależności od tkanki, z której się wywodzą, mięsaki można podzielić na:

  • włókniakomięsaki – z tkanki łącznej włóknistej
  • tłuszczakomięsaki – z tkanki tłuszczowej
  • naczyniakomięsaki – z tkanki naczyniotwórczej
  • kostniakomięsaki – z tkanki kostnej
  • chrzęstniakomięsaki – z tkanki chrzęstnej
  • mięśniakomięsaki – z tkanki mięśniowej
  • nerwiakomięsaki – z komórek osłonowych nerwów

Mięsaki to grupa nawet 60-100 nowotworów, a specjalistów, którzy potrafią je dobrze diagnozować, jest w Polsce i na świecie stosunkowo niewiele. 

Przyczyny powstawania mięsaków

Nie wiadomo, dlaczego niektóre osoby chorują na mięsaki. Wiadomo natomiast, że niektóre czynniki wpływają na ryzyko zachorowania. Uważa się, że wzrost ryzyka zachorowania na mięsaka związany jest z narażeniem na promieniowanie jonizujące, stosowaniem niektórych chemioterapeutyków oraz predyspozycją genetyczną.

800px-Edemaliposarcoma
fot.

Powiększający się obwód uda spowodowany rosnącym mięsakiem (fot. wikimedia.org)

Objawy mięsaków

Objawy zależą od lokalizacji zmiany. Wykrywane są często zbyt późno, zazwyczaj wtedy, gdy guz jest na tyle duży, że można zauważyć jego obecność i gdy upośledza czynności ruchowe.

Objawy towarzyszące chorobie związane są z rozrastaniem się i zwiększaniem masy guza, który w pewnym momencie zaczyna uciskać na okoliczne zdrowe tkanki. Pojawia się ból, a w zaawansowanym stadium nawet krwawienie, szczególnie gdy guz nacieka na naczynia krwionośne. 

Mięsaki skóry objawiają się jako rosnące i odrastające po wycięciu guzy. Warto obserwować skórę i niebolesne guzki. Często chorzy obserwują, że zaczyna powiększać się obwód nogi lub ręki – to sygnał alarmowy! Mięsaka trudno zdiagnozować, bo to niebolesny guzek pod skórą, a takie ma wiele osób. Nie istnieją badania specjalistyczne ukierunkowane stricte pod diagnozowanie mięsaków, dlatego te zmiany często diagnozuje się zbyt późno lub zupełnie przypadkowo. Nieco inaczej jest w przypadku mięsaków kości, bo rosnący guz kości powoduje ból. Dlatego, jeśli u dziecka lub dorosłego pojawią się bóle nogi, ręki, to warto zgłosić się do lekarza. W takim przypadku nawet zwykły rentgen (zdjęcie RTG) może uratować życie. 

1280px-Brachial_Kaposi's_sarcoma
fot.

Mięsak Kaposiego objawia się występowaniem na skórze plamek, grudek, guzków o niebieskoczerwonym zabarwieniu, charakterystyczny dla zakażenia HIV i choroby AIDS (fot. wikimedia.org)

Warto wiedzieć

Mięsaki diagnozuje się za pomocą badania USG, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Jeśli potwierdzi się, że to guzek, to trzeba również wykonać biopsję.

Leczenie mięsaków

Podstawą leczenia mięsaków jest zabieg chirurgiczny, zabieg wycięcia zmiany, często z dużym marginesem. Zazwyczaj leczenie prowadzone jest w sposób skojarzony, czyli chirurgia połączona z radioterapią lub chemioterapią opartą na cytostatykach, lub lekach ukierunkowanych molekularnie, które działają na konkretny cel: zaburzenie w cząsteczce nowotworu.

Terapia powinna być dobrana indywidualnie do pacjenta i rodzaju nowotworu. Jednak takie leczenie mogą zapewnić tylko wielospecjalistyczne ośrodki referencyjne, do których nie każdy chory ma dobry dostęp.

Warto wiedzieć

Mięsaki to niebezpieczna choroba

Mięsaki, ponieważ występują rzadko, są często diagnozowane zbyt późno. O mięsakach mało się mówi, dlatego świadomość na temat ich istnienia, objawów, konsekwencji jest niestety niska.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: poradnikzdrowie.pl; sarcomahelp.org