Zamknij

Mężczyźni też chorują na raka piersi. Kto jest najbardziej narażony?

15.10.2021
Aktualizacja: 15.10.2021 10:00
Guz w piersi u mężczyzny
fot. Shutterstock

Wiele osób myśli, że rak piersi to ''kobiecy nowotwór''. To duży błąd. Mężczyźni też chorują, choć zdarza się to rzadko. Nowotwory sutka w przypadku mężczyzn są niezwykle groźne, bo wykrywa się je późno, głównie z powodu lekceważenia symptomów. 

Mniej więcej 1 proc. wszystkich nowotworów złośliwych piersi to nowotwory zdiagnozowane u mężczyzn. Według danych American Society of Clinical Oncology, w Stanach Zjednoczonych co roku diagnozuje się 2,6 tys. przypadków złośliwego nowotworu sutka u mężczyzn, z których ponad 500 umiera.

Rak piersi u mężczyzn występuje stukrotnie rzadziej niż u kobiet, ale jest niezwykle groźny. Specjaliści z Vanderbilt-Ingram Cancer Center przeanalizowali dane na temat dużej puli pacjentek oraz pacjentów i odkryli, że mężczyźni chorujący na ten nowotwór umierają o 19 proc. częściej, niż kobiety.

Rak piersi u mężczyzn: grupy ryzyka. Kto jest najbardziej narażony?

Przyczyny schorzenia nie są dobrze poznane, choć można wymienić pewne czynniki, które zwiększają zagrożenie:

  • Częściej chorują starsi mężczyźni, zwykle po 60. roku życia.
  • Ryzyko podnosi ekspozycja na estrogen, np. w wyniku niektórych terapii, choćby przy leczeniu raka prostaty.
  • Bardziej narażeni są panowie z rodzinną historią nowotworu piersi, a także chorujący na raka prostaty, czy jelita grubego.
  • Ryzyko stwarzają inne schorzenia, np. zwłóknienie wątroby, czy otyłość, które zaburzają gospodarkę hormonalną.
  • Zagrożenie podnoszą choroby jąder, czy operacja usunięcia jądra, a także wcześniejsza radioterapia.
  • Czynniki genetyczne. Wiadomo na przykład, że ryzyko jest wyższe u mężczyzn z syndromem Klinefertera, którzy mają dodatkowy chromosom X. Podobnie, jak u kobiet chorobie sprzyjają też niektóre mutacje w konkretnych genach, które można odziedziczyć od rodziców. Mowa np. o genie BRCA2, którego mutacje mogą też ryzyko raka prostaty.

Przy rodzinnej historii nowotworów, warto swoją sytuację skonsultować z lekarzem, ponieważ dostępne są już odpowiednie genetyczne testy, wskazujące, czy istnieje dodatkowe ryzyko. Specjaliści wszystkim zalecają jednocześnie dbanie o prawidłową wagę i regularne ćwiczenia.

Warto wiedzieć

Zwróć uwagę na te objawy

Grudka lub zgrubienie w okolicy piersi, zmiany na skórze, takie jak wgłębienia, zmiana koloru czy jej łuszczenie się mogą wskazywać na nowotwór sutka. Symptomy mogą dotyczyć samej brodawki - może dojść do zaczerwienienia, łuszczenia, powstawania wydzieliny, czy też brodawka staje się wklęsła.

Specjaliści z New York University Langone Medical Center w pracy opublikowanej na łamach periodyku ''Radiology'' przekonują, że obciążeni dodatkowym ryzykiem choroby mężczyźni, podobnie jak wszystkie kobiety, powinni poddawać się rutynowej mammografii.  

- Jednak mężczyźni nie mogą korzystać z żadnych sformalizowanych zaleceń dotyczących badań przesiewowych. Z tego powodu częściej choroba jest u nich wykrywana w zaawansowanym stadium i przez to rezultaty leczenia są gorsze, niż w przypadku kobiet — przyznaje prof. Yiming Gao, autorka publikacji.

Prof. Gao wraz z zespołem badawczym przeanalizowała wykorzystanie badań obrazowych w grupie prawie 1900 mężczyzn w wieku średnio 55 lat. W ciągu 12 lat wykryto u nich 41 złośliwych guzów. Prawdopodobieństwo znalezienia raka u mężczyzn z podwyższonym ryzykiem wynosiło 18 na 1000 badań, co — jak tłumaczą naukowcy — oznacza znacznie wyższą wartość, niż 3-5 przypadków choroby na 1000 kobiet o przeciętnym ryzyku.

Co ważne, mammografia pozwoliła wykryć raka na wczesnym etapie, gdy złośliwe komórki jeszcze nie rozprzestrzeniły się do węzłów chłonnych, a to poprawia szanse na przeżycie. 

Źródło: PAP/Marek Matacz