Zamknij

Masz te objawy? Poproś o USG jamy brzusznej. To może być rak nerki

29.06.2022
Aktualizacja: 29.06.2022 16:45
Badanie USG, rak nerki
fot. Shutterstock

Rak nerki to choroba, która może być całkowicie wyleczalna, pod warunkiem że zostanie wcześnie wykryta. Jakie są objawy raka nerki i jakie badanie trzeba wykonać, by potwierdzić lub odrzucić diagnozę?

Wystarczy proste badanie ultrasonograficzne (USG), by wykryć guza nerki. Aparaty USG są niemal w każdej przychodni, rośnie też liczba specjalistów, którzy potrafią sprawnie się nimi posługiwać. Jeśli podejrzewasz, że Twoje nerki nie pracują prawidłowo, poproś o wykonanie tego badania – apelują lekarze, biorący udział w kampanii edukacyjnej "Szanuj zdrowie, badaj nerki".

Badanie USG jamy brzusznej pomaga we wczesnej diagnozie raka nerki

– Ponad 70 proc. guzów nerek wykrywanych jest przypadkowo w badaniu USG wykonywanym przy okazji diagnostyki innych schorzeń czy realizacji badań profilaktycznych – wyjaśnia dr Andrzej Kupilas, ordynator Oddziału Urologii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, i dodaje: – Nowotwór nerki wcześnie zdiagnozowany daje szansę na całkowite wyleczenie.

Niestety z przeprowadzonego w ramach kampanii badania opinii publicznej wynika, że aż 61 proc. badanych powyżej 50. roku życia nigdy nie miało wykonanego badania USG jamy brzusznej z własnej inicjatywy, choć 71 proc. z nich ma świadomość, że rak nerki może rozwijać się w ukryciu.

Jakie objawy mogą sugerować raka nerki?

Niestety rak nerki przez długi czas może nie dawać żadnych objawów lub mogą być one trudne do rozpoznania, bo mogą sugerować inne choroby.

Internista i nefrolog prof. Michał Holecki ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wskazuje, co nas powinno szczególnie zaniepokoić:

  • bezbólowy, okresowo występujący krwiomocz, czasami ze skrzepami,
  • bóle okolicy lędźwiowej,
  • utrata masy ciała,
  • postępujące osłabienie.

Te ostatnie objawy zwykle pojawiają się w późniejszym stadium.

– Typowa triada: krwiomocz, bóle lędźwi i guz wyczuwalny przez powłoki, występuje u mniej niż 5 proc. chorych. W badaniach laboratoryjnych dość często stwierdza się niedokrwistość. Jednak to bezbólowy krwiomocz powinien skłonić chorego do pilnej wizyty w POZ. W związku z późno występującymi objawami klinicznymi wskazane jest wykonywanie USG jamy brzusznej po 50. roku życia nie rzadziej, niż co dwa lata – apeluje prof. Michał Holecki.

Te grupy osób najczęściej chorują na raka nerki

Rak może dotknąć każdego, bez względu na wiek, ale najczęściej na ten rodzaj nowotworu chorują starsi mężczyźni. Szczególnym nadzorem – zdaniem lekarzy – powinni zostać objęci pacjenci narażeni na kontakt z substancjami kancerogennymi, takimi jak rozpuszczalniki, barwniki czy azbest, a także palacze, osoby otyłe oraz obciążone rodzinnie nowotworami układu moczowego.

W Polsce rak nerki to szósty pod względem liczby zachorowań nowotwór złośliwy wśród mężczyzn, a ósmy wśród kobiet.

– Najczęstszym nowotworem złośliwym nerki jest rak jasnokomórkowy. Nowotwór ten stosunkowo późno ulega rozsiewowi. Dlatego usunięcie nerki z guzem nawet siedmiocentymetrowym pozwala na wyleczenie z choroby nowotworowej u aż 80 proc. pacjentów. Szanse na wyleczenie maleją, jeśli choroba nowotworowa zajmuje lokalne węzły chłonne, a zwłaszcza gdy występują już przerzuty do odległych narządów, najczęściej płuc i kości – tłumaczy prof. Jerzy Chudek, onkolog z Samodzielny Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, i dodaje: – Zabieg operacyjny, czyli usunięcie nerki z guzem, jest podstawową metodą leczenia, nawet jeśli choroba jest już bardzo zaawansowana.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP Anna Gumułka