Zamknij

Masaż piersi chroni przed rakiem? Ginekolog reaguje na porady w ''śniadaniówce''

31.03.2021 13:34

W programie ''Pytanie na śniadanie'' emitowanym przez TVP2 przedstawiono kontrowersyjną teorię dotyczącą zapobiegania nowotworom. Zaproszona do programu terapeutka ciała i behawioralnych terapii antystresowych tłumaczyła, że masaż może zapobiec rakowi piersi i powstawaniu mięśniaków macicy. Lekarz ginekolog dosadnie to skomentował. 

Masaż piersi
fot. Shutterstock

Do programu "Pytanie na Śniadanie" w TVP2 zaproszono Katarzynę Annę Mołas - terapeutkę ciała i behawioralnych terapii antystresowych.

Kobieta prezentowała, jak poprawnie wykonywać masaż piersi i okolic pochwy. Jej zdaniem w ten sposób można zapobiec rakowi piersi czy powstawaniu mięśniaków macicy. 

Ruchy imitujące masaż naśladowała również Izabela Krzan, prowadząca program, która w żaden sposób nie skomentowała prezentowanych w programie technik i teorii, nie wyjaśniła też widzom zgromadzonym przed telewizorami, że najskuteczniejszą formą profilaktyki są profesjonalne badania ginekologiczne.

Bez słowa wyjaśnienia postanowiono przejść do następnego tematu. 

Czy masaż zapobiega nowotworom? Lekarz rozwiewa wątpliwości

– Głaskanie skóry wokół piersi jako metoda leczenia i zapobiegania rakowi piersi i jajnika? To skandaliczny przekaz, który nie ma nic wspólnego z medycyną i niesie ze sobą zagrożenie zaniedbania bardzo poważnych i trudnych do leczenia chorób onkologicznych. To nie fizjoterapia, to zwykłe szamaństwo – powiedział w rozmowie z WP Kobieta dr n. med. Maciej Jędrzejko, specjalista ginekolog i położnik. 

Ginekolog wyjaśnia, że masaż, chociaż znany i stosowany od tysięcy lat, nie może być w żadnym wypadku traktowany jako profilaktyka chorób onkologicznych, a już na pewno nie wolno tego traktować jako substytut diagnostyki.

Masaż okolic intymnych można traktować jako technikę relaksacyjną uwalniającą w nas dobre emocje, wyciszającą, kojącą nerwy, czyli jako metodę uzupełniającą, dodatkową, bo "dobry dotyk" jest bardzo ważny dla zdrowia.

Dr n. med. Maciej Jędrzejko

- Przepraszam, ale od "miziania piersi" czy brzucha z całą pewnością nie znikną guzy nowotworowe. Wiele kobiet może wziąć sugestie przekazane w programie zbyt serio, a to już jest medyczna herezja – powiedział dr Jędrzejko.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na raka piersi choruje prawie 12 proc. wszystkich chorych na raka na świecie. 

- W samym 2020 roku wykryto 2,3 mln przypadków tego nowotworu. Rak ten stał się najczęściej występującym nowotworem zarówno wśród kobiet, jak i wśród wszystkich chorób nowotworowych – powiedział ekspert WHO do spraw nowotworów Andre Ilbawi.

Rak piersi wyprzedził też raka płuca, który przez ostatnie dwie dekady był najczęściej występującym nowotworem złośliwym. 

Nowotwory piersi i nowotwory jajników to nowotwory często trudno do rozpoznania, niebezpieczne, zdradliwe, ale uleczalne, jeśli zostaną rozpoznane we wczesnej fazie rozwoju.

Dlatego eksperci od wielu lat przekonują, by badać się regularnie. Czy może w tym pomóc masaż? Ginekolog zwraca uwagę, że większość kobiet nie jest w stanie rozpoznać niepokojących zmian w piersi podczas samobadania.

- Ta, która ma duże doświadczenie w samobadaniu i sprawdza piersi co najmniej raz w miesiącu przez kolejne 12 miesięcy, jest w stanie wykryć dopiero 10-15 mm guzek. Jeśli robi to sporadycznie, to zazwyczaj potrafi wyczuć dopiero 3-4 centymetrowe zmiany, a to zdecydowanie za późno – tłumaczy ginekolog.

- Dzięki nowoczesnej diagnostyce ultrasonograficznej, mammografii, rezonansowi i wchodzącej powoli na rynek termowizji piersi, jesteśmy w stanie wykrywać guzy, które mają 7-8 milimetrów – wyjaśnia dr Jędrzejko.

Ginekolog podkreśla jednak, że ''mimo wszystko samobadanie piersi co miesiąc nie zaszkodzi. Natomiast zdecydowanie bezpieczniej jest zgłosić się raz w roku na porządne USG piersi, które jest nieobciążające dla organizmu''.

Maciej Jędrzejko tłumaczy, że tak naprawdę pierwsze USG piersi powinno się odbyć tuż po pierwszej w życiu miesiączce. O regularnym zapisywaniu się na badania powinny pamiętać również starsze kobiety. Po 45. roku życia należy dodatkowo co dwa lata wykonać mammografię.

Masaż piersi działa antykoncepcyjnie? 

- 360 obrotów na każdą pierś może doprowadzić do tego, że nie będzie się miało menstruacji. To był sposób na antykoncepcję naturalną i część dziewczyn w Polsce taką metodę stosuje – powiedziała w programie ''Pytanie na śniadanie''  Katarzyna Anna Mołas.

Co na to ekspert?

- Nie znam żadnej pracy naukowej, która potwierdzałaby te słowa – zapewnia ginekolog, ale nie przekreśla całkowicie tego pomysłu.

– Medycyna lubi zaskakiwać, dlatego jeśli ktoś ma jakąś nietypową własną hipotezę, to należy zgłosić się z tym pomysłem do pracowników naukowych na uczelniach medycznych i zaproponować przeprowadzenie profesjonalnych badań. Wewnętrzne przekonanie, że coś działa to za mało, medycyna nie opiera się na emocjach tylko na twardych danych naukowych, a tę hipotezę naprawdę łatwo sprawdzić – wystarczy sprawdzić w USG ile w ciągu roku owulacji ma pacjentka, a potem sprawdzić, czy owulacja zanika wyniku masażu - proponuje dr Jędrzejko.

Warto jednak wiedzieć, że nie jest to potwierdzona naukowo metoda antykoncepcji, więc nie należy jej stosować w celu zapobiegania ciąży. 

- Pani terapeutka oraz wydawca programu powinni wziąć odpowiedzialność za wprowadzanie widzów w błąd. Podać im numer telefonu do swojego prawnika, na wypadek gdyby któraś kobieta uznała jej słowa za prawdziwe, a później zaszła w nieplanowaną ciążę – powiedział w rozmowie z WP Kobieta dr n. med. Maciej Jędrzejko.

Źródło: kobieta.wp.pl