Zamknij

Ten "długopis" w 10 sekund sprawdzi, czy masz raka! Niezwykły wynalazek

Monika Piorun
11.09.2017 15:46

Naukowcy z Texasu wymyślili rewolucyjny sposób na szybkie diagnozowanie nowotworów. Wystarczy umieścić opracowany przez nich przyrząd na tkance pacjenta, by już po chwili dowiedzieć się, czy ma raka. Wyniki potwierdzają się w 96 proc. przypadków.

YouTube/TechSpace/East News
fot. ---

Pewnie nie wszyscy pamiętają, że tak prozaiczny przyrząd jak długopis został wynaleziony w 1938 roku przez węgierskiego dziennikarza i wynalazcę László Bíró, który razem ze swoim bratem Györgyem (chemikiem) skonstruował niezwykle funkcjonalny przyrząd do pisania. Zanim najpopularniejszy pisak na świecie trafił do mas, wykorzystywany był przez pilotów podczas II wojny światowej, ponieważ dało się nim posługiwać podczas lotu, bez względu na zmiany ciśnienia atmosferycznego. Amerykanom udało się skonstruować nowy wynalazek, który może powtórzyć sukces swojego poprzednika - choć nie w przemyśle papierniczym a w... medycynie! 

MasSpec Pen - choć wygląda jak zwykły długopis - w rzeczywistości jest skomplikowaną aparaturą, która w zaledwie 10 sekund potrafi określić, czy mamy raka. Jak to możliwe?

MasSpec Pen - "długopis" do diagnozowania nowotworów

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Zobacz także

Działanie niezwykłego wynalazku opracowanego przez naukowców z University of Texas w Austen opiera się na wykorzystaniu specyficznej różnicy pomiędzy metabolizmem zdrowych komórek oraz tych, u których proces ten jest zaburzony ze względu na obecność zmian nowotworowych.Wystarczy do tego zaledwie jedna kropla wody, która wydobywa się z tkanki, po przyłożeniu do niej MasSpec Pen. Po 10 sekundach rewolucyjny "długopis" jest w stanie podać dokładny skład molekularny danej tkanki.Jeśli dana próbka jest zmieniona przez rozwijający się w niej nowotwór, zachodzą w niej inne reakcje chemiczne niż w zdrowych molekułach. Lekarze mówią o prawdziwym przełomie w onkologii, ponieważ do tej pory znalezienie wyraźnej różnicy pomiędzy zdrową a rakową tkanką było dużo bardziej skomplikowane - zwłaszcza w przypadku specyficznych rodzajów nowotworów.

Kiedy rewolucyjny wynalazek trafi na sale operacyjne?

MasSpec Pen wydaje się być najskuteczniejszym odkrytym dotąd sposobem na szybkie diagnozowanie raka. Zdaniem ekspertów powinno ono trafić do stałego wyposażenia sal operacyjnych na całym świecie. Testy na 253 próbkach potwierdziły, że opracowana przez Amerykanów technologia sprawdza się aż w 96 proc. przypadków. Gdyby udało się ją wykorzystywać na masową skalę, pacjenci onkologiczni mogliby liczyć na to, że podczas operacji udałoby się im wyciąć wszystkie zmiany nowotworowe już w trakcie jednego zabiegu.

Zanim będzie to możliwe, MasSpec Pen musi jeszcze przejść serię bardzo kosztownych testów. Specjaliści liczą jednak na to, że pierwsze urządzenia trafią na sale operacyjne już w przyszłym roku!

Zobacz także

źródło: The University of Texas at Austen/BBC

_______

zdrowie.radiozet.pl/π