Leczenie paliatywne: na czym polega objawowe leczenie raka?

17.06.2019
Aktualizacja: 04.07.2019 11:07
Opieka paliatywna u osoby chorej na raka
fot. Shutterstock

Wbrew powszechnie krążącym opiniom, leczenie paliatywne nie zawsze stosowane jest u chorych, u których nie widać szans na wyleczenie. Leczenie paliatywne ma bowiem na celu łagodzenie objawów choroby, a także skutków ubocznych leczenia. Stosowane może być u wszystkich chorych na raka, u których są do tego wskazania. Na czym polega ta forma leczenia?

Leczenie paliatywne, nazwane również objawowym leczeniem raka, ma na celu poprawę jakości życia chorych zmagających się z codziennymi problemami związanymi z postępującą, często nieuleczalną chorobą. Leczenie paliatywne polega na zapobieganiu cierpieniu, niesieniu ulgi, leczeniu bólu i innych objawów somatycznych oraz pomocy w rozwiązywaniu problemów, z jakimi na co dzień zmagają się chorzy i ich rodziny oraz opiekunowie.

Leczenie paliatywne stosuje się na każdym etapie choroby nowotworowej,  nie zawsze dopiero wtedy, gdy wyeliminowanie wszystkich komórek nowotworu z organizmu chorego nie jest niestety już możliwe. Leczenie bywa często mylone z opieką końca życia. Tymczasem leczenie nastawione na łagodzenie objawów choroby i wydłużenie życia chorego stosowane jest na każdym etapie rozwoju choroby. 

Opieka paliatywne, jeśli zachodzi taka potrzeba, powinna być włączana już w trakcie diagnostyki lub leczenia onkologicznego, czyli wtedy, gdy chory na raka zaczyna cierpieć z powodu choroby.

ZOBACZ: Rak, czyli nowotwór złośliwy. Skąd się bierze rak i dlaczego jest groźny? 

Na czym polega paliatywne leczenie raka?

Leczenie paliatywne raka, czyli objawowe polega na łagodzeniu objawów choroby i wsparciu psychicznym chorych oraz ich rodzin. Choć leczenie paliatywne stosuje się w przypadku wielu chorób, to szacuje się, że aż 90 proc. chorych objętych leczeniem paliatywnym, to chorzy na nowotwory złośliwe.  

W onkologii wyróżnia się leczenie radykalne i leczenie paliatywne, które jest często uzupełnieniem terapii radykalnej. Celem leczenia radykalnego jest bowiem całkowite zniszczenie komórek rakowych za pomocą wycięcia guza, chemio- lub radioterapii, natomiast leczenie paliatywne nie jest nastawione na wyleczenie, czy zatrzymanie procesu chorobowego, a łagodzenie objawów nowotworu, objawów towarzyszących, skutków ubocznych stosowania terapii radykalnych oraz na eliminowanie lub zmniejszanie bólu nowotworowego.

Na czym polega szybka terapia onkologiczna?

Szybka terapia onkologiczna jest przeznaczona dla wszystkich pacjentów, u których lekarze podejrzewają lub stwierdzą nowotwór złośliwy, zapewnia kompleksową opiekę na każdym etapie choroby. Ma na celu poprawę dostępności diagnostyki i leczenia nowotworów złośliwych.

Najczęstszymi objawami, które doskwierają pacjentom onkologicznym i pogarszają jakość ich życia, są biegunki, nudności, wymioty, zaparcia wynikające z samej choroby lub stosowanej chemioterapii, a także osłabienie, brak apetytu, niedożywienie lub wyniszczenie nowotworowe. Chorym na raka towarzyszą również często: gorączki, anemia, czkawka, duszność, kaszel, patologiczne złamania kości. Leczenie chorych powinno obejmować także sferę emocjonalną pacjentów, którzy często cierpią na lęki i depresję.

W leczeniu paliatywnym stosowane są przeróżne metody leczenia mające na celu przyniesienie ulgi w cierpieniu. Wykorzystuje się leczenie chirurgiczne, paliatywną hormonoterapię i chemioterapię, naświetlanie paliatywne, leczenie farmakologiczne środkami przeciwbólowymi, przeciwwymiotnymi.

Niezwykle ważną rolę w leczeniu paliatywnym odgrywa lekarz prowadzący, który ustala plan leczenia, kontroluje jego efekty i modyfikuje w razie potrzeby. Istotną rolę ma również opieka pielęgniarska nad chorym i zaspokajanie potrzeb emocjonalnych pacjentów - tu ważne jest utrzymywanie więzi rodzinnych, komunikacja społeczna, zapobieganie samotności i odrzuceniu.

ZOBACZ TAKŻE:

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: zwrotnikraka.pl; nfz-warszawa.pl