Zamknij

Łagodne guzy piersi: nie każdy guzek to rak piersi

15.10.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 16:42

Podczas samobadania wyczułaś w piersi guz? To o niczym nie przesądza. Większość guzków wykrywanych w piersiach to zmiany łagodne, a nie raki. Dowiedz się, jakie łagodne guzy piersi najczęściej diagnozuje się u kobiet, czym się charakteryzują, jak rokują, czy wymagają obserwacji. 

Samobadanie piersi
fot. Shutterstock

Większość wykrywanych w piersi guzków to guzki łagodne, czyli zmiany niezagrażające życiu i zdrowiu. Mogą to być guzki o różnych rozmiarach i różnym charakterze, niektóre z nich pomimo łagodnego charakteru wymagają jednak częstszej obserwacji. Zatem samo wyczucie w piersi guza nie świadczy o tym, że rozwija się rak. 

Należy jednak pamiętać, że każdą wyczuwalną zmianę w piersi trzeba koniecznie diagnozować. Żaden człowiek nie jest w stanie samodzielnie ocenić, czy ma do czynienia z łagodną zmianą, czy ze zmianą złośliwą. Warto zatem wykonać wszystkie niezbędne badania, na przykład USG piersi, mammografię, a czasami nawet biopsję, by potwierdzić łagodny charakter guza.

ZOBACZ: Jak samemu zbadać piersi? Wszystko o samobadaniu

Niezłośliwe guzy piersi

Szacuje się, że ponad 80 proc. wyczuwalnych podczas samobadania guzów piersi to guzy łagodne (niezłośliwe). Łagodne guzki występują u co drugiej kobiety w wieku rozrodczym. Ich powstawanie związane jest budową piersi i zmianami hormonalnymi.  

Zmiany w piersiach mogą mieć różną wielkość, od ziarnka grochu do dużej pestki, różną lokalizację. Mogą również powodować różnorakie objawy lub wcale się nie ujawniać. 

WŁÓKNIAKOGRUCZOLAK (gruczolakowłókniak) -  to najczęstszy łagodny guz piersi. Uważa się, że jego powstawanie może mieć związek z czynnością hormonalna jajników, ponieważ częściej tego typu guzy obserwuje się u młodych kobiet. Gruczolakowłókniak może nie dawać żadnych objawów, często jednak powoduje ból, uczucie kłucia w piersi. Jest to twardy guzek, który można wyczuć pod palcami, zwykle można go przesuwać. 

Chociaż ryzyko zezłośliwienia się gruczolaków jest niewielkie, to rozpoznanie takiego guza w badaniu jest wskazaniem do wykonania biopsji. 

TŁUSZCZAK - to łagodne zmiany występujące w tkance tłuszczowej. Tłuszczaki w piersiach zwykle nie wymagają interwencji chirurgicznej. Wskazaniem do wycięcia tłuszczaka jest szybki wzrost i dolegliwości bólowe.

BRODAWCZAK ŚRÓDPRZEWODOWY - to niewielki guz, rozwijający się wewnątrz przewodu wyprowadzającego, tuż za brodawką sutkową. Guz jest mały, jego średnica nie przekracza zwykle kilku milimetrów i z tego powodu może nie być wyczuwalny podczas badania. Czasami niewielki guzek może być wyczuwalny tuż za otoczką lub brodawką sutkową. Często jedynym objawem tego guza jest żółty, surowiczy, niekiedy podbarwiony krwią, wyciek z brodawki sutkowej, który należy zbadać na obecność komórek nowotworowych.

Z łagodnego brodawczaka może rozwinąć się brodawczakorak. Dlatego guzek należy usunąć chirurgicznie. Operacja polega na usunięciu zmienionego przewodu lub fragmentu gruczołu wraz z brodawczakiem.

GUZ LIŚCIASTY - to rzadko występujący guz piersi. Choć jest to łagodna zmiana, to charakteryzuje się szybkim wzrostem, dlatego po wykryciu guza zaleca się jego jak najszybsze usunięcie. Zabieg chirurgiczny usunięcia guza liściastego polega na wycięciu guza w znieczuleniu miejscowym lub analgosedacji z niewielkim marginesem zdrowych tkanek. Guz wycięty uznaje się z wyleczony. Warto jednak wiedzieć, że rozmiar guza wpływa na efekt estetyczny, im większy guz, tym większą część piersi należy usunąć. W niewielkim odsetku guzy liściaste mają postać złośliwą.

TORBIELE - większość torbieli jest bezobjawowa, czasami mogą jednak powodować ból lub tkliwość piersi. Zazwyczaj są mnogie, mogą występować obustronnie. Duże torbiele, wyczuwalne jako elastyczny guz, należy nakłuć i opróżnić, a uzyskaną treść zbadać pod kątem obecności komórek nowotworowych. Małych torbieli, szczególnie jeśli nie dają objawów, nie usuwa się. Zalecana jest obserwacja.

Badanie guza piersi

Samobadanie to nie wszystko. Jeśli wyczujesz w piersi guzek lub zgrubienie, które cię zaniepokoi, koniecznie zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu lub do ginekologa. Lekarz przeprowadzi badanie fizykalne piersi (ręką) i jeśli potwierdzi istnienie zmian, to zleci wykonanie USG piersi (w przypadku młodych kobiet) lub mammografii (w przypadku kobiet po 40. roku życia).

Jeśli wynik badania jest niejednoznaczny lub nasuwa podejrzenie złośliwego charakteru zmiany, przeprowadza się biopsję piersi. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.