Zamknij

Kto jest najbardziej narażony na raka nerki? Zwróć uwagę na te objawy

27.07.2021
Aktualizacja: 14.10.2021 21:57
Rak nerki: objawy, przyczyny
fot. Shutterstock

Ten nowotwór przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Rak nerki. Dowiedz się, jakie są objawy raka nerki, jak się diagnozuje tę chorobę i jakie są szanse na jej całkowite wyleczenie. 

  1. Regularne badania to podstawa
  2. Ogólne objawy raka nerki
  3. Rak nerki – kto jest najbardziej zagrożony?
  4. Rak nerki: leczenie

Rak nerki może rozwijać się przez wiele miesięcy bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Gdy objawy choroby wreszcie się pojawią, jest ona już w bardzo zaawansowanym stadium. Statystyki są smutne, co roku w Polsce z powodu raka nerki umiera 2,5 tys. osób.

Regularne badania to podstawa

Aby tego uniknąć, warto regularnie się badać.

Rak nerki we wczesnym stopniu zaawansowania zwykle wykrywany jest podczas badań obrazowych, najczęściej ultrasonograficznych, wykonywanych z innych wskazań np. w przypadku podejrzenia kamicy dróg żółciowych – wyjaśnia dr Wojciech Poborski, ordynator Oddziału Onkologii Katowickiego Centrum Onkologii i dodaje: – W wielu chorobach nowotworowych początkowe stadia przebiegają z niecharakterystycznymi dolegliwościami, są bezobjawowe lub skąpoobjawowe. Schorzenia te w znacznym stopniu dotyczą osób starszych, u których brak wyraźnych dolegliwości skłania do uznawania swego stanu za normalny, co skutkuje znacznym opóźnieniem rozpoznania.

Ważne!

Przypomnij sobie, kiedy ostatni raz robiłeś/robiłaś badania profilaktyczne. Jeśli od tego czasu minęło kilka lat, warto zgłosić się do lekarza.

Ogólne objawy raka nerki

Objawy raka nerki, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza, to:

Niestety te symptomy, będące klasycznymi objawami raka nerki, towarzyszą chorobie bardzo zaawansowanej i – co istotne – nie u wszystkich chorych się pojawiają (zaledwie u 6-10 proc.).

Rak nerki – kto jest najbardziej zagrożony?

Czynnikami zwiększającymi częstość zachorowania na raka nerki są:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • stosowanie dużej ilości popularnych leków przeciwbólowych,
  • długotrwała zawodowa ekspozycja na substancje, takie jak: rozpuszczalniki trójchloroetylenowe, barwniki, garbniki do skóry, azbest czy produkty przetwórstwa ropy naftowej.

W grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka nerkowokomórkowego są również pacjenci zmagający się z przewlekłymi zaawansowanymi chorobami nerek (np. wielotorbielowatość nerek), prowadzącymi do ich niewydolności i osoby wymagające dializoterapii.

Rak nerki: leczenie

Dr Wojciech Poborski podkreśla, że w raku nerki wielkość guza przekłada się na szanse całkowitego wyleczenia.

– W przypadku małych zmian leczenie operacyjne powoduje w większości całkowite wyleczenie. Przy zmianach większych znaczna część pacjentów już w momencie rozpoznania ma przerzuty, a ryzyko rozsiewu u pozostałych pacjentów nawet po leczeniu operacyjnym pozostaje znaczące – wyjaśnia ekspert i apeluje: – Należy podkreślić, że szanse na wyleczenie drastycznie różnią się w zależności od stopnia zaawansowania. Regularna kontrola pozwala na wykrycie wczesnych zmian, co daje szansę na całkowite wyleczenie. Nie odbierajmy sobie tej możliwości.

Niestety w Polsce w 2020 r. liczba wydawanych kart Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO) spadła o blisko 30 proc. Z raportu o stanie polskiej onkologii, wynika, że podczas epidemii odwołane zostało co trzecie badanie lub terapia. Tymczasem według obliczeń specjalistów z Krajowego Rejestru Nowotworów, liczba chorych na raka nerki w Polsce w latach 2018-2020 wzrosła o około 11 tysięcy osób.

Źródło: PAP/ Anna Gumułka