Zamknij

Jak zahamować rozwój raka? Nowe badania

08.10.2021 14:37

Sport to zdrowie – zwłaszcza jeśli chodzi o pacjentów chorych raka. Jak dowodzą najnowsze badania, aktywność fizyczna może zahamować rozwój choroby. Wszystko dzięki substancjom wydzielanym przez mięśnie podczas wysiłku. 

Jak zahamować rozwój raka? Nowe badania
fot. Shutterstock

Regularna aktywność fizyczna to jedna z podstaw zdrowego stylu życia. Uprawianie sportu wzmacnia odporność organizmu i pomaga dotlenić wszystkie narządy. Ćwiczenia pomagają zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory układu pokarmowego, raka piersi, raka prostaty, raka płuca i raka jelita grubego. Według najnowszych badań aktywność fizyczna nie tylko chroni przed zachorowaniem, ale również wspomaga leczenie raka.

Pacjenci mogą z powodzeniem wykonywać ćwiczenia, które są dostosowane do ich stanu zdrowia.  Podczas wysiłku nasz organizm wytwarza cenne związki, które niwelują wzrost komórek nowotworowych.

Substancje uwalniane przez mięśnie działają jak lekarstwo

Naukowcy z Edith Cowan University twierdzą, że ćwiczenia fizyczne mogą być jedną z broni w walce z rakiem. Chodzi o miokiny – cząsteczki wydzielane przez mięśnie w czasie ruchu.
Na razie badacze sprawdzili to na komórkach raka prostaty, ale uważają, że dotyczy to wszystkich nowotworów. Na czym polegało badanie?

Twórcy badania poprosili otyłych pacjentów z rakiem prostaty o regularne ćwiczenie przez 12 tygodni, pobierając od nich krew przed i po tym okresie. Próbki, które pobrali, umieścili następnie w hodowanych w laboratoriach komórkach nowotworu prostaty.

– Kiedy użyliśmy krwi sprzed ćwiczeń oraz pobranej po nich i dodaliśmy ją do komórek raka prostaty, zobaczyliśmy znaczne hamowanie wzrostu tych komórek przez krew z próbki pobranej po ćwiczeniach – mówi prof. Robert Newton, autor odkrycia opisanego na łamach pisma „Medicine and Science in Sports and Exercise”.

– To ważny efekt wskazujący, że regularne ćwiczenia wytwarzają w organizmie środowisko hamujące raka – dodaje.

Miokiny hamują namnażanie się komórek nowotworowych

Po okresie ćwiczeń naukowcy znaleźli we krwi ochotników dużo więcej blokujących chore komórki miokin. Niestety substancje nie powodowały całkowitego usunięcia komórek nowotworowych, ale znacznie spowalniały ich wzrost. Jednocześnie miokiny pobudzają układ odponościowy do walki z rakiem.

Ich zdaniem ćwiczenia mogą także wspomagać typowe leczenie raka prostaty prowadzone np. z pomocą deprywacji androgenowej, które zwykle wiąże się z poważnymi skutkami ubocznymi. Chorzy zwykle tracą w przebiegu terapii masę mięśniową, a wzrasta u nich ilość tkanki tłuszczowej.

Naukowcy: nawet osłabiony organizm wytwarza lecznicze substancje

Mimo że badanie dotyczyło raka prostaty, to zdaniem naukowców, odkrycie nie dotyczy wyłącznie tej choroby.

– Sądzimy, że zauważony mechanizm działa we wszystkich rodzajach raka- mówi prof. Newton.

Zespół naukowców pod przewodnictwem prof. Newtona prowadzi już kolejne badanie, w którym ochotnicy z zaawansowanym rakiem prostaty biorą udział w 6-miesięcznym programie treningowym. Wstępne wyniki naukowcy opisują jako obiecujące.

– Mężczyźni ci są silnie obciążeni chorobą, poważnymi skutkami ubocznymi i są w słabej kondycji, ale mimo to ich organizmy wytwarzają przeciwnowotworowy lek. - mówi specjalista.

Źródło: PAP, zwrotnikraka.pl