Zamknij

Odkryto nowy organ w ciele człowieka! Może pomóc w walce z rakiem

Monika Piorun
30.03.2018
Aktualizacja: 17.11.2020 00:38

Śródmiąższe, czyli przestrzeń znajdująca się pomiędzy naszymi tkankami, została uznana przez naukowców za odrębny organ. Na dodatek największy w ludzkim ciele. Dalsze badania nad jego strukturą mogą pozwolić na poznanie przyczyn rozprzestrzeniania się nowotworów.

Interstitum/Śródmiąższe - nowy organ w ciele człowieka
fot. Shutterstock

Choć mogłoby się wydawać, że o ludzkim ciele wiemy już naprawdę sporo, to jednak okazuje się, że nadal stanowi ono zagadkę nawet dla najlepszych naukowców. Jak można było dotąd nie zauważyć organu, który zajmuje największą powierzchnię naszego organizmu?

Dzięki szczegółowym badaniom histopatologicznym zespołowi patologów pod kierunkiem prof. Neila Theise z NYU School of Medicine oraz specjalistom z Uniwersytetu Pennsylwania i Mount Sinai Beth Israel Center udało się udowodnić, że to, co do tej pory uważano za element tkanki łącznej, w rzeczywistości składa się z wypełnionych płynem i połączonych ze sobą przedziałów. Przypominają siateczkę drobnych włókienek, która znajduje się m.in. na wierzchniej warstwie skóry, wyściółce przewodu pokarmowego, a także w otoczeniu tętnic i żył, powięzi oddzielających od siebie mięśnie czy w obrębie płuc lub układu moczowego. Interstitium, czyli śródmiąższe, obecne w przestrzeni pomiędzy tkankami może wpływać na pracę innych narządów i mieć ogromne znaczenie w diagnozowaniu wielu chorób, zwłaszcza nowotworowych.

Śródmiąższe (interstitium): za co odpowiada największy organ w ciele człowieka?

Naukowcy wykazali, że warstwy tkanek znajdujących się pod naskórkiem, które dotąd uważano za jedną strukturę, są przedzielone płynem. Dzięki niemu znajdujące się stale w ruchu organy wewnętrzne nie ulegają rozerwaniu. Choć do tej pory o śródmiąższu mówiło się głównie w celu opisywania przestrzeni, w której gromadzą się rozmaite płyny, to jednak nigdy wcześniej nie przypisywano mu aż tak wielkiego znaczenia, by nadawać mu rangę oddzielnego narządu.

Jak tłumaczy prof. Neil Theise z Uniwersytetu Medycznego w Nowym Jorku, interstitium może zawierać nawet 20 proc. ludzkich płynów ustrojowych i m.in. z tego powodu może być uważane za jeden z największych organów w ludzkim ciele. Nie zauważono go dotąd głównie dlatego, że nikt nie udowodnił, że rola śródmiąższa jest na tyle duża, że należy nadać mu odpowiednią rangę i klasyfikować jego funkcję podobnie jak w przypadku innych narządów.

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Przez śródmiąższe mogą się rozprzestrzeniać nowotwory?

Autorzy odkrycia, które zostało opisane przez „Scientific Reports”, sugerują, że rola insterstitium może być dużo większa dla naszego organizmu, niż mogłoby się nam wydawać. Choć nie przypomina takich organów jak serce czy wątroba, to jednak może odgrywać kluczową rolę w powstawaniu zmian nowotworowych. Dzieje się tak głównie dlatego, że śródmiąższe zawiera płyn, który jest kolejnym źródłem limfy mającej ogromne znaczenie przy powstawaniu przerzutów nowotworowych i mającej wpływ na komórki odpornościowe, uaktywniające się podczas stanu zapalnego.

Na trop nowego organu udało się wpaść dzięki badaniom endoskopowym przewodu żółciowego pacjenta podejrzewanego o chorobę nowotworową. Dzięki nowym metodom utrwalania tkanek (oraz m.in. laserowej konfekcyjnej endomikroskopii) możliwe było dostrzeżenie pod mikroskopem przestrzeni, której dotąd nie dawano aż takiego wielkiego znaczenia.

Zobacz także

Od raka po zmarszczki: za co odpowiada interstitium?

Nowo odkryty organ może też mieć wpływ na proces powstawania zmarszczek, ponieważ komórki znajdujące się w przestrzeni śródmiąższa zmieniają się wraz z wiekiem i przyczyniają się do marszczenia skóry. W miarę upływu lat mogą też odpowiadać za usztywnienie naszych kończyn, a także prowadzić do chorób zapalnych.

Naukowcy uważają, że dzięki rozpoczęciu pobierania próbek płynu śródmiąższowego i analizowania ich składu będzie można nie tylko zdecydowanie szybciej określać ryzyko chorób autoimmunologicznych i stanów zapalnych, ale także znacznie sprawniej oceniać możliwość przerzutów nowotworowych. Otwiera się dzięki temu droga do opracowania dużo bardziej skutecznych testów na raka, które mogą pomóc milionom ludzi na świecie w ocenie ryzyka nowotworowego i stworzenie nowego, potężnego narzędzia diagnostycznego. 

Struktura i dystrybucja nierozpoznanego wcześniej śródmiąższu w tkankach

Zrzut ekranu 2018-03-29 o 10.13.34
fot.
fot. Scientific Reports

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Jak dobrze znasz własne ciało? [QUIZ]

loader
Rozwiąż quiz

Jak dobrze znasz własne ciało?

bacterie
fot.

Ile ważą bakterie w ludzkim ciele?

źródło: Scientific Reports/Nature; The Independent

________

zdrowie.radiozet.pl/π