Zamknij

Nie każdy guzek w piersi to rak? Onkolożka: nie można ich zaniedbywać

16.05.2022
Aktualizacja: 16.05.2022 10:42

W piersi może pojawić się wiele różnych zmian, zwykle kojarzących się z nowotworem. Onkolodzy zapewniają jednak, że nie każdy guzek to rak. Większość z nich jest łagodna. Jaki procent ostatecznie okazuje się być zmianą nowotworową?

Zmiany w piersiach a rak - jak się duagnozuje?
fot. Schutterstock

Zmiana w gruczole piersiowym u kobiet nie musi być zaraz nowotworem złośliwym. W obrębie gruczołu piersiowego obserwujemy wiele zmian, ale finalnie rozpoznajemy raka piersi tylko w jednej czwartej wszystkich przypadków, pozostałe to inne, łagodne zmiany. – Takie zmiany mogą być nawet wykrywane bez konieczności wizyty u onkologa – tłumaczy dr Monika Nagadowska, onkolożka z Warszawy. Nie można jednak ich zaniedbywać i warto je zdiagnozować, żeby nie przeoczyć guza złośliwego.

Jak wykrywa się zmiany nowotworowe w piersi?

Według ekspertki, w ostatnich latach dokonał się znaczący postęp jeśli chodzi o wykrywanie zmian w piersiach; jest to zasługa dobrze rozwiniętej diagnostyki. Kobiety w wieku 50-70 lat mogą skorzystać z programu badań mammograficznych refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wykonuje się też tzw. screening oportunistyczny. Polega on na tym, że podczas wizyty lekarz poza przepisaniem leków, przeprowadza wywiad z pacjentką i zleca badania. U młodszych kobiet badania diagnostyczne wykonywane są wtedy, gdy są w grupie podwyższonego ryzyka, jeśli nowotwór piersi występował u członków najbliższej rodziny.

– Podczas badania pacjentki klinicysta powinien przede wszystkim umieć ocenić, czy konieczna jest biopsja i dodatkowe badania. Czy jego narzędzia, umiejętności pozwalają to właściwie ocenić, czy też powinien skierować pacjentkę do specjalistycznego ośrodka – wyjaśnia dr Nagadowska. Nie wykonuje się jednak biopsji, dopóki nie jest zakończone obrazowanie piersi. Lekarka przyznaje, że taka decyzja nie jest łatwa, bo wysyłanie każdej kobiety do specjalisty opóźnia diagnostykę tych naprawdę chorych.

Które badania wykrywają raka piersi?

Najważniejsze metody diagnostyczne w przypadku raka piersi to:

Trzeb pamiętać, że mammografia nie jest badaniem idealnym, w każdym razie nie u wszystkich kobiet, gdyż gęste utkanie gruczołowe może maskować raka. Niektóre raki są też „nieme” radiologicznie. Najskuteczniejsza jest mammografia z zastosowaniem kontrastu, jej czułość sięga 94 proc. Ograniczeniem są jednak wysokie koszty i dłuższy czas potrzebny na takie badanie. Nowością jest tzw. mammografia spektralna, skuteczna zwłaszcza w wykrywaniu zmian niejednoznacznych w innych badaniach, a także w ocenie ich rozległości, w monitorowaniu zmian po chemioterapii. Jest to możliwe dzięki temu, że pozwala ona uzyskać do oceny dwa rodzaje obrazów (jeden ze wzmocnieniem kontrastowym).

Uzupełniającym badaniem jest USG piersi, które u młodszych kobiet jest nawet diagnostyką wiodącą. Zawsze jednak wynik badania zależy od jakości sprzętu i doświadczenia wykonującego je specjalisty.

Rezonans magnetyczny to narzędzie bardzo czułe, ma jednak niską swoistość. Rzadko stosuje się badania molekularne z zastosowaniem promieni gamma. Są one jednak potrzebne w badaniu trudno dostępnych miejsc dla innych metod.

Specjalistka zwraca uwagę, że w przypadku zmian w piersiach mało skuteczna jest biopsja cienkoigłowa, gdyż w około jednej trzeciej przypadków to badanie jest fałszywie ujemne (nie wykrywa występującego guza złośliwego). – Dlatego odchodzi się od niej na rzecz skuteczniejszej biopsji tkankowej – twierdzi dr Monika Nagadowska.

Źródło: PAP/Zbigniew Wojtasiński