Zamknij

Guz móżdżku: 7 objawów, których nie wolno bagatelizować

10.06.2022
Aktualizacja: 10.06.2022 10:26
Guz móżdżku: najważniejsze objawy
fot. Shutterstock

O rozwijającym się guzie móżdżku świadczą objawy, które trudno przegapić. Częste bóle głowy, którym towarzyszom inne nasilone dolegliwości, powinny zawsze skłonić nas do pilnej wizyty u lekarza. Jakie objawy są szczególnie niepokojące?

  1. Guz móżdżku: LISTA alarmujących objawów
  2. Guz móżdżku: diagnoza, leczenie

Móżdżek to część tyłomózgowia. U człowieka stanowi zaledwie jedną dziesiątą całego mózgu, a to właśnie w nim znajduje się niemal 80 procent wszystkich neuronów. Móżdżek odpowiada za napięcie mięśniowe, koordynację, utrzymanie równowagi. Wpływa również na przetwarzanie języka, reakcje związane ze strachem i przyjemnością. Móżdżek pełni również bardzo ważną rolę w uczeniu się nowych umiejętności motorycznych (takich jak jazda na rowerze). Zaburzenia funkcjonowania móżdżku możemy zaobserwować na przykład po wypiciu alkoholu (który działa na móżdżek błyskawicznie). Możemy mieć wtedy problem z koncentracją czy utrzymaniem równowagi. Guzy móżdżku należą do guzów podnamiotowych (guzy tylnego dołu czaszki).

U dorosłych diagnozuje się je stosunkowo rzadko, stanowią około 40 proc. wszystkich nowotworów mózgu. Niestety, w przypadku dzieci odsetek ten stanowi aż 70 procent. W móżdżku mogą rozwijać się zarówno łagodne, jak i złośliwe nowotwory. Bywa również, że guzy zlokalizowane w tym miejscu są przerzutami z innego narządu (na przykład płuc czy piersi). Jak rozpoznać guza móżdżku?

Guz móżdżku: LISTA alarmujących objawów

Guzy móżdżku dają bardzo charakterystyczne objawy, dzięki którym możliwe jest szybkie postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia.

  • częste, silne bóle głowy
  • ataksja (obniżona koordynacja ruchów, kłopoty z utrzymaniem równowagi, np. chodzenie z szeroko rozstawionymi nogami)
  • zaburzenia widzenia, podwójne widzenie, dysmetria (problem z ocenieniem odległości), w skrajnych przypadkach oczopląs
  • wymioty
  • zawroty głowy
  • sztywność karku
  • drżenie kończyn

Konkretne objawy guza móżdżku zawsze zależą od jego wielkości i lokalizacji. Guzy móżdżku mogą objawiać się podobnie do innych nowotworów mózgu.  Powyższych objawów nigdy nie należy bagatelizować, ponieważ nieleczone nowotwory zlokalizowane w mózgu bardzo szybko prowadzą do pogorszenia stanu zdrowia chorego i śmierci.

Guz móżdżku: diagnoza, leczenie

W diagnozowaniu guza móżdżku wykorzystuje się badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Podstawową, najważniejszą metodą leczenia jest przede wszystkim chirurgiczne usunięcie guza. To, czy operacja jest możliwa, zależy jednak od wielkości guza. Zdarza się, że przed jego usunięciem niezbędna jest chemioterapia lub radioterapia. Metody te są związane z pewnymi ograniczeniami (część nowotworów ośrodkowego jest oporna na chemioterapeutyki), dlatego decyzja o konkretnym sposobie leczenia zawsze związana jest z indywidualnym stanem pacjenta. Niektórzy chorzy przyjmują leki (glikokortykosteroidy) łagodzące objawy. Stosuje się również leki przeciwpadaczkowe, które zapobiegają drgawkom.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: onkolmed.pl, mp.pl, acusmed.pl