Zamknij

Gruczolakowłókniak: łagodny nowotwór piersi. Czym się charakteryzuje?

20.05.2019
Aktualizacja: 17.11.2020 01:32
Gruczolakowłókniaki występują często u młodych kobiet
fot. Shutterstock

Gruczolakowłókniaki to łagodne, nieduże guzy piersi, które pojawiają się zwykle u młodych kobiet przed 30. rokiem życia. Najczęściej są niegroźne, nie powodują bólu i innych nieprzyjemnych objawów. Zdarza się jednak, że włókniak rozrasta się i powoduje ból lub zniekształca piersi, wtedy takiego guzka należy usunąć. Dowiedz się, jak rozpoznać gruczolakowłókniaka.

Gruczolakowłókniak (fibroadenoma) to częsty guz piersi młodych kobiet. Guz ten występuje pojedynczo, jest dobrze odgraniczony i niezłośliwy, ma mniej więcej 1-3 cm wielkości. 

Wyróżnia się kilka typów gruczolakowłókniaków:

  • gruczolakowłókniak prosty: składa się tylko z tkanki gruczołowej i włóknistej, jest łagodny, niegroźny;
  • gruczolakowłókniak złożony: oprócz tkanek gruczołowej i włóknistej, obejmuje także inne zmiany tkanki piersi, jego obecność zwiększa ryzyko pojawienia się raka piersi;
  • gruczolakowłókniak olbrzymi: guz mający powyżej 5 cm średnicy;
  • gruczolakowłókniak młodzieńczy: występuje u nastolatek.

Przyczyny tworzenia się gruczolakowłókniaków

Gruczolakowłókniaki występują często u kobiet przed 30. rokiem życia. Przyczyny powstawania gruczolakowłókniaków nie zostały do końca poznane, ale uważa się, że te łagodne guzy powstają pod wpływem dużej ilości estrogenów (zwiększonej wrażliwości tkanki piersiowej na ten hormon), w wyniku rozrostu tkanki łącznej włóknistej oraz nabłonka gruczołu mlekowego. 

Guzy te są zwykle pojedyncze, zaledwie w 10-20 proc. przypadków występują guzy mnogie. Są to nowotwory łagodne, które bardzo rzadko (ok. 2 proc. przypadków) ulegają zezłośliwieniu. Nie zawsze wymagają interwencji chirurga. Po przekwitaniu gruczolakowłókniaki kurczą się i ulegają zwapnieniu.

Guz może powiększać się w czasie ciąży i karmienia piersią. Na jego występowanie i wielkość wpływa także stosowanie terapii hormonalnej: antykoncepcji lub hormonalnej terapii zastępczej. 

Objawy gruczolakowłókniaków

Gruczolakowłókniaki mogą być twarde lub bardziej elastyczne. Ich cechą charakterystyczną jest jednak to, że dają się przesuwać pod palcami i mają nieregularny kształt. 

Zwykle te łagodne guzki nie bolą i nie sprawiają większych problemów. O ich obecności kobieta dowiaduje się najczęściej podczas profilaktycznego badania USG lub podczas samobadania piersi.

Zdarza się jednak, że większe gruczolakowłókniaki zaczynają naciskać na okoliczne tkanki, powodując ból. Guz może powiększać się w czasie ciąży i karmienia piersią. 

Leczenie gruczolakowłókniaków

Małych i niesprawiających problemów gruczolakowłókniaków się nie usuwa. Zaleca się obserwację, badanie kontrolne i samobadania. W przypadku większych guzków lub guzków, które wykazują nieprzyjemne objawy, zaleca się ich usunięcie chirurgiczne.

Znalezienie zmiany w piersi zawsze wymaga szerszej diagnostyki. U kobiet młodszych wykonuje się USG piersi, u starszych mammografię. Przeprowadza się również biopsję i pobiera wycinek do badania histopatologicznego, by upewnić się, co do charakteru zmiany (niektóre zmiany złośliwe mogą przypominać włókniaki). Dopiero po otrzymaniu wyników wszystkich niezbędnych badań lekarz decyduje o dalszym postępowaniu. Gruczolakowłókniaki, nawet mnogie, nie są wskazaniem do amputacji piersi.

Niestety, u niektórych osób włókniaki mają tendencję do nawracania w tej samej lub drugiej piersi.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.