Gruczolak tarczycy to łagodny nowotwór. Jak rozpoznać objawy guza?

06.08.2019
Aktualizacja: 06.08.2019 15:54
Gruczolak tarczycy
fot. Shutterstock

Gruczolak tarczycy to łagodna zmiana występująca w obrębie tego narządu. Choć gruczolaki nie są złośliwe, to mogą wywoływać nieprzyjemne objawy. Duże guzy powodują bowiem problemy z przełykaniem i oddychaniem, a niektóre z nich wytwarzają również hormony. Dowiedz się, jak rozpoznać gruczolaka i jak leczyć ten łagodny guz tarczycy.

Gruczolak tarczycy to łagodny nowotwór nabłonkowy. Guzek wyczuwalny jest zwykle podczas palpacyjnego badania tarczycy, czyli badania szyi ręką. Gruczolaki tarczycy mogą mieć formę guzków lub zgrubień, czasami zlokalizowane są w wolach tarczycy. 

Gruczolak tarczycy: objawy

Mały gruczolak może nie dawać żadnych objawów, ale większy guz może uciskać sąsiadujące tkanki, wywołując tym samym nieprzyjemne objawy. Duży guz może uciskać na przełyk, co powoduje trudności w połykaniu i uciskać na tchawicę, co z kolei powoduje problem z oddychaniem i chrypę. Gruczolaki tarczycy to guzy niebolesne: dotykanie ich i uciskanie na szyi nie powinno wywoływać dolegliwości bólowych. Dolegliwości uciskowe pojawiają się dopiero wtedy, gdy guz jest naprawdę duży, cała tarczyca się powiększa.

Aktywne hormonalnie gruczolaki, czyli te, które wydzielają hormony tarczycy, są przyczyną nadczynności, co objawia się m.in. utratą wagi, nawet przy wzmożonym apetycie, zaburzeniami ze strony układu krwionośnego, pobudzeniem, bezsennością, wahaniami nastroju.

Gruczolak tarczycy: rozpoznanie

Gruczolaka tarczycy można często wyczuć podczas badania tarczycy ręką w gabinecie lekarskim. Jednak badaniem potwierdzającym obecność guzka lub kilku guzków jest USG tarczycy. Gruczolaki to guzy łagodne, ale jeśli zachodzi podejrzenie, że zmiana może być złośliwa, to lekarz skieruje na biopsję, scyntygrafię tarczycy.

Po wykryciu gruczolaka konieczne jest wykonanie badań hormonalnych, by stwierdzić, czy guz nie jest aktywny hormonalnie.

ZOBACZ: Guzki tarczycy: czy są groźne? Objawy i leczenie guzków tarczycy

Gruczolak tarczycy: leczenie

Małych gruczolaków, które nie dają objawów, nie rosną i nie są problematyczne, nie leczy się, a wyłącznie obserwuje. Aktywne hormonalnie gruczolaki leczy się farmakologicznie lub wycina operacyjnie. Natomiast guzy duże i rosnące można w pewnych sytuacjach poddać leczeniu jodem radioaktywnym lub usunąć chirurgicznie, co jest zwykle decyzją ostateczną związaną z występowaniem uciążliwych objawów u chorego.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.