Zamknij

Gdzie się najskuteczniej leczy raka? Szpitale będą musiały ujawniać dane

Monika Piorun
28.02.2017 11:55
Gdzie się najskuteczniej leczy raka? Szpitale będą musiały ujawniać dane
fot. Gdzie się najskuteczniej leczy raka? Powstanie tzw. mapa przeżywalności

Jeszcze w tym roku ma wejść w życie nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia na uskutecznienie leczenia onkologicznego w Polsce. Placówki medyczne będą zobowiązane do przedstawiania informacji na temat ilości wyleczonych pacjentów i tego, jak długo udało się im przeżyć po terapii antynowotworowej, którą przeszli na wybranych oddziałach.

Zobacz także

W ramach nowelizacji ustawy dotyczącej pakietu onkologicznego, posłowie chcą wprowadzić obowiązek publikacji danych dotyczących tzw. przeżywalności, czyli „dokonywania corocznie oceny powikłań wczesnych i późnych leczenia nowotworów oraz przeżyć wolnych od chorób, przeżyć całkowitych oraz wolnych od rozwoju choroby w perspektywie roku, trzech oraz pięciu lat dla chorych leczonych w danej placówce”.

Chodzi o odsetek osób, którym udało się pokonać raka lub nadal są chore, ale dzięki leczeniu żyją nadal, nawet kilka lat po zakończeniu leczenia w ramach tzw. szybkiej terapii onkologicznej - ustalił "Dziennik Gazeta Prawna".

Biurokracja czy pomoc pacjentom cierpiącym na raka?

Projekt wzbudził spore zamieszanie w środowisku lekarskim. Do tej pory szpitale nie miały obowiązku zbierania informacji na temat skuteczności pomocy udzielanej pacjentom. Takie dane pojawiały się jedynie ewentualnie w pracach naukowych. Część ekspertów skarży się, że po raz kolejny nakłada się na lekarzy nowe obowiązki i nie przeznacza się stosownych środków z budżetu na ich realizację.

Zobacz także

Wątpliwości budzi też to, w jaki sposób mają być ustalane rzetelne dane oraz kwestia wprowadzenia systemu informatycznego, który pomógłby ujednolicić stosowne informacje i pomóc porównywać je pomiędzy placówkami, co wymaga sporych nakładów finansowych oraz współpracy z Urzędem Stanu Cywilnego, który mógłby ujawnić np. czy pacjent, który kiedyś był leczony w danym szpitalu, nadal żyje.

Nie wszystkie placówki są w stanie sobie pozwolić na zatrudnienie dodatkowych pracowników, którzy mieliby się zająć obsługą systemu. Problemem może być też ustalenie standardów, które miałyby zapobiec interpretowaniu faktów na korzyść poszczególnych placówek medycznych.

Prawo do rzetelnej informacji

mapa_potrzeb_zdrowotnych
fot.
fot. East News/Cienpies Design; pixaby.com/CC0 Public Domain

Maciej Banach, szef Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki chwali z pomysł na ujawnianie danych na temat skuteczności leczenia onkologicznego i wyjaśnia, że:

Takie dane powinny być jawne, ponieważ pomagają nie tylko wskazać,

gdzie poszczególne procedury realizowane są w najlepszy sposób,

 ale także jakie terapie są bardziej skuteczne.

Wtórują mu przedstawiciele organizacji zrzeszających pacjentów onkologicznych, którzy od lat walczą o dorównanie do europejskich standardów i ujawnianie danych, które przedstawiałyby skuteczność leczenia w poszczególnych placówkach w kraju. Taki obowiązek mają m.in. szpitale w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych.

Choć Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić zmiany w tym zakresie jeszcze w tym roku, to jeszcze nie ogłoszono dokładnego terminu, w którym miałyby wejść w życie.

Zagłosuj

Czy pacjenci onkologiczni powinni mieć dostęp do informacji na temat skuteczności leczenia w polskich szpitalach?

Liczba głosów:

____

Redakcja radiozet.pl/DGP/PAP/π