Zamknij

15 października Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

15.10.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 16:42
Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi
fot. Shutterstock

Regularne samobadanie piersi i wizyty u ginekologa mogą uratować Ci życie. Dlatego odrzuć wymówki: nie pamiętałam, nie wiedziałam, nie miałam czasu, boję się... i zacznij się badać. Wczesne wykrycie raka piersi daje bardzo duże szanse na całkowite wyleczenie! 

Aż 16 tysięcy kobiet i ponad 100 mężczyzn co roku dowiaduje się, że ma raka piersi. Niestety w przypadku 30 proc. chorych nowotwór ten rozpoznawany jest zbyt późno, tj. gdy choroba jest w stanie zaawansowanym, a w przypadku 5-10 proc. gdy choroba daje przerzuty do innych organów. Tymczasem jest to jeden z tych nowotworów, w których przypadku wczesna diagnoza daje bardzo dużą szansę na całkowite wyleczenie. Mimo to nadal wiele Polek (i Polaków) umiera z jego powodu. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów Centrum Onkologii z powodu raka piersi co roku traci życie ponad 5600 kobiet i ponad 50 mężczyzn, co plasuje ten rodzaj nowotworu w czołówce pod względem liczby zgonów (jest drugi, po raku płuc i oskrzeli).

Wczesne wykrycie tej choroby daje bardzo duże szanse na wyleczenie, a diagnostyka raka piersi – na wczesnym etapie – nie jest kosztowna, ani inwazyjna. Wystarczy regularnie (raz w miesiącu) wykonywać SAMOBADANIE PIERSI oraz przynajmniej raz w roku odwiedzić ginekologa, który zleci badanie USG piersi lub mammografię.

Przeczytaj: Jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi?

Według sondażu przeprowadzonego w 2019 r. w ramach kampanii „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa” aż 73 proc. kobiet wie, jak samodzielnie badać piersi. Jednak tylko 53 proc. regularnie je wykonuje! Co z resztą? Niestety – jak wynika z sondażu – aż 45 proc. kobiet zapomina o tym badaniu, pozostałe kobiety nie wykonują go ze względu na strach przed wyczuciem czegoś (aż 15 proc.) lub z powodu braku wiedzy (11 proc.). Wśród odpowiedzi udzielnych przez osoby biorące udział w sondażu pojawiły się również takie, które zaskakują, np. 3 proc. kobiet uważa, że badanie jest nieprzyjemne, a 1 proc., że wstydzi się dotykać i badać piersi.

– Badania przesiewowe zalecane dla kobiet, które nie są w grupie ryzyka, czyli samobadanie piersi, badania kontrolne przeprowadzone przez lekarza czy mammografia, pomagają wykryć zmiany już na wczesnym etapie, kiedy możliwości terapeutyczne są znacznie większe – tłumaczy dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii w Warszawie.

O tym, jak ważna jest profilaktyka raka piersi i regularne badanie piersi, co roku przypominamy sobie podczas Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi (Breast Health Day), który obchodzony jest 15 października.

Dziennikarze Radia Zet, we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, również czynnie włączają się w akcję przypominana o tym ważnym badaniu. W zeszłym roku zespół dziennikarek radiowych przygotował dla naszych słuchaczy oraz czytelników spot zachęcający do regularnych badań.

W tym roku również przygotowaliśmy dla Was niespodziankę – tym razem o badaniach przypominają nasi redakcyjni koledzy. Występują tu w roli mężów, partnerów, ojców, synów, braci, przyjaciół... ale również jako potencjalnych chorych (pamiętajmy, że choć na raka piersi zapadają w większości kobiety, to jednak jest to choroba, która dotyka również mężczyzn).

– Sprawa dotyczy nas wszystkich – tu nie ma podziałów. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni muszą być świadomi, czym jest rak piersi, jak wygląda jego wczesna diagnostyka i jak możemy rozpowszechniać wiedzę na ten temat. Aż 64% mężczyzn przyznaje, że przynajmniej raz zachęcało swoje partnerki do profilaktyki w zakresie badania piersi. Biorąc pod uwagę, jak wiele kobiet każdego roku słyszy diagnozę „rak piersi”, to wciąż za mało. Jak w treningach, tu liczy się regularność. To jest nasza – mężczyzn – najważniejsza życiowa rola, którą powinniśmy odegrać jak najlepiej – mówi Jakub Popławski, jeden z inicjatorów kampanii „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”.

Mężczyźni mogą wspierać kobiety na każdym etapie i ich rola jest nie do przecenienia. Mogą pomóc w utrzymaniu regularności samobadania oraz wesprzeć kobietę – jeśli zaistnieje taka konieczność – w trakcie choroby na każdym jej etapie, również, gdy przybierze ona postać zaawansowaną.

Zobacz, co na temat roli mężczyzny w profilaktyce raka piersi sądzą nasi słuchacze:

Przesłanie od dziennikarzy Radia ZET:

Zapomnijmy o wymówkach typu: „zapominam, boję się, nie wiem”. Samobadanie piersi naprawdę nic nas nie kosztuje, a bardzo wiele może dać informacji o naszym zdrowiu. Wszystko to, co musisz zrobić, to poświęcić sobie i swoim piersiom 5 minut w ciągu miesiąca, najlepiej pomiędzy 5. a 10 dniem cyklu.

Więcej informacji na temat raka piersi znajdziesz w poniższych artykułach: