Zamknij

Duże dawki witaminy C zatrzymują wzrost guzów nowotworowych

13.03.2020 13:54

Witamina C w zastrzykach wzmacnia efekty immunoterapii, przyczyniając się do zatrzymania wzrostu guzów nowotworowych u myszy. Jak zastosować terapię u ludzi? 

Witamina C a rak
fot. Shutterstock

Włoscy naukowcy, zrzeszeni wokół Istituto di Candiolo Uniwersytetu Turyńskiego, odkryli, że podawanie dużych dawek witaminy C w trakcie immunoterapii, przyczynia się do spowolnienia lub całkowitego zatrzymania wzrostu guzów nowotworowych u myszy.

Zainteresowanie przeciwnowotworowym potencjałem witaminy C sięga lat 70. ubiegłego stulecia. Po serii eksperymentów temat ucichł, ponieważ leczenie nie przynosiło pożądanych efektów.

W ostatnich latach badania nad przeciwrakowym działaniem witaminy C wznowiono, zwracając uwagę na fakt, że wcześniejsze próby leczenia raka kwasem askorbinowym opierały się na doustnym podawaniu witaminy C, co było skazane na niepowodzenie, ponieważ w jelicie duże dawki witaminy C nie są wchłaniane.

W najnowszym badaniu włoscy naukowcy podali myszom chorującym na nowotwory złośliwe duże dawki witaminy C w zastrzykach. Gdy witaminę C włączono do schematu immunoterapii, część guzów nowotworowych się zatrzymała.

Co ważne, włoskim naukowcom udało się odkryć mechanizm działania witaminy C: kwas askorbinowy wzmocnił działanie limfocytów T. Korzystne efekty leczenia witaminą C zaobserwowano w przypadku leczenia czerniaka, raka jelita grubego, raka trzustki i raka piersi. W przypadku niektórych nowotworów piersi rak zupełnie się cofnął! Wyniki badania opublikowano w Science Translational Medicine.

Eksperci studzą jednak entuzjazm, podkreślając, że myszom laboratoryjnym codziennie podawano dawkę witaminy C zawartej w jednej pomarańczy. W przeliczeniu dla ludzi byłaby to równowartość... 2 tysięcy pomarańczy dziennie.

Przypominają również, żeby w żadnym wypadku nie eksperymentować na własną rękę, ponieważ doustne przyjmowanie dużych dawek witaminy C może wywoływać niepożądane skutki uboczne, a także osłabiać działanie niektórych leków przeciwnowotworowych.

Dowiedz się więcejCzosnek, żeń-szeń, kurkuma na czarnej liście onkologów 

Jednak z pewnością warto śledzić kolejne doniesienia naukowe na ten temat.

loader

Źródło: medicalxpress.com