Zamknij

Dostarlimab w leczeniu raka endometrium. Kiedy ten lek jest skuteczny?

12.10.2021
Aktualizacja: 12.10.2021 13:55
Leczenie raka endometrium
fot. Shuterstock

Dostarlimab daje nadzieje na leczenie trudnych przypadków raka endometrium. Dowiedz się, w jakich przypadkach jest on najskuteczniejszy.

W Polsce raka endometrium (trzonu macicy) co roku diagnozuje się u 6 tys. kobiet, co oznacza, że każdego dnia tę diagnozę słyszy aż 16 kobiet – powiedział prof. Włodzimierz Sawicki, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Ginekologicznej, podczas warsztatów pt. "Nowotwory ginekologiczne w czasie SARS-CoV-2. Szybka diagnoza, nowoczesne leczenie szansą na życie". Niestety liczba zachorowań na ten rodzaj nowotworu rośnie, co wiąże się m.in. z procesami demograficznymi, w tym starzeniem się populacji i spadkiem dzietności.

Rak trzonu macicy – jakie są rokowania w tej chorobie?

Rak trzonu macicy (endometrium) to najczęstszy nowotwór narządu rodnego kobiet w Polsce; szósty pod względem częstości zachorowań u kobiet nowotwór na świecie, a czwarty w krajach wysoko rozwiniętych. Najczęściej rozwija się u kobiet powyżej 45. roku życia, głównie po menopauzie.

Jego pierwsze charakterystyczne objawy – nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych – sprawiają, że choroba ta jest zwykle diagnozowana we wczesnych stadiach.

– Niestety, w około 10-15 proc. przypadków następuje wznowa, a u około 10-15 proc. pacjentek jest on wykrywany już w formie zaawansowanej. Te przypadki są trudne do leczenia: 5-letnie przeżycia nie przekraczają 19-20 proc. Wymaga to nowego podejścia do terapii – powiedział prof. Paweł Blecharz, kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej Narodowego Instytutu Onkologii w Krakowie.

Rak trzonu macicy – najnowsze metody leczenia

Nadzieją na leczenie trudnych przypadków raka endometrium okazało się wykrycie w tych guzach defektu genów naprawy niedopasowań (dMMR) i niestabilności mikrosatelitarnej (MSI). ­Cechy te wykazuje aż 30 proc. raków endometrium. Nadzieją dla chorych z tym rodzajem raka jest immunoterapia, przede wszystkim tzw. inhibitory punktów kontrolnych.

– Niestabilność mikrosatelitarna powoduje oporność na chemioterapię, za to wrażliwość na leki immunologiczne (inhibitory punktów kontrolnych). To leczenie jest skuteczne u kobiet, których guzy mają właśnie tę cechę – tłumaczy prof. Blecharz.

– Inhibitory punktów kontrolnych to leki, które odwracają hamowanie odpowiedzi immunologicznej. Pozwalają układowi immunologicznemu znów "zobaczyć" komórkę nowotworową i ją zwalczać. Nie daje się on już "oszukać" nowotworowi – tłumaczy prof. Blecharz i dodaje: – U chorych z rakiem endometrium takim lekiem zarejestrowanym w Polsce jest dostarlimab. W badaniu GARNET prowadzonym u pacjentek z rakiem endometrium z cechami niestabilności mikrosatelitarnej aż 42 proc. chorych z nawrotami choroby lub zaawansowanym nowotworem uzyskało odpowiedź na leczenie, a u 58 proc. uzyskano kontrolę choroby. Wyniki tego badania są jednoznacznie pozytywne.

Ekspert podkreśla też, że pacjentki bardzo dobrze tolerują ten lek.

Dostarlimab to pierwsze przeciwciało anty-PD-1 dopuszczone w maju 2021 r. przez Komisję Europejską do stosowania w leczeniu nawrotowego lub zaawansowanego raka endometrium u kobiet, które wcześniej były leczone nieskutecznie.

Źródło: materiały przygotowane przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia, wypowiedzi pochodzą z warsztatów "Nowotwory ginekologiczne w czasie SARS-CoV-2. Szybka diagnoza, nowoczesne leczenie szansą na życie"