Zamknij

Domowy test zamiast cytologii. Nowa metoda wykrywania raka szyjki macicy

07.11.2019 15:58

To może być przełom. Na konferencji National Cancer Research Institute w Glasgow ogłoszono, że w ciągu kilku lat na rynku mogą pojawić się domowe testy wykrywające raka szyjki macicy. Próbkę moczu lub wydzieliny będzie można pobrać samodzielnie w domu bez konieczności wykonywania tradycyjnego badania w gabinecie.

Test domowy na raka szyjki amcicy
fot. Shutterstock

Podstawowym badaniem, które wykonuje się w celu wykrycia raka szyjki macicy, jest cytologia. Badanie to polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy specjalnym patyczkiem. Pobraną próbkę następnie poddaje się badaniu laboratoryjnemu pod kątem nienormalnego wzrostu komórek, czyli karcynogenezy. Cała procedura wykonywana jest w gabinecie ginekologicznym.

Wiele kobiet nie zgłasza się na badania do ginekologa właśnie w obawie przed tą procedurą lub z braku czasu. Teraz naukowcy mają dla nich doskonałe rozwiązanie.

Domowy test wykrywający raka szyjki macicy

Dr Belinda Nedjai i jej współpracownicy z Queen Mary University od London uważają, że pobranie moczu lub wydzieliny z pochwy w domu może pozwolić kobietom na samodzielne i komfortowe wykonywanie badań przesiewowych.

Opracowany przez naukowców test o nazwie S5 wykrywa charakterystyczne dla nowotworów i stanów przedrakowych szyjki macicy zmiany w moczu lub wydzielinie pochwowej. 

Naukowcy przeprowadzili badanie z udziałem 600 kobiet, które poprosili o samodzielne pobranie i dostarczenie próbek. Oprócz nowego badania przeprowadzano również cytologię (wymaz z pochwy wykonywany tradycyjną metodą). 

Wyniki badań są niezwykle obiecujące. Stany przedrakowe udało się wykryć z dokładnością przekraczającą 80 proc., czyli zbliżoną do metod tradycyjnych. 

Możliwość samodzielnego wykonywania testów mogłaby zachęcić kobiety do ich regularnego przeprowadzania. Domowy test jest rozwiązaniem problemów, z jakimi mierzy się wiele kobiet - nie jest wstydliwy i nie powoduje bólu.

Choć domowe testy wciąż wymagają badań, to wiele wskazuje na to, że pojawią się na rynku w ciągu trzech do pięciu lat. Zestawy testowe można byłoby zamówić online lub otrzymać w placówce zdrowotnej, a pobraną próbkę wysłać pocztą do laboratorium.

Źródło: pap.pl