Zamknij

Dlaczego tylko niektórzy palacze chorują na raka płuca? [badanie]

01.06.2022 12:05

Palenie papierosów jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju raka płuca, jednak nie wszyscy palacze chorują na ten nowotwór. Dlaczego niektórzy nałogowcy nigdy nie doświadczą choroby, a innych rak płuca atakuje szybko i złośliwie? Naukowcy odkryli tę zagadkę.

Palenie papierosów
fot. Shutterstock

Naukowcy od dawna zastanawiali się, dlaczego niektórzy palacze papierosów (i innych wyrobów tytoniowych) nie chorują na raka płuca. Nowe badanie wskazuje, że kluczową rolę odgrywa w tym przypadku genetyka.

Badania sugerują, że geny odpowiedzialne za naprawę DNA są bardziej aktywne u niektórych osób, co może chronić je przed powstawaniem nowotworów, nawet podczas regularnego palenia papierosów.

Nie każdy palacz zachoruje na raka płuca

W badaniu wykorzystano profile genetyczne pobrane od 14 osób nigdy niepalących oraz 19 palaczy lekkich, umiarkowanych i nałogowych. Komórki nabłonkowe płuc pobrane od uczestników zsekwencjonowano indywidualnie, aby zmierzyć mutacje w ich genomach.

- Te komórki płucne przeżywają lata, a nawet dziesięciolecia, a zatem mogą akumulować mutacje zarówno te związane z wiekiem, jak i paleniem – wyjaśnił epidemiolog i pulmonolog Simon Spivack z Albert Einstein College of Medicine. - Spośród wszystkich typów komórek płuc, te są jednymi z najbardziej podatnych na raka — dodał specjalista.

Według autorów odkrycia "jednoznacznie wskazują", że mutacje w ludzkim płucu zwiększają się wraz z wiekiem, a wśród palaczy uszkodzenia DNA są jeszcze bardziej znaczące. Dym tytoniowy wywołuje uszkodzenia DNA w płucach, ale nowe badanie wykazało, że nie u wszystkich palaczy skutki są równie tragiczne.

Okazało się, że najwięksi palacze nie mieli wcale największego obciążenia mutacjami. Chociaż ilość papierosów, którą wypalali badani, była powiązana ze wzrostem częstości mutacji komórek, to po około 23 latach palenia paczki dziennie, ryzyko to utrzymywało się na stałym poziomie. 

- Nasze dane sugerują, że osoby te mogły przeżyć tak długo pomimo intensywnego palenia, ponieważ udało im się powstrzymać dalszą akumulację mutacji. To wyrównanie mutacji może wynikać z tego, że osoby te mają bardzo sprawne systemy naprawy uszkodzeń DNA lub detoksykacji dymu papierosowego — powiedział współautor badania Simon Spivack.

Odkrycia mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego 80-90% palaczy przez całe życie nigdy nie zachoruje na raka płuc. Może to również pomóc wyjaśnić, dlaczego u niektórych osób, które nigdy nie palą, rozwijają się guzy.

Podczas gdy toksyczny dym tytoniowy wydaje się wyzwalać dodatkowe mutacje komórek w płucach, to, czy te mutacje przekształcą się w guzy, zależy od tego, jak dobrze organizm może naprawić DNA lub zmniejszyć jego uszkodzenia. 

Geny nie są jedynymi czynnikami wpływającymi na ryzyko zachorowania na raka. Czynniki środowiskowe, takie jak dieta, mogą również wpływać na składniki odżywcze w organizmie, które wpływają na rozwój guza. To, co sprawia, że organizm lepiej radzi sobie z naprawą DNA, wciąż jest przedmiotem badań.

- Chcemy teraz opracować nowe testy, które mogą mierzyć czyjeś zdolności do naprawy DNA lub detoksykacji, co może zaoferować nowy sposób oceny ryzyka raka płuca – powiedział genetyk Jan Vijg.

Badanie zostało opublikowane na łamach "Nature".

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Nature, sciencealert.com