Czy wzrost może mieć wpływ na zachorowanie na raka?

25.10.2018 17:07
Nowotwory a wzrost - wyniki badań
fot. Shutterstock

Naukowcy z Wielkiej Brytanii opublikowali wyniki analizy 4 dużych badań populacyjnych. Wynika z nich, że osoby wysokie znacznie częściej chorują na raka niż osoby niskie. Sprawdź, czy powinien to być powód do niepokoju.

Osoby wysokie są bardziej narażone na zachorowanie na raka niż osoby niższe, ale czynnik ten ma o wiele mniejsze znaczenie niż na przykład palenie papierosów - do takich wniosków doszli badacze, którzy przeanalizowali 4 duże badania populacyjne dotyczące raka (w tym Million Women Study z 2016 r. - badanie dotyczyło krótkoterminowego i długoterminowego wpływu różnych czynników na ryzyko zachorowania lub zgonu kobiet, m.in. na różne typy raka, choroby serca i inne zaburzenia psychiczne czy neurodegeneracyjne). W sumie oceniono stan zdrowia ponad miliona osób.

Autor badania dr Leonard Nunney, wyjaśnił dziennikarzom z BBC, na czym polega korelacja związana ze wzrostem a ryzykiem zachorowania na raka: - Jeśli spośród 500 kobiet średniego wzrostu zachoruje 50, to w przypadku kobiet wyższych (o wzroście 178 cm) będzie to 60 osób, a najwyższych (o wzroście 188 cm) będzie to 67 osób.  I dodał: - Ale palenie papierosów ma o wiele większe znaczenie w rozwoju nowotworu. Na przykład u osób, które wypalają 3 papierosy dziennie ryzyko zachorowania na nowotwór płuc wzrasta sześciokrotnie i statystyki także rosną (liczba osób zagrożonych rakiem rośnie odpowiednio z 50 do 300 na 500 osób).

Raport został opublikowany przez Royal Society. W podsumowaniu napisano, że z każdymi 10 centymetrami wzrostu powyżej średniej (u kobiet to 160 cm wzrostu, u mężczyzn 170 cm) ryzyko rozwoju raka wzrasta o 10%. Co ciekawe - autorzy badania podkreślili - w przypadku 5 rodzajów raka (na 18 badanych) wzrost nie ma znaczenia. Chodzi o raka trzustki, przełyku, żołądka, a także ust i gardła oraz raka szyjki macicy.

Zobacz także: Rak to najgroźniejszy i najbardziej bezkarny zabójca na świecie

Co wysokie osoby powinny się martwić?

Mimo że do podobnych wniosków doszli autorzy dwóch innych badań, eksperci uspokajają. Ten czynnik rozwoju raka, w porównaniu z innymi, ma naprawdę niewielkie znacznie, chociaż jest też czynnikiem na który nie mamy żadnego wpływu.

- Jeśli masz więcej komórek, to masz większe ryzyko zachorowania na raka. Wysocy ludzie mają na przykład większą powierzchnię skóry, a więc i więcej melanocytów, stąd ryzyko rozwoju czerniaka jest u nich wyższe - powiedział dr John O'Neill, lider grupy badawczej MRC Laboratory of Molecular Biology (LMB).

Wszyscy podkreślają, że kluczem do zmniejszenia ryzyka rozwoju nowotworów jest zdrowy tryb życia.

- Ryzyko zachorowania na raka związane ze wzrostem jest niewielkie. Lepiej skupić się na innych czynnikach, takich jak niepalenie papierosów czy utrzymywanie zdrowej wagi - powiedziała Georgina Hill z Cancer Research UK.

Zdaniem prof. Tim Cole, profesor statystyki medycznej w University College London, wysokie osoby nie powinny się martwić wynikami badań. - Bycie wysokim ma wiele zalet, jedna wada to nie katastrofa - powiedział.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: BBC
-------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/mk