Zamknij

Czy raka widać na skórze? Skórne objawy nowotworów

07.10.2021
Aktualizacja: 07.10.2021 17:05
Badanie skóry
fot. Shutterstock

Podejrzane zmiany skórne są kojarzone z nowotworami skóry, ale inne nowotwory również mogą manifestować swoją obecność na skórze. Swędzenie skóry, nadżerki, przebarwienia, rumień, rybia łuska — te i inne objawy skórne mogą wskazywać na raka. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę. 

  1. Objawy raka, które widać na skórze. Jakie są skórne objawy nowotworów?

Nowotwory złośliwe mogą być widoczne skórze. Choroba nowotworowa może zmieniać skórę i wywoływać szereg objawów, które są często lekceważone.

Swędzenie, pieczenie, zaczerwienie, ból, a także niegojące się rany, zgrubienia i nadmierne owłosienie — te objawy mogą wskazywać na chorobę nowotworową. Choć nie zawsze podejrzana zmiana skórna świadczy o raku, to warto ''trzymać rękę na pulsie'' i konsultować nieprawidłowości z lekarzem. Wykrycie nowotworu we wczesnym stadium daje szansę na wdrożenie skutecznego leczenia.

Objawy raka, które widać na skórze. Jakie są skórne objawy nowotworów?

CIEMNE PLAMY NA SKÓRZE, czyli rogowacenie ciemne występujące w okolicach fałd skórnych (głównie na szyi, w dole pachowym, w pachwinach, na zgięciach łokci) może być objawem raka przewodu pokarmowego, najczęściej jest to rak żołądka.

SWĘDZENIE SKÓRY — uporczywe, przewlekłe, dotyczące całego ciała lub jednego fragmentu skóry (np. moszny) może wystąpić w przypadku chłoniaków nieziarniczych, białaczek, guza mózgu, raka jądra.

BOLESNE OWRZODZENIA — głębokie, niegojące się, powstające nawet po niegroźnych urazach mogą być objawem białaczki, szpiczaka lub chłoniaka.

PĘCHERZE I NADŻERKI na błonach śluzowych (wargach, dziąsłach, policzku, języku, spojówkach), a także narządach płciowych i w okolicy odbytu mogą występować w przebiegu mięsaka, a także chłoniaka nieziarniczego. 

CZERWONY, GŁADKI JĘZYK, a także oddzielanie się naskórka to objawy występujące w przebiegu nowotworów trzustki, nerki, płuca.

ZWIĘKSZENIE OWŁOSIENIA na skórze, a w zasadzie gwałtowny wzrost jasnych włosów (mogą osiągać długość 4-5 centymetrów) może świadczyć o raku płuca, jelita, trzustki, pęcherza moczowego, a także o ostrej białaczce. Jasne, cienkie włosy zaczynają być widoczne na twarzy i małżowinach usznych, a następnie pokrywają powierzchnię całego ciała z wyłączeniem dłoni i narządów płciowych.

ŁUSZCZENIE SIĘ SKÓRY może być objawem chłoniaka, szpiczaka, ziarnicy złośliwej, raka płuca, piersi, szyjki macicy.

CZERWONA, OBRZĘKNIĘTA SKÓRA na twarzy (zwłaszcza wokół oczu) i nogach może sugerować rak sutka, płuca i nosa, gardła.

STWARDNIENIE SKÓRY W MIEJSCU ŻYŁY czemu towarzyszy ból i zaczerwienie skóry może wskazywać na nowotwór trzustki, raka płuca, piersi lub przewodu pokarmowego.

POGŁĘBIENIE BRUZD NA RĘKACH, czyli tzw. wzmożenie rysunku linii papilarnych może być objawem raka płuca lub żołądka.

BRODAWKI ŁOJOTOKOWE to łagodne zmiany skórne, ale ich gwałtowny wysiew na skórze tułowia może świadczyć o rozwijającym się nowotworze żołądka, układu krwiotwórczego, piersi lub płuca.

RYBIA ŁUSKA — białe, rozlane łuszczące się zmiany skórne zlokalizowane w fałdach skórnych, dołach pachowych, pachwinach gięciach łokciowych i podkolanowych, mogą być objawem ziarnicy złośliwej.

RUMIEŃ PRZYPOMINAJĄCY PIEŃ DRZEWA — obrączkowaty, szerzący się obwodowo rumień może świadczyć o raku płuca, przełyku, jelita i piersi.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: onkolmed.pl; termedia.pl