Zamknij

Czy nocne poty to wczesny objaw raka? Sprawdź jakiego

18.11.2021
Aktualizacja: 18.11.2021 12:16

Nadmierne pocenie się w nocy, tzw. nocne poty, mogą być jednym z objawów raka. Dowiedz się, o jakie nowotwory chodzi i jakie inne objawy towarzyszące powinny nas zaniepokoić.

Nocne poty jako objaw raka?
fot. Shutterstock
 1. Nocne poty objawem raka?
 2. Noce poty – inne przyczyny
 3. Nocne poty – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
 4. Jak sobie poradzić z nadmiernym poceniem i jego skutkami?

Każdy z nas się poci, także w nocy. Gdy jednak budzimy się w przemoczonej piżamie oraz mokrej pościeli, mamy do czynienia z tzw. nocnymi potami. Jest to objaw, który może mieć wiele przyczyn i w większości przypadków mija po jakimś czasie. Jeśli jednak nocne poty utrzymują się przez dłuższy czas, należy zgłosić się do lekarza. Mogą być one bowiem objawem m.in. choroby nowotworowej.  

Nocne poty objawem raka?

Nocne poty mogą mieć wiele przyczyn, m.in. mogą być wczesnym objawem niektórych nowotworów, np.:

Naukowcy nie wiedzą, dlaczego niektóre rodzaje raka powodują nocne poty. Podejrzewają, że dzieje się tak, gdy organizm próbuje walczyć z rakiem, wtedy pojawia się gorączka i ciało zaczyna nadmiernie się pocić, próbując się ochłodzić. Nocne poty w chorobach nowotworowych mogą być też efektem zmiany poziomu hormonów w organizmie (np. rak piersi i rak prostaty wpływają na produkcję hormonów płciowych), a także efektem leczenia raka, np. chemioterapii, radioterapii, terapii hormonalnej, czy podawania leków obniżających ból, np. morfiny.

Ważne!

Nocne poty mogą, ale nie muszę być objawem raka. Jest to dolegliwość nieswoista i nie powinno się tylko na jej podstawie stawiać diagnozy (lista chorób, w których może pojawić się wzmożone pocenie się w nocy, jest bardzo długa). Jeśli jednak pojawią się inne objawy, np. niewyjaśniona nagła utrata wagi, osłabienie czy gorączka, trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Noce poty – inne przyczyny

Przyczyn pojawienia się nocnych potów, czyli nadmiernej potliwości pojawiającej się nocą, może być bardzo wiele i można je podzielić na kilka grup. Pierwsza to choroby i stany chorobowe. Druga to czynniki związane ze stylem życia. Trzecia to stosowane leki.

Do pierwszej grupy, czyli chorób lub stanów chorobowych, w których nocne poty mogą być objawem, zaliczamy m.in.:

Do drugiej grupy, czyli czynników związanych ze stylem życia, zaliczamy:

 • jedzenie pikantnych potraw tuż przed snem,
 • picie gorących napojów przed pójściem spać,
 • picie alkoholu,
 • aktywność fizyczna tuż przed snem,
 • zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu, w którym śpimy (m.in. brak klimatyzacji w czasie upałów).

Do trzeciej grupy należą leki, np. leki przeciwdepresyjne, leki do terapii hormonalnej, a nawet leki przeciwgorączkowe, sterydy czy bardzo silne leki przeciwbólowe stosowane w łagodzeniu bólów nowotworowych.

Nocne poty – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Nocne poty mogą być objawem wielu schorzeń oraz efektem naszego stylu życia. Aby ułatwić lekarzowi znalezienie przyczyny pojawienia się nocnych potów, warto zwrócić uwagę na to, jakie jeszcze inne objawy im towarzyszą. Na przykład, czy pojawiają się również:

Wymienione powyżej objawy mogą być na przykład związane z rozwojem białaczki lub chłoniaka. Jeśli gorączce i spadkowi wagi, towarzyszy również przewlekły kaszel, a niekiedy krwioplucie i duszność, przyczyną nocnych potów może być gruźlica.

Warto też zwrócić uwagę na inne pojawiające się objawy, takie jak:

Takie symptomy mogą świadczyć na przykład o nadczynności tarczycy.

Jeśli masz nocne poty, a poza tym chrapiesz w nocy, przebudzasz się z uczuciem duszności, a w ciągu dnia jesteś senny i zmęczony, to być może cierpisz na obturacyjny bezdech senny.

Ważne!

Jeśli miałeś/ miałaś tylko jeden lub dwa epizody nocnych potów i nie masz żadnych innych objawów, nie masz się czym niepokoić. Prawdopodobnymi przyczynami tej dolegliwości są czynniki środowiskowe lub styl życia. Skontaktuj się jednak z lekarzem, jeśli nocne poty występują regularnie i towarzyszą im inne niepokojące objawy.

Uporczywe nocne poty to ważny sygnał, które nie należy ignorować, W ten sposób twoje ciało informuje cię, że dzieje się coś niepokojącego. Nie warto odkładać wizyty u lekarza, bo im wcześniej zostanie wykryta przyczyna nocnych dolegliwości, tym szybciej zostanie wdrożone odpowiednie leczenie.

Jak sobie poradzić z nadmiernym poceniem i jego skutkami?

Aby zlikwidować problem wzmożonej potliwości w okresie snu, należy znaleźć przyczynę problemu. Prawidłowe i skuteczne leczenie choroby podstawowej z dużym prawdopodobieństwem pozwoli zmniejszyć nasilenie lub całkowicie wyeliminować nadmierne pocenie się w nocy. Jeśli poty nocne związane są z przejściowym stanem, takim jak ciąża czy okres menopauzy, z biegiem czasu powinny ustąpić.

Co robić, by zminimalizować skutki nocnych potów? Poniżej kilka rad.

 1. Pij dużo płynów, aby zapobiec odwodnieniu.
 2. Jeśli zmoczysz pościel i piżamę, zmień je natychmiast, by zapobiec wychłodzeniu.
 3. Bierz częste kąpiele, aby ukoić skórę i utrzymać prawidłową higienę.
 4. Noś luźną odzież, wykonaną z naturalnych tkanin.
 5. Zadbaj o prawidłową temperaturę w pomieszczeniach, w których przebywasz (optymalna to 21-25 st. C).
 6. Unikaj jedzenia pikantnych potraw i zbyt obfitych posiłków tuż przed snem
 7. Nie pij alkoholu i kawy tuż przed snem, ponieważ mogą zwiększać pocenie się.
 8. Sprawdzaj regularnie temperaturę ciała, gdyż pocenie się może być oznaką gorączki.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl/ webmd.com/ medicalnewstoday.com/ healthline.com