Zamknij

Czerniak skóry od opalania. Kiedy zgłosić się do lekarza?

23.08.2021
Aktualizacja: 24.08.2021 08:33

Skoro opalenizna to reakcja obronna skóry, to oparzenia są wołaniem o pomoc. Wciąż zbyt mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że ''spalona'' słońcem skóra jest czynnikiem ryzyka rozwoju czerniaka. Co ma wspólnego słońce z tym nowotworem skóry? Wyjaśniamy, co warto wiedzieć. 

Oparzenia skóry
fot. Shutterstock

Czy kiedykolwiek zgłosiłeś/zgłosiłaś się do lekarza z powodu oparzonej na słońcu skóry? Pewnie nie. Większość osób traktuje oparzenia skóry jako naturalną konsekwencję plażowania i lekceważy ich druzgocący wpływ na zdrowie. Warto jednak wiedzieć, że oparzenia słoneczne są możliwym do uniknięcia czynnikiem ryzyka złośliwego nowotworu skóry.

Czerniak skóry: od opalenizny do oparzenia

Z punktu widzenia lekarzy nie ma czegoś takiego, jak bezpieczne opalanie. Dlaczego?

Ponieważ opalenizna skóry to reakcja obronna organizmu przed oparzeniem. Skóra broni się przed promieniowaniem UV, zwiększając wydzielanie barwnika (melaniny), co objawia się zmianą zabarwienia (opalenizną). Gdy ty cieszysz się wakacyjną opalenizną, twoja skóra woła o pomoc.

Gdy pomimo ostrzeżenia, człowiek wystawia skórę na słońce, ulega ona oparzeniu, czyli uszkodzeniu. W takiej reakcji obronnej skóry mogą tworzyć się niebezpieczne mutacje, które mogą prowadzić do rozwoju nowotworu.

Czerniak wywodzi się z melanocytów – komórek barwnikowych. Pod wpływem opalania (narażenia na promieniowanie UV) w melanocytach zachodzą przemiany metaboliczne i genetyczne, które rozregulowują ich cykl komórkowy - naturalną, programowaną śmierć, zdolności do podziału oraz wzrostu. W efekcie upośledzeniu ulegają procesy przemian genetycznych.

Czerniak może rozwinąć się na podłożu istniejącej już zmiany lub jako zupełnie nowa zmiana.

Na skórę latem powinny szczególnie uważać osoby, które posiadają jasne zabarwienie skóry, tzw. fototyp A lub B. Taką karnację ma większość Polek i Polaków. U osób z takim fototypem proces uszkadzania skóry przez promienie UV przebiega wyjątkowo intensywnie — bardzo często skóra, zamiast opalać się, od razu ulega oparzeniu. 

Czerniak skóry: kiedy zgłosić się do lekarza?

Wracasz z urlopu i cieszysz się opaloną skórą? A może leczysz bolesne oparzenia? Zanim zapomnisz o wakacjach, zgłoś się na badanie dermatologiczne. Zbadaj pieprzyki, znamiona i przebarwienia — rób to przynajmniej raz w roku, a najlepiej dwa razy (przed i po wakacjach). Dlaczego? Ponieważ czerniak rośnie bardzo szybko. Zwykły pieprzyk może zmienić się w czerniaka w ciągu kilku miesięcy, kolejne kilka miesięcy to jego rozwój w głąb skóry.

Nowotwór może rozwinąć się po sezonie urlopowym, dlatego warto kontrolować stan skóry.

Pilnej wizyty u dermatologa wymagają osoby, które:

  • zaobserwują zmianę koloru, kształtu, wielkości zmiany na skórze,
  • zaobserwują nowe, niepokojące zmiany na skórze,
  • zaobserwują, że zmiana skórna krwawi, jest pogrubiona, ma poszarpane końce. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: akademiaczerniaka.pl