Oceń
Długi weekend, piękny włoski poranek, delikatne poparzenie na dekolcie. Karolina Hytrek-Prosiecka, niegdyś dziennikarka, dziś wiceprezes drużyny futbolu amerykańskiego Warsaw Mets, znajduje małą białą plamkę na dekolcie. Osiem miesięcy później okazuje się, że to czerniak złośliwy z przerzutami do węzłów chłonnych.
Czerniak atypowy
- Czerniak to nowotwór bardzo złośliwy, bardzo groźny, ale wcześnie wykryty, jest bardzo łatwy do wyleczenia - mówił dr Tomasz Goryń w Radiu ZET, który towarzyszył Karolinie Hytrek-Prosieckiej podczas audycji Michała Figurskiego.
Pacjentka miała dużo szczęścia, bo zmianę udało się szybko usunąć, ale i dużego pecha, bo trafiła na wyjątkowo rzadki rodzaj nowotworu. "Istnieje bardzo mała grupa czerniaków bez barwnika czarnego, tzw. czerniaków amelanotycznych. To jest pech, na to nie mamy wpływu" - tłumaczył onkolog.
Zmiana była tak nietypowa, że nawet dermatolog miał problem z rozpoznaniem i odesłał pacjentkę do domu. Wątpliwości co do złośliwego charakteru zmiany miał również chirurg, ale zdecydował się wyciąć zmianę. Diagnoza: nowotwór złośliwy. Jak się potem okazało - z przerzutami do węzłów chłonnych.
- Czasami intuicyjnie czujemy, że coś jest nie tak. Nie należy tego lekceważyć - przekonywała Karolina Hytrek-Prosiecka.
Walka na ringu
Dr Tomasz Goryń porównał walkę z chorobą nowotworową do walki na ringu. "To jest boks. Leżymy na deskach, a potem się podnosimy. Jeżeli ktoś chce walczyć, jest pozytywnie nastawiony, to leczenie naprawdę idzie dużo lepiej niż u osób, które są depresyjne, obwiniają się, że mogły coś zrobić albo czegoś nie robić" - mówił onkolog.
Obecni w studiu Radia ZET goście zwrócili uwagę na dwie istotne kwestie. Czerniak u dzieci jest bardzo rzadki, ale poparzenie w dzieciństwie stanowi bagaż na całe życie, dlatego też należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa w tej kwestii: unikać wychodzenia na słońce w godzinach południowych, a ciało osłaniać ubraniem, bo sam krem nie wystarczy.
Druga sprawa to manicure hybrydowy i utwardzanie lakierów światłem. "Jeżeli idziemy na paznokcie, to pytajmy, czy lampy do utwardzania są ledowe, czy UV. Ledowe są stosunkowo bezpieczne" - zaapelowała Karolina Hytrek-Prosiecka.
- Badajmy się, bo leczenie czerniaka trwa pięć minut, tyle co usunięcie zmiany - podsumował dr Tomasz Goryń.
Jeśli masz jakieś pytania dotyczące omawianych w programie chorób lub innych, o których chciałbyś usłyszeć w naszej audycji, napisz do nas na adres: niezlypacjent@radiozet.pl
Audycji Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET” możecie słuchać w każdy wtorek, w godzinach 21-23.
Oceń artykuł