Zamknij

Co zrobić, gdy podejrzewamy u siebie raka? Onkolog w Radiu ZET

20.01.2021
Aktualizacja: 20.01.2021 13:41

- Każdy z nas ma świadomość, że rak jest, ale wypiera istnienie raka u siebie. Nawet jeśli występują symptomy - ostrzegał prof. Wojciech Rogowski w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".

Strach przed rakiem
fot. Shutterstock

- Rak może być w Polsce bardzo dobrze i bardzo nowocześnie leczony, ale pacjenci muszą nam w tym pomóc - mówił onkolog prof. Wojciech Rogowski w Radiu ZET. I poradził, co zrobić w pierwszej kolejności, jeśli podejrzewamy raka u siebie lub u kogoś z bliskich.

Czy to rak?

O tym, jak to jest dowiedzieć się, że się ma raka, opowiadała Michałowi Figurskiemu dziennikarka Anna Puślecka, która drugi rok zmaga się z rakiem piersi.

- Pod koniec 2018 roku, przed wyjazdem na Sylwestra, po bardzo ciężkim roku, wyczułam sobie guzek pod pachą. Do głowy mi nie przyszło, że to może być rak piersi. Bardzo dbam o zdrowie. Co pół roku chodziłam na mammografię. Nigdy nie bałam się nowotworów, mimo że mama zmarła na raka nerki - mówiła Anna Puślecka w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".

Dziennikarka przyznała, że po usłyszeniu diagnozy przeżyła potężny szok. "Patrzyłam na dokument z biopsji i naprawdę nie mogłam w to uwierzyć. Wszyscy ci, którzy mają albo mieli raka, dokładnie wiedzą, o czym mówię. Po prostu nie godzisz się z tym" - wyjaśniła.

Ponieważ jest "typem zadaniowca", szybko zdecydowała, że chorobę potraktuje jak kolejny projekt.

Zobacz także: Janina Ochojska: raka trzeba włączyć w codzienne życie

Jak dostać kartę DILO?

- Rak może być w Polsce bardzo dobrze i bardzo nowocześnie leczony - zapewnił onkolog prof. Wojciech Rogowski. Kluczem do sukcesu jest szybka diagnoza, która umożliwia szybkie rozpoczęcie leczenia.

Najczęstsze objawy raka

Objawy raka często zrzucane są na karb podeszłego wieku, stresu, męczącej pracy. Jednak powtarzających się, nawracających i długotrwałych objawów nie wolno lekceważyć.

- W dobie pandemii, gdy dojście do specjalistów jest trudniejsze, zaapelowałbym do wszystkich państwa, którzy podejrzewacie u siebie bądź u swoich bliskich raka, o prośbę do lekarza pierwszego kontaktu lub innego o wystawienie karty DILO. To tzw. zielona karta szybkiej diagnostyki onkologicznej. Dla was może to być sukces. Jeśli lekarz się pomyli i państwo nie macie raka, to on nie poniesie żadnych konsekwencji. Tych kart jest wystawianych zdecydowanie za mało - podkreślił prof. Rogowski.

- Nie bójcie się raka. Im wcześniej wykryty, tym większe szanse na wyleczenie - uspokajała Anna Puślecka w Radiu ZET.

Posłuchaj podcastu