Zamknij

Choroba Pageta atakuje kości. Jak się objawia?

Marta Wilczkowska
10.01.2021
Aktualizacja: 10.01.2021 13:40
Choroba Pageta atakuje kości. Jak się przejawia?
fot. Shutterstock

Choroba Pageta to schorzenie atakujące kości. W jej wyniku stają się one podatne na złamania i zniekształcenia. Jak się to leczy?

Choroba Pageta atakuje kości. Na skutek tego schorzenia stają się one słabe, a przez to podatne na złamania. Jakie są przyczyny choroby Pageta i jak się ją leczy?

Zobacz także: Choroba Duhringa – czym jest i jak się objawia?

Choroba Pageta – co to?

Choroba Pageta to schorzenie kości. W jej wyniku stają się one słabe. Dzieje się tak, ponieważ w przebiegu choroby dochodzi do zaburzenia procesu tworzenia tkanki kostnej. Schorzenie to cechuje odcinkowa przebudowa struktury kostnej.

Istotą choroby Pageta jest zaburzenie w funkcjonowaniu komórek wchodzących w skład kości (osteoblastów i osteoklastów). Ich równowaga jest podstawą zachowania właściwej struktury kości. Natomiast w przebiegu choroby Pageta ma miejsce zbyt duża aktywność osteoklastów. Powoduje to nadmierne niszczenie kości.

Choroba Pageta – przyczyny

Podłoże choroby Pageta nie jest do końca poznane. Jej występowanie tłumaczą dwie teorie. Jedna z nich mówi, że schorzenie to może być spowodowane przez wirusy. Druga z kolei zakłada, że jest ono uwarunkowane genetycznie. Zidentyfikowane zostały cztery mutacje genowe, które są odpowiedzialne za rozwój tego schorzenia.

Im dana osoba jest starsza, tym większe jest ryzyko zachorowania na chorobę Pageta. Na to schorzenie częściej cierpią mężczyźni niż kobiety.

Zobacz także: Naukowcy wiedzą już, jak zmienić grupę krwi A na 0! Medyczna rewolucja

Choroba Pageta – objawy

Chorobę Pageta ciężko jest szybko zdiagnozować, ponieważ często nie daje ona żadnych objawów. Kiedy symptomy się już pojawiają, są to:

  • zniekształcenia kości
  • ból kości zajętych procesem chorobowym
  • bóle stawów związane z ich zwyrodnieniem
  • złamania kości

Kiedy choroba Pageta atakuje kości czaszki, może to spowodować rozwój tzw. zespołu podkradania krwi przez zewnętrzną tętnicę szyjną. Będą temu towarzyszyły takie symptomy, jak zaburzenia widzenia, osłabienie słuchu oraz bóle głowy.

Choroba Pageta – leczenie

Aby zdiagnozować to schorzenie, wykonuje się rentgen kręgosłupa, czaszki, stawów oraz kości długich. Pomocne w diagnostyce może okazać się także badanie krwi. Jeśli żaden z wyników nie okaże się jednoznaczny, lekarz może zadecydować o biopsji kości.

W terapii choroby Pageta wykorzystuje się bisfosfoniany – ich zadaniem jest zmniejszenie niekorzystnej aktywności komórek i zapobieganie dalszemu rozwojowi choroby. Chorym podaje się leki przeciwbólowe oraz witaminę D i wapń.

W skrajnych przypadkach konieczna może okazać się operacja, szczególnie w sytuacji kiedy zmieniona chorobowo kość ulegnie złamaniu.

Pacjent cierpiący na chorobę Pageta powinien znajdować się pod stałą opieką kilku lekarzy specjalistów. Powinien się wśród nich znajdować neurolog, ortopeda, endokrynolog oraz reumatolog.

Zobacz także: Pokaż mi jak piszesz, a powiem Ci... na co chorujesz?!