Zamknij

Choroba Bowena: stan przedrakowy skóry. Jak ją rozpoznać? [ZDJĘCIA]

02.12.2021
Aktualizacja: 02.12.2021 17:48
Choroba Bowena
fot. Shutterstock

Choroba Bowena rozwija się latami i często nie budzi większego niepokoju. Niewielkie łuszczące się plamki, zaczerwienia, nadżerki pojawiają się kończynach i tułowiu, nie swędzą, nie bolą, często nie są konsultowane z lekarzem. To błąd. Choroba Bowena może przekształcić się w raka kolczystokomórkowego skóry. Jak rozpoznać zmiany? Zobacz ZDJĘCIA.

  1. Choroba Bowena – przyczyny. Co jest źródłem choroby?
  2. Choroba Bowena – objawy. Na co zwrócić uwagę?
  3. Choroba Bowena – badania. Jak wykryć chorobę?
  4. Choroba Bowena – leczenie. Jakie są rokowania?

Choroba Bowena (łac. morbus Bowen) to postać raka przedinwazyjnego (carcinoma in situ) skóry. Chorobę opisał w 1912 roku amerykański dermatolog John Templeton Bowen.

Choroba ta charakteryzuje się łagodnym, wieloletnim przebiegiem. Obecność raka przedinwazyjnego w organizmie wiąże się jednak z ryzykiem jego transformacji w postać inwazyjną. Wówczas komórki nowotworowe zajmują podstawową błonę naskórka i naciekają obszary skóry właściwej.

Na podłożu nieleczonych zmian skórnych występujących w przebiegu choroby Bowena może rozwinąć się rak kolczystokomórkowy. W obrębie ogniska choroby Bowena stwierdza się wtedy obecność zmian guzowatych, brodawkujacych, wrzodziejących. Może dochodzić do przerzutów do okolicznych węzłów chłonnych.

Choroba Bowena – przyczyny. Co jest źródłem choroby?

Dokładna przyczyna rozwoju choroby Bowena nie została do końca poznana.

Uważa się, że ryzyko rozwoju tej choroby zwiększa kilka czynników, w tym:

Choroba Bowena – objawy. Na co zwrócić uwagę?

Objawem choroby Bowena są rumieniowe zmiany na skórze. 

Zmiany skórne są zaczerwienione, płasko-wyniosłe, wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry.  W środkowej części zmiany może pojawić się nadżerka i zanik bliznowaty. Czerwone plamy są często pokryte strupkami, a ich powierzchnia ma tendencję do złuszczania się.

Zmiany lokalizują się najczęściej na skórze kończyn i tułowia, a także głowy, szyi, ramion, prącia, warg sromowych.

Choroba Bowena zdjęcia
fot.

Choroba Bowena – badania. Jak wykryć chorobę?

Chorobę Bowena diagnozuje się na podstawie dermatoskopii, a następnie badania histopatologicznego

Choroba Bowena – leczenie. Jakie są rokowania?

Zmiany skórne występujące w przebiegu choroby Bowena leczy się za pomocą chirurgicznego usunięcia, krioterapii, leczenia laserem czy terapii fotodynamicznej.

Wczesne rozpoznanie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia jest gwarancją dobrego rokowania i wyzdrowienia. Nieleczona choroba Bowena może przeistoczyć się w postać inwazyjną. Ryzyko takiej sytuacji wynosi ok. 3%.

Zobacz także

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: czytelniamedyczna.pl; onkolmed.pl