Oceń
Choroba Bowena nazywana jest przedinwazyjnym rakiem skóry. Jak się objawia?
Choroba Bowena zazwyczaj rozwija się u osób powyżej 60. roku życia. Jej najbardziej charakterystycznym objawem są zmiany skórne, które pojawiają się na kończynach i tułowiu. W przypadku tego schorzenia bardzo istotna jest jak najszybsza diagnostyka. Jak się je leczy?
Zobacz także: Zespół Reitera – czym dokładnie jest i jak się go leczy?
Choroba Bowena – definicja
Choroba Bowena jest przedinwazyjnym nowotworem. Oznacza to, iż komórki nowotworowe nie wykraczają poza błonę podstawową naskórka i nie wykazują inwazji do głębiej zlokalizowanych tkanek.
Choroba ta charakteryzuje się łagodnym, wieloletnim przebiegiem. Obecność raka przedinwazyjnego w organizmie wiąże się jednak z ryzykiem jego transformacji w postać inwazyjną. Wówczas komórki nowotworowe zajmują podstawową błonę naskórka i naciekają obszary skóry właściwej.
Nieleczona choroba Bowena może stać się nowotworem i dawać przerzuty do węzłów chłonnych oraz odległych organów (mózgu i kości).
Choroba Bowena – przyczyny
Ryzyko zachorowania na chorobę Bowena zwiększają:
- przewlekłe choroby skóry
- infekcje wirusowe (szczególnie wirus HPV)
- promieniowanie ultrafioletowe
- przewlekłe drażnienie mechaniczne
Zmiany skórne spowodowane chorobą, szczególnie na palcach rąk równie często mają wirusową etiologię zmian. Może być to powodem przeniesienia wirusa z okolic płciowych.
Zobacz także: Mukowiscydoza to groźna choroba. Jakie są jej objawy?
Choroba Bowena – objawy
Głównym i najbardziej charakterystycznym objawem choroby Bowena są rumieniowe zmiany na skórze. Charakteryzują się one:
- owrzodzeniem
- lokalizacją na tułowiu, szyi i głowie
- wyraźnym odgraniczeniem
- spękaniem w środkowej części
- są pokryte strupami
Choroba Bowena – leczenie
Chorobę Bowena diagnozuje się na podstawie badania histopatologicznego. Wówczas w obrazie zauważyć można dużo nieprawidłowych figur podziału i zgrubiały naskórek z wyraźnie zaznaczonym zniekształceniem.
Aby prawidłowo zdiagnozować chorobę Bowena, konieczne jest wykluczenie innych chorób dających podobne objawy. Schorzenie to może być mylone z takimi chorobami jak:
- łuszczyca zadaniowa,
- choroba Pageta,
- rogowacenie słoneczne,
- dyskeratoza Dariera.
Leczenie choroby Bowena polega na zastosowaniu m.in. chirurgicznego usunięcia zmian, krioterapii, leczenia laserem czy terapii fotodynamicznej.
Choroba Bowena – rokowania
Wczesne rozpoznanie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia jest gwarancją dobrego rokowania i wyzdrowienia. Niestety kiedy wdrożone leczenie jest nieodpowiednio dobrane, choroba może przeistoczyć się w postać inwazyjną. Ryzyko takiej sytuacji wynosi ok. 3%.
Zobacz także: 6 typów migreny - na który z nich cierpisz?
Oceń artykuł
