Zamknij

Dr Tomasz Anyszek w audycji "NieZŁY pacjent" o tym, jak przechytrzyć raka

24.03.2021
Aktualizacja: 24.03.2021 15:10
Badania genetyczne na raka
fot. Shutterstock

- Podłoże genetyczne to jedno, a warunki środowiskowe drugie. Starajmy się przechytrzyć nasze przeznaczenie genetyczne - zachęca dr Tomasz Anyszek. I podpowiada jak to zrobić.

Dr Tomasz Anyszek był gościem Michała Figurskiego w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET". Ekspert tłumaczył, że osoby z grup ryzyka mogą wykonać badania genetyczne, które pozwolą oszacować ryzyko rozwoju raka. Co dalej? Podwyższone ryzyko to nie wyrok, ale szansa - przekonywał.

Badania genetyczne a ryzyko raka

Na wstępie dr Tomasz Anyszek zaznaczył, że wykonanie markerów bez wskazania nie jest rozwiązaniem sensowym. Markery są narzędziem dla osób, które są z tzw. populacji ryzyka, na przykład podobny nowotwór u kogoś z najbliższej rodziny. I to w wariancie powtarzającym się: na ten sam rodzaj raka lub z tej samej grupy nowotworów złośliwych chorowały na przykład babcia i mama.

Do badania genetycznego pobiera się wymaz z policzka. Można to zrobić nawet samodzielnie w domu. Niestety tego typu badania nie są refundowane - ich koszt to od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy w przypadku badania całego genomu.

Co nam daje wynik, czyli informacja, że mamy na przykład pięć razy wyższe ryzyko rozwoju choroby?

- Wszystko zależy od tego, jaki gen i jaki nowotwór - zaznacza dr Tomasz Anyszek.

Podwyższone ryzyko raka - co dalej?

Podwyższone ryzyko raka - prowadzący audycję "NieZŁY pacjent w Radiu ZET" Michał Figurski zauważył, że trochę strach odebrać taki wynik.

- To nie jest przyszłość pewna. To jest ryzyko, które można minimalizować. Jeśli dowiem się jako kobieta, że mam podwyższone ryzyko raka piersi, to będę chodzić częściej na badanie piersi. Jeśli dowiem się jako mężczyzna, że mam większe ryzyko raka jelita grubego, to będę chodził częściej na badanie kolonoskopowe. W ten sposób będę zapewniał sobie przyszłość, bo nie zaskoczy mnie ten nowotwór. A jeśli wystąpi, to go wcześnie wykryjemy. Podstawą w onkologii jest wczesna diagnoza - przypomniał dr Tomasz Anyszek.

Ekspert odpowiadał też na pytania słuchaczy.

- Co zrobić, jeśli w rodzinie był czerniak?
- Bardzo uważnie obserwować skórę. Fotografować znamiona. Zmiany widać na przestrzeni kilku miesięcy.

- Białaczka w rodzinie?
- Regularnie robić proste badanie krwi, czyli morfologię.

- Rak żołądka?
- Zalecana jest regularna gastroskopia.

- Podłoże genetyczne to jedno, a warunki środowiskowe - drugie. Starajmy się przechytrzyć nasze przeznaczenie genetyczne poprzez odpowiednie zachowanie - przekonywał dr Tomasz Anyszek.

Ekspert poinformował też, że lekarze, analizując informację genetyczną, są w stanie dopasować sposób działania dla konkretnego pacjenta. "Niejako szyjemy postępowanie na miarę. I to jest przyszłość medycyny XXI wieku" - podkreślił.

Posłuchaj podcastu