Zamknij

Antybiotyki zwiększają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego

Alicja Bartosiak
03.09.2021 09:18
Stosowanie antybiotyków zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego
fot. Shutterstock

Szwedzcy badacze wykryli związek między regularnym zażywaniem antybiotyków a wystąpieniem raka jelita grubego w ciągu kolejnych kilku lat. Czy to przełom w profilaktyce tego typu nowotworu?

Antybiotyki zwalczają większość infekcji bakteryjnych. Wykorzystuje się je w leczeniu i zapobieganiu wielu chorobom.Niestety, mimo że antybiotyki są skuteczne, ich regularne stosowanie może powodować wiele skutków ubocznych. Antybiotyki zakłócają syntezę białek i usuwają cenne probiotyki z jelit. Odtworzenie flory bakteryjnej w jelitach może trwać nawet pół roku. Zaburza to prawidłowe działanie układu immunologicznego, co prowadzi do zachwiania równowagi całego organizmu. Szkodliwy wpływ antybiotyków na jelita potwierdzają wyniki badań przeprowadzonych przez szwedzkich naukowców.

Antybiotyki niszczą mikrobiom jelit

Naukowcy są zgodni: regularne przyjmowanie antybiotyków ma negatywny wpływ na mikroflorę jelitową. Wskazują na to  szwedzkie badania opublikowane w piśmie „Journal of the National Cancer Institute”.
Do takich wniosków badacze doszli po przeanalizowaniu danych blisko 40 tys. pacjentów z rakiem jelita grubego. Informacje na temat przebiegu ich chorób były zebrane w szwedzkim rejestrze na temat tego nowotworu w latach 2010-2016. Informacje porównywano z danymi 200 tys. osób niechorujących na nowotwór. Według naukowców, ryzyko związane ze stosowaniem antybiotyków jest związane głównie z ich niekorzystnym wpływem na mikroflorę jelit. Stosowany w infekcjach układu moczowego inny lek bakteriobójczy (który nie jest antybiotykiem), nie powoduje tego typu konsekwencji.

Antybiotyki a rak jelita:  ryzyko zachorowania

Badania dowodzą, że w porównaniu z osobami, które nie przyjmowały antybiotyków, kobiety i mężczyźni zażywający je przez ponad pół roku mieli o 17 proc. wyższe ryzyko zachorowania na raka okrężnicy, a dokładnie na raka części jelita grubego określanej jako wstępnica. To właśnie do tej części jako pierwszej trafia pokarm z jelita cienkiego. Nie stwierdzono natomiast zwiększonego ryzyka rozwoju raka zstępnicy, a u mężczyzn także odbytnicy. Natomiast u kobiet zażywających antybiotyki ryzyko raka odbytnicy było w małym stopniu obniżone.
Jak twierdzi autorka badania, Sophia Harlid: wyniki te uwydatniają fakt, że jest wiele powodów, by ograniczać stosowanie antybiotyków. Chociaż w wielu przypadkach antybiotykoterapia jest konieczna i ratuje życie, w wypadku mniej ciężkich chorób, które i tak ulegną wyleczeniu, powinno się zachować ostrożność- dodaje.
Czy to oznacza, że wszystkie osoby stosujące antybiotykoterapię są narażone na zachorowanie?
Nie ma absolutnie powodu do alarmu, tylko z tego powodu, że zażywało się antybiotyki. Wzrost ryzyka jest umiarkowany, a wpływ na całkowite ryzyko danej osoby jest raczej mały – podkreśla badaczka.

Źródło: PAP/Joanna Morga