Zamknij

Anna Przybylska chorowała na depresję. Czy to był objaw raka trzustki?

05.10.2022 08:33

Anna Przybylska odeszła 8 lat temu. Zmarła na raka trzustki, jednak przed diagnozą nowotworu aktorka zmagała się też z depresją. Prawdopodobnie był to pierwszy, alarmujący objaw. 

Czy depresja jest pierwszym objawem raka trzustki?
fot. EastNews/Andrzej Wrzesiński

Anna Przybylska zmarła w wieku 36 lat. Zanim po wielu badaniach wykryto u niej raka, aktorka skarżyła się na inne objawy, również o podłożu psychicznym. Dokuczało jej ciągłe zmęczenie, spadki nastroju. Bliscy opisują, że zaobserwowali zmianę zachowania aktorki – zawsze energiczna, pełna energii, nagle zaczęła ucinać sobie częste drzemki w ciągu dnia. W książce autorstwa Grzegorza Kubickiego i Macieja Drzewickiego (“Ania”) możemy przeczytać, że Anna Przybylska czuła się przygnębiona, jednak jej otoczenie nie podejrzewało, że stany depresyjne mogą być pierwszym symptomem raka trzustki.

– Stresem i obowiązkami można także tłumaczyć to, że w ciągu trzech lat Ania mocno schudła. Nawet zdrowy tryb życia jest tu dobrym wytłumaczeniem. Przecież dużo biega, odżywia się coraz sensowniej – nie powinno nikogo dziwić, że to przynosi pozytywne efekty dla sylwetki. A wyglądała przecież olśniewająco – piszą autorzy książki o Annie Przybylskiej.

Tego typu objawy mogą zresztą towarzyszyć wielu młodym, zmęczonym kobietom, które pracują i wychowują dzieci, dlatego rak trzustki jest tak podstępny!

Czy depresja może być pierwszym objawem raka trzustki?

Rak trzustki daje niespecyficzne objawy, które łatwo przypisać innym chorobom (m.in. brak apetytu, utrata wagi). To znacznie opóźnia diagnozę, a chorzy trafiają do lekarza w momencie, gdy niewiele da się zrobić. Ten typ raka wyróżnia się najniższą przeżywalnością spośród wszystkich nowotworów (jedynie 8 proc. pacjentów dożywa 5 lat od diagnozy). Raka trzustki w naszym kraju diagnozuje się u około 3 tys. osób, ale chorych może być znacznie więcej.

Częstotliwość występowania depresji u pacjentów z rakiem trzustki jest wyższa niż w przypadku innych nowotworów. Aż 70 proc. pacjentów przejawia objawy depresji, połowa z nich ma też objawy lękowe. Większość chorych ma objawy depresyjne na długo przed wykryciem raka. Depresja może wystąpić wiele miesięcy przed pierwszymi objawami somatycznymi. Inne, nietypowe symptomy raka, to:

  • zmiany w jamie ustnej (zapalenie błony śluzowej jamy ustnej i języka)
  • wzdęty, duży brzuch
  • swędzenie skóry
  • ból pleców

Źródło: teremedia.pl, kobieta.pl, pancreaticcancer.org.uk