Oceń
Rak, który jest rodzajem nowotworu złośliwego, to tkanka utworzona powstała na skutek niepohamowanego rozrostu, naciekająca naczynia limfatyczne i krwionośne. Guz nowotworowy może powstać w niemal każdym miejscu w organizmie, ale proces jego powstawania trwa przez wiele lat, zanim zostanie wykryty.
Kancerogeneza, czyli proces przemiany zdrowej komórki w wyniku mutacji aż do powstania nowotworu złośliwego trwa średnio 5, a nawet 10 lat - tyle czasu upływa, zanim powstanie guz nowotworowy o wielkości ok. 1 cm, który może zostać wykryty za pomocą badań obrazowych, w tym badania USG lub tomografii. W badaniach profilaktycznych, takich jak mammografia lub kolonoskopia, można wcześniej wykryć raka, a nawet zlokalizować tzw. zmiany przedrakowe.
Choroba nowotworowa długo rozwija się w ukryciu i nie daje żadnych objawów lub skąpe, trudne do wykrycia symptomy. Wczesne objawy raka bywają niecharakterystyczne, dlatego często kojarzone są z banalnymi schorzeniami, takimi jak niestrawność, przeziębienie. Warto jednak wiedzieć, że występowanie objawów raka świadczy o zaawansowaniu choroby, która toczy organizm już od jakiegoś czasu. Niepokojących objawów nie wolno lekceważyć, bo rozpoznanie nowotworów złośliwych we wczesnych stadiach zaawansowania daje szansę na wyleczenie choroby lub wydłużenie życia.
18 objawów raka, które występują najczęściej:
- układ pokarmowy: problemy z przełykaniem, bóle brzucha, uczucie pełności w brzuchu, częste biegunki i/lub zaparcia, krew w stolcu, uczucie niepełnego wypróżnienia
- układ moczowy: krwiomocz, parcie na mocz, trudności w oddawaniu moczu, zmiana zabarwienia moczu
- skóra: niegojące się lub nawracające zmiany skórne na wardze, w jamie ustnej, na jeżyku, narządach płciowych i w innych lokalizacjach na skórze, zmiana wielkości i zabarwienia znamion, krwawienie ze zmiany skórnej
- piersi: zmiana wyglądu piersi - asymetria, wciągnięta brodawka, krwawienie z brodawki sutkowej
- problemy ginekologiczne: krwawienie, nieprawidłowa wydzielina z dróg rodnych, ból podczas stosunku
- problemy psychiczne: ciągłe osłabienie, zmęczenie, apatia, stany depresyjne, brak chęci do życia, bezsenność
- problemy neurologiczne: zaburzenia świadomości, napady padaczkowe
- powiększone węzły chłonne
- utrata masy ciała bez wyraźnej przyczyny (bez odchudzania)
- krwioplucie
- częsty kaszel i/lub zmiana charakteru kaszlu
- chrypka, duszność
- wyczuwalny guz
- krwioplucie
- bóle różnych części ciała
- stany podgorączkowe, gorączka
- pocenie nocne
- poranne wymioty
Wykrycie u siebie choć jednego z wyżej wymienionych objawów powinno skłonić do pilnej wizyty u lekarza POZ. Pacjent, który wykrył u siebie potencjalne objawy nowotworu, ma prawo domagać się otrzymania skierowania na badania specjalistyczne lub wystawienia tzw. zielonej karty diagnostyki i leczenia onkologicznego (DILO).
Źródło: zwrotnikraka.pl, onkonet.pl
Oceń artykuł