Zamknij

18 najczęstszych objawów raka. Występują u większości chorych

10.10.2022
Aktualizacja: 10.10.2022 15:25

Każdego chorego na raka choroba dotyka w nieco inny sposób, ale niektóre objawy nowotworów złośliwych występują u większości pacjentów. Są na tyle częste, że ich pojawienie się powinno skłonić do pilnej wizyty u lekarza. Sprawdź 10 najczęstszych objawów raka, które są charakterystyczne dla chorób nowotworowych.

Częste objawy raka
fot. Shutterstock

Rak, który jest rodzajem nowotworu złośliwego, to tkanka utworzona powstała na skutek niepohamowanego rozrostu, naciekająca naczynia limfatyczne i krwionośne. Guz nowotworowy może powstać w niemal każdym miejscu w organizmie, ale proces jego powstawania trwa przez wiele lat, zanim zostanie wykryty.

Kancerogeneza, czyli proces przemiany zdrowej komórki w wyniku mutacji aż do powstania nowotworu złośliwego trwa średnio 5, a nawet 10 lat - tyle czasu upływa, zanim powstanie guz nowotworowy o wielkości ok. 1 cm, który może zostać wykryty za pomocą badań obrazowych, w tym badania USG lub tomografii. W badaniach profilaktycznych, takich jak mammografia lub kolonoskopia, można wcześniej wykryć raka, a nawet zlokalizować tzw. zmiany przedrakowe.

Choroba nowotworowa długo rozwija się w ukryciu i nie daje żadnych objawów lub skąpe, trudne do wykrycia symptomy. Wczesne objawy raka bywają niecharakterystyczne, dlatego często kojarzone są z banalnymi schorzeniami, takimi jak niestrawność, przeziębienie. Warto jednak wiedzieć, że występowanie objawów raka świadczy o zaawansowaniu choroby, która toczy organizm już od jakiegoś czasu. Niepokojących objawów nie wolno lekceważyć, bo rozpoznanie nowotworów złośliwych we wczesnych stadiach zaawansowania daje szansę na wyleczenie choroby lub wydłużenie życia.

18 objawów raka, które występują najczęściej:

 1. układ pokarmowy: problemy z przełykaniem, bóle brzucha, uczucie pełności w brzuchu, częste biegunki i/lub zaparcia, krew w stolcu, uczucie niepełnego wypróżnienia
 2. układ moczowy: krwiomocz, parcie na mocz, trudności w oddawaniu moczu, zmiana zabarwienia moczu
 3. skóra: niegojące się lub nawracające zmiany skórne na wardze, w jamie ustnej, na jeżyku, narządach płciowych i w innych lokalizacjach na skórze, zmiana wielkości i zabarwienia znamion, krwawienie ze zmiany skórnej
 4. piersi: zmiana wyglądu piersi - asymetria, wciągnięta brodawka, krwawienie z brodawki sutkowej
 5. problemy ginekologiczne: krwawienie, nieprawidłowa wydzielina z dróg rodnych, ból podczas stosunku
 6. problemy psychiczne: ciągłe osłabienie, zmęczenie, apatia, stany depresyjne, brak chęci do życia, bezsenność
 7. problemy neurologiczne: zaburzenia świadomości, napady padaczkowe
 8. powiększone węzły chłonne
 9. utrata masy ciała bez wyraźnej przyczyny (bez odchudzania)
 10. krwioplucie
 11. częsty kaszel i/lub zmiana charakteru kaszlu
 12. chrypka, duszność
 13. wyczuwalny guz
 14. krwioplucie
 15. bóle różnych części ciała
 16. stany podgorączkowe, gorączka
 17. pocenie nocne
 18. poranne wymioty

Wykrycie u siebie choć jednego z wyżej wymienionych objawów powinno skłonić do pilnej wizyty u lekarza POZ. Pacjent, który wykrył u siebie potencjalne objawy nowotworu, ma prawo domagać się otrzymania skierowania na badania specjalistyczne lub wystawienia tzw. zielonej karty diagnostyki i leczenia onkologicznego (DILO). 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: zwrotnikraka.pl, onkonet.pl