Oceń
Zawroty głowy to zaburzenia funkcji i pracy części układu nerwowego, który jest odpowiedzialny za utrzymanie równowagi i odpowiedniej postawy ciała.
Zawroty głowy – o czym mogą świadczyć?
- Nagłe, silne zawroty głowy długotrwałe – mogą świadczyć o urazach i chorobach błędnika i nerwu przedsionkowego.
- Przewlekłe zawroty głowy – nie są mocne silne, ale nie ustępują dość szybko. Ich występowanie może świadczyć o obecności guza lub miażdżycy naczyń mózgowych.
- Nagłe, silne zawroty głowy krótkotrwałe – mogą być związane z szybkim tempem zmiany pozycji ciała. Mogą być tez jednym z objawów choroby Meniere’a lub hipoglikemii, a także niewydolności tętnic szyjnych.
Zawroty głowy – przyczyny
Najczęstsze przyczyny zawrotów głowy to między innymi infekcje wirusowe narządu równowagi zlokalizowane w uchu wewnętrznym.
Inne przyczyny zawrotów głowy:
- Spadek ciśnienia krwi,
- Niskie stężenie glukozy we krwi,
- Choroba lokomocyjna,
- Choroba Meniere’a,
- Udar mózgu,
- Guz mózgu,
- Stosowanie niektórych leków,
- Hipotensja ortostatyczna,
- Zatrucie czadem,
- Cukrzyca,
- Nadciśnienie tętnicze,
- Choroby serca,
- Zaburzenia rytmu serca,
- Miażdżyca,
- Depresja,
- Zaburzenia na tle nerwowym.
Zawroty głowy – diagnostyka
Gdy pacjent zgłasza się z zawrotami głowy, lekarz przeprowadza z nim szczegółowy wywiad, w którym zapyta o:
- Sposób pojawienia się zawrotów głowy – czy jest on nagły, czy występują one przewlekle.
- Okoliczności, którym towarzyszą zawroty głowy, np. szybkie tempo zmiany pozycji ciała.
- Inne objawy, które towarzyszą zawrotom głowy, np. zaburzenia widzenia, niedowład kończyn, niedosłuch, problemy z połykaniem.
- Czas trwania zawrotów.
- Czynniki, które mogą powodować wystąpienie zawrotów głowy, np. nadciśnienie tętnicze, urazy, choroby serca, zaburzenia widzenia.
Niestety lekarz specjalista nie zawsze jest w stanie postawić diagnozie po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem. W wielu przypadkach konieczne jest przeprowadzenie szeregu specjalistycznych badań, między innymi:
- Próby błędnikowe (W trakcie tego badania ocenia się narząd równowagi).
- Badanie audiometryczne (Jest to badanie słuchu, podczas którego pacjent na uszach ma słuchawki, w których słyszy dźwięki o różnej częstotliwości. Test przeprowadza się w wytłumionym pomieszczeniu).
- ENG i VNG (jest to elektro- i wideonystagmografia), czyli badania błędnika.
Inne badania, które są wykonywane w celu wyszukania przyczyny, która odpowiada za zawroty głowy to także rezonans magnetyczny, radiologia kręgosłupa szyjnego i kości skroniowej, tomografia komputerowa głowy, EKG, dopplerowskie badanie słuchu.
Zawroty głowy – leczenie
W leczeniu zawrotów głowy bardzo ważne jest wyszukanie przyczyny, która je wywołuje. Jednoznaczna i właściwa diagnoza umożliwia dobranie skutecznej metody leczenia.
Bardzo często przy zawrotach głowy stosuje się farmakoterapię. Specjalne leki działają objawowo – doprowadza to do zmniejszenia odczuwania zawrotów głowy i zniwelowanie objawów towarzyszących, czyli nudności, wymiotów, niepokoju i lęków.
Zawrotów głowy nie należy lekceważyć, bo bardzo często są objawem wielu poważnych chorób, które wymagają natychmiastowego leczenia.
Zawroty głowy – kiedy należy pilnie zgłosić się do lekarza?
Do lekarza należy pilnie zgłosić się wtedy, kiedy zawrotom głowy towarzyszą inne objawy, między innymi:
- Osłabienie
- Drętwienie nóg lub rąk
- Drętwienie twarzy
- Zaburzenia mowy.
Wyżej wymienione objawy mogą świadczyć o udarze mózgu, który jest stanem zagrażającym życiu.
Natychmiastowej pomocy lekarskiej potrzebują także osoby, u których oprócz zawrotów głowy pojawiła się wysypka lub biegunka oraz podwyższona temperatura ciała. Mogą to być objawy zakażenia bakteryjnego całego ciała, czyli sepsy lub wstrząsu toksycznego.
Oceń artykuł