Zamknij

Tak wygląda padaczka u niemowląt. Mama nagrała film ku przestrodze

18.01.2023
Aktualizacja: 18.01.2023 13:31

Padaczka to nie tylko atak drgawkowy. Ta choroba mózgu może objawiać się na różne sposoby. U niemowląt i małych dzieci mogą to być ruchy gałek ocznych, rączki lub palca. Mama postanowiła nagrać swoje dziecko podczas napadu padaczkowego, by zwrócić uwagę innych na subtelne objawy tej choroby. Tak może wyglądać padaczka u niemowląt.

Caters Video/YouTube
fot. Caters Video/YouTube

Film opublikowany w serwisie YouTube przez Caters Video daje do myślenia. Krótkie wideo w 2019 roku nagrała mama małego chłopca, by mieć dowód na to, jak zachowuje się jej syn. Nowo narodzony Benji Martin od jakiegoś czasu dziwnie się zachowywał - przewracał oczami, jakby patrzył się w sufit i wyglądał tak, jakby przeszywał go prąd. 

Młoda mama była zaniepokojona objawami występującymi u syna, ale lekarze uznali, że jest to efekt stresu i zmęczenia. Kobieta nie dała za wygraną. Postanowiła nagrać zdarzenie i zgłosić się do specjalisty. Jej obawy okazały się słuszne. U chłopca zdiagnozowano padaczkę

Mama Benjiego, Lisa zgodziła się na publikację filmu, by zwiększyć świadomość na temat padaczki u niemowląt. Chce ostrzec rodziców, by nie lekceważyli "dziwnych" objawów występujących u dzieci.

Objawy padaczki u niemowląt. Na co zwrócić uwagę?

Padaczka (epilepsja) kojarzy się zazwyczaj z atakiem drgawek, gdy chory upada na ziemię, sztywnieje, a później traci świadomość lub zasypia. Warto jednak wiedzieć, że padaczka może się różnie manifestować. Nagłe, przejściowe zaburzenie czynności mózgu występujące wskutek nadmiernych i gwałtownych wyładowań elektrycznych w komórkach nerwowych może mieć subtelny przebieg i często tak to wygląda u niemowląt i małych dzieci.

Padaczka u niemowląt może wyglądać jak chwilowe zamyślenie lub "zagapienie się", "wyłączenie się". Jak wyjaśnił prof. Sergiusz Jóźwiak, kierownik Kliniki Neurologii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w wywiadzie dla Medycyny Praktycznej (mp.pl), atak padaczki u kilkumiesięcznego dziecka może objawiać się powtarzającym się drżeniem rączki, palca lub zgięciem ciała - dziecko nagle przyciąga głowę do klatki piersiowej, a ręce rozchyla na boki. Padaczka u niemowląt objawia się też często zaburzeniami świadomości, zwrotem gałek ocznych i głowy. Może pojawić się mruganie powiekami lub przewracanie oczami, ruchy przełykania, kiwanie głową, zaciskanie dłoni, skurcze mięśni twarzy. Takich nagłych spięć mięśniowych może być kilkadziesiąt w ciągu jednego dnia. Ataki źle wpływają na dziecko i mogą powodować, że zacznie cofać się w rozwoju.

Jak tłumaczy prof. Jóźwiak, dziecko w czasie ataku padaczki ma burzę w mózgu. Warto zatem zwrócić uwagę na to, że nagle staje się nieobecne, nie słyszy, nie widzi, nie reaguje na wołanie. Tego typu sytuacje trwają krótko, ale powtarzają się regularnie.

Niepokojące objawy warto nagrać i pokazać lekarzowi, bo padaczka u niemowląt bywa trudna do rozpoznania. Gdy neurolog ma szansę zobaczyć, co dzieje się z dzieckiem, łatwiej mu postawić diagnozę.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.